Po roku tu opäť máme päticu finalistov známej slovenskej poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie. Úprimne som kvalitou finálových poviedok nesmierne prekvapený. Oproti prechádzajúcim ročníkom ide takmer výlučne o diela, ktoré schovajú pod kabát drvivú väčšinu príbehov, ktoré bežne v slovenských poviedkových zbierkach vychádzajú.
Vybrať víťaza je ozaj nesmierne náročné, no favorita si určite nájdete.
Držím súťažiacim palce! A zároveň im ich hneď púšťam na slobodu, aby slovenskému čitateľovi priniesli ďalšie skvelé príbehy.

Eva Myjavcová – Krkavčia mať
Fantázia má svoje vlastné pravidlá. A keď ich autor dokáže pretaviť do uveriteľného deja, predá čitateľovi skvelý zážitok. Inak to nie je s „Krkavčou maťou“, pri ktorej okrem mytologických prvkov príde aj na silný charakterový rozvoj a psychológiu.
Život babice na dedine je ťažký. Čelí mágii ľudského tela, využíva čary bylín a korienkov a funguje aj ako psychologický nárazník pre ženy v dedine. Správna dávka feminizmu okorení jej život a ukáže svet, v ktorom byť ženou v područí muža, bolo viac peklom ako radosťou.
Veľmi zaujímavo vykreslený príbeh, ktorý drží v napätí počas celého čítania. Palec hore za úzkosť, napätie a myšlienku.
Dominika Sakmárová – Bodaj ju porantalo
Ďalšia fantasy, tentokrát taká ukážková, akú vo finále Ceny Fantázie stretnete hádam každý rok. Mytologická bytosť, mladá hlavná hrdinka a slovenská dedina. V osade na konci sveta býva život veľmi ťažký. Človek si musí zaslúžiť každý gram jedla a vážiť všetkého čo má a čo mu dá príroda.
Keď sa ale objaví vodník, môže to byť zlé znamenie. Alebo aj dobré? No lokálni nadprirodzené bytosti radi nemajú. Hlavná hrdinka tak prežíva svoje hedonistické leto, užíva si prostredie, v ktorom akoby zastal čas a uvažuje nad vzťahom k prírode.
Pekná poviedka s environmentálnym odkazom.
Kristína Slabáková – Červotoč
Prekvapivo drsný príbeh napísaný podľa skvelého literárneho receptu. Text o psychicky narušenom chlapovi, ktorý úprimne verí, že je superhrdina. Takých by bolo, že? Lenže superhrdinovia svoju identitu nikdy neprezrádzajú a nezištne pomáhajú druhým.
Lukáš je však iný prípad. On ľudí zachraňuje pred červotočom, ktorý sa ich snaží zvnútra zožrať. Ozaj podarený psychologický exkurz do mysle šialeného človeka, ktorý v sebe spája dve dejové línie prítomnosti a dôležitých momentov minulosti.
Dobre vybudovaný svet a hlavne postavy, ktorým sa dá uveriť ich osobná motivácia. Ďalší z veľmi podarených kúskov, ktoré šteklia psychologickým hororom.

Patrik Slanina – PÍSMENO WALTZ
Ďalšia psychologická ľahôdka. Príbeh sa rozbieha pomalšie, no čím hlbšie autor ukrýva tajomstvá a logiku svet hlavného hrdinu, tým je ťažšie sa z neho vymaniť. Časové zasadenie do obdobia konca druhej svetovej vojny vyšlo na výbornú, rovnako tak aj rozpracovanie postáv lekárov, sestričiek a pacientov.
Poviedka ma veľmi silný emočný dosah. Využíva ľudské traumy, tragické osudy deportovaných Židov, ktoré autor podáva veľmi umne a pôsobia neskutočne osobne. A to je najväčšou devízou tohto textu. Schopnosť čitateľa dostať do pozície hlavného hrdinu, trpieť s ním a hľadať odpovede, ktoré zdanlivo neexistujú. Aj kvôli takýmto dielam sa oplatí čítať knihy.
Zuska Stožická – Beriem úžitok, ale nie všetok
Poviedka zahalená do vrstiev nepriepustných drapérií. Zdanlivo očividné fantasy na vás ale vybafne sériou šokujúcich odhalení, ktoré roztrasú vaše vnímanie príbehového sveta a zmenia ho od základov. Výborne naordinované dejové a atmosférické zvraty pretransformujú dielo na derivát ukážkového slovenského scifička.
Postavy Jaška a Magdy sú ako vystrihnuté z klasických slovenských rozprávok. Autorka im ale do charakterových vlastností zamiešala aj čosi navyše. Úprimnú snahu o lepšiu budúcnosť, štipku slovenskej tvrdošijnosti a cit k prírode. Príbeh vrcholí pekným odkazom a núti čitateľa k zamysleniu. A o tom je literatúra a umenie ako také!