Literárna Výzva : Zánik Január

 

Kapitola 1

Sedela doma na posteli a pozerala na plagát svojej obľúbenej kapely. Rozmýšľala či ho strhne alebo si ho nechá, počúva tu kapelu už veľmi dlhý čas a bolo by jej ľúto dať ten plagát preč, pretože s ňou prežil všetky tie zlé veci, ktoré zažila ako týranie od strany otca, vyhodenie z domu, žitie na ulici… na tom plagáte je to aj vidieť, že čo to zažil. Dievča, alebo aj žena, sa volá Linda Soňa Drakuva. Linda študuje na umeleckej škole maľbu , je to ten typ študentky , ktorý pre ostatných veľmi divna , ale pri tom má svoju partiu , ktorá by za ňu položili aj život. Žije so svojou dlhodobou kamarátkou Kikou, ktorá vďaka dobrom zázemí rodiny si môže dovoliť byt v Bratislave v Starom Meste. Má dobré srdce je nekonfliktná a komunikatívna. Jj rodina ju veľmi podporuje v štúdiu ale ťažko znášajú to že si k sebe do bytu pustila Lindu. Myslia si že keď Linda nemá rodičov, a že je rpoblematická , že to na Kiku bude mať zlý vplyv, ale opak je pravdou. Kika každým vie dobre vychádzať, ale nie každý s ňou vydrží dlhodobé priateľstvo. Nie kvôli tomu že by Kika bola nejaká zlá, ale kvôli tomu s kým sa priatelí. Linda je veľmi komplikovaná osoba a Kika si to uvedomuje, ale zároveň vie ze Linda vo vnútri je veľmi dobré dievča , ktoré chce v živote dokázať že ma naviac ako jej rodičia , ktorí podľahli alkoholu a drogám. Keď sa Linda narodila jej otec bol vtedy veľmi závisly na LSD ale po čase sa vrátil k ľahším drogám, kvôli Linde. Začiatky Lindinej puberty boli pre ňu veľmi ťažké, pretože otec v nej nevidel len jej dievčatko-dcéru, ale aj krásnu ženu, ktorá mu mohla poskytnúť nové mladé telo. Matka sa tvárila vždy že o ničom nevie. Polícia k nim párkrát prišli , ale nič nevyrišili. Nakoniec to vyvŕšilo tým, že Linda zaútočila na otca niekoľkokrát ho bodla a utiekla ku Kike, o ktorej v tej dobe ešte Lindini rodičia nevedeli. Po čase sa Linda vrátila domov , ale ničomu to nepomohlo, a nakoniec ju matka vyhodila z domu. Dôvod? Čakali ďalšie dieťa…. Kika bola jej jedinou oporou, ani ona to nemala v tej dobe veľmi lahké pretože rodičia jej nechceli pomôcť, ,,mala sa postaviť na svoje nohy , keď má čas sa ešte starať o problémové dievča , ktoré vlastní rodičia vyhodili z domu‘‘.Kika to veľmi zle znášala zo začiatku, ale po čase našla strednú cestu medzi rodičmi a Lindou. Samozrejme , že hľadala vyriešnie tohto konfliktu, ale musela sa hlavne sústrediť na školu.

Káždé ráno Linda spala dlhšie ako Kika, Kika ju vždy budila, po svojom rannom rituáli, zeleného čaju, cvičenia jógy, a výdatných raňakách. Potom do sprchy umytie hlavy, umytie zubov a príprava do školy. Po týchto všetkých úkonoch Kika začala budiť Lindu, ktorá vždy neochotne vstávala, Lindin ranný rituál bol presný opak Kikinho. Síce sa osprchovala a umyla zuby , ale potom si uvarila kávu, a k nej zapálila cigaretu, každodenný rituál medzi Lndou a Kikou bol taký , že Kika nútila Lindu zjesť niečo na raňajky, alebo si dať aspoň čaj, ale Linda ju vždy slovne odpálkovala, že Kika si mohla akurát dupnúť nohou. Každý deň chodili spolu z domu ale Linda nie vždy iša do školy, rada sa flákala, alebo robila veci o ktorých Kika radšej nechcela vedieť. Linda bola za to veľmi vďačná, že sa nepýta, kam ide, prečo nejde do školy…. A iné otázky, ktoré si užila pri svojich rodičoch.

Linda síce zanedbávala občas školu, ale keď jej sadlo zadanie mala ho najlepšie spracované, študovala scénografiu, mala svoj štýl prezentácie, ale profesorom na škole to nevadilo, ale študenti moc neradi videli, keď ju chvália aj keď bola problémova. Preto Linda sa veľakrát dostala do konfliktu so spolužiakmi. Kika študovaa na rovnakej škole ale iný odbor, konkrétne bábkove herectvo. Kika mala spolužiačky, s ktorými vychádzala veľmi dobre , ale nemali pochopenie prečo sa baví s Lindou. Kika aj Linda sa dohodli, že nebudú prezrádzať že bývaju spolu, aby to Kike nepohoršilo reputáciu.

Kika s Lindou niekedy chodili na obed spolu, ale väčšinu spoločné mali len večere. Jeden deň prišli spolu do školy, a všetci boli iní, Kika s Lindou nechápali prečo, po opýtaní zistili že niektorí z ich spolužiakov umreli. Nikto nevedel povedať prečo, v správach sa ukázali len informácie otravy jedla. Kiku to rozrušilo ale Linda to moc neriešila, snažila sa ukľudniť Kiku. Podľa profesorov museli niečo zjesť niekoľko dní predtým. Linda si z toho hlavu nerobila, ale Kika si začala dávať pozor čo nakupue a kam sa ide stravovať. Po čase sa úmrtia rozšírili po celom slovensku , nikto nevedel vysvetliť čo sa deje. V nemocniciach začali dávať očkovania proti rôznym vírusom, ale ani to nepomohlo. Bratislava a iné mestá začali chytať paniku. Hygienické kontroly boli častejšie v reštauráciach, bufetoch a vo všetkých obchodoch kde predávajú nejaké jedlo, či už zabalené alebo čerstvé. Školu kde Linda s Kikou chodia tiež postihla takáto kontrola, podľa kontroly všetko bolo v poriadku. Ale o pár dní znovu niekto zo školy sa otrávil. Nevedeli zistiť z čoho. Vedeli len, že obedoval v škole a bolo to jeho jediné jedlo. Bufet v škole sa zavrel študenti boli vyplašení. Po týchto incidentoch v škole, sa študenti báli a navzájom si pomáhali ak niekto ochorel , alebo mu nebolo dobre, dokonca zabudli na roztržky medzi sebou hlavne neboli také časté útoky na Lindu.

Bol víkend a Linda s Kikou mali raňajky. Kika si natrela chleba s maslom a šunkou a k tomu zeleninu. Linda mala len kávu a nakrájané ovocie, nechutilo jej pečivo, takže vačšinu jedla niečo čo nemá v sebe múku ako sô ryžové chlebíčky, kukuričné lupienky, jogurty, ale hlavne ovocie a zelenina na rôzne spôsoby. Kika obdivovala ako vedela Linda čarovať v kuchyni len z ovocia a zeleniny. Bola zvyknutá jesť každý deň na raňajky chlebík, na obed polievku s nejakým mäsom a na večeru buď to čo ostalo z obeda, alebo cestoviny s omáčkou, alebo len šalát.Po čase strávenom v samostatnosti v byte Bratislave sa naučila zdravšie žiť , ale stále si nevedela predstaviť že sa dá žiť aj bez mäsa, alebo pečiva. Veľa sa od Lindy vo varení naučila a bola za to rada.

V sobotu ráno Kika mala veľkú chuť si dať chlieb s nátierkou tak sa vyplížila z izby a urobila si chleba so šošovicovou nátierkou a s chuťou zmlsala odkrojenú časť chlebu. Na druhý deň ráno jej bolo veľmi zle, myslela si že tá pomazánka je pokazená, ale Linda si to nemyslela pretože tú značku poznala, ale bolo jej divné že Kike bolo tak veľmi zle domnievala sa že by to mohla byť nejaka alergická reakcia na tu pomazánku. Kika sa išla osprchovať, zatiaľ čo Linda kontrolovala nátierku. Zrazu bol počuť krik zo sprchy Linda rozrazila dvere bez váhania a bežala ku Kike ktorá čupela v strede kúpeľne nahá. ,, Čo sa deje Kika? Čo tak vrieskaš?!‘‘Kika sa na ňu s hrôzou pozrela a ukázala jej rameno, Linda tomu nerozumela mala na ramene tetovanie. ,,Haha, ty vrieskaš kvôli nejakému tetovaniu? Veď je pekné čo a nikto si to nevšimne ked nebudeš odkrývať ramená.‘‘ Kika sa posadila a so strachom v hlase odpovedala: ,, mňa nedesí že mám tetovanie, aj keď neviem ako som ho mohla zrazu dostať, nespomínam si, že by som bola v nejakom tetovacom štúdiu, ale desí ma fakt, že čo znamená tá značka.‘‘

Author: Riku

Pridaj komentár