Bizarro fiction, alebo bizarná fikcia, je moderný žáner, ktorý rúca zaužívané poriadky, snaží sa prekvapiť, ohromiť, šokovať, ale predovšetkým pobaviť. Vo vydavateľstve Hydra nedávno vyšla zbierka poviedok práve z tohto žánra – Bulvár podivností. Kniha bola pokrstená 5. decembra v priestoroch Funtasticu. A podrobné informácie o poviedkach a autoroch, ktorí sa do zbierky dostali, nám poskytla priamo Katka Soyka z Hydry.
„Asi by ste poriadne vyvalili oči, keby sa vám nemluvňa prihovorilo chrchľavým hlasom starého chlapa. Alebo keby ste vošli do kaviarne a za stolom by sedel starý Epson (tlačiareň), kábel už nosí len z frajeriny, a kôň v slušivej veste. Či keby vás veľký ružový červ (či čo to vlastne) prehováral, aby ste si na niečom pochutnali. A čo by ste povedali na to, keby sa dôchodcovia z vokálneho zboru rozhodli vylepšiť svoj hlasový fond obetovaním svojich starých životov (za nové). A vedeli ste, že hyperkvantový generátor Mechlenovej peristaltiky chronospatického poľa je laicky povedané časostroj? Podobné a iné úžasné veci si prečítate v našom zborníku, o kvalitný výber poviedok sa postarala výberová komisia: Beáta Takáčová, Radoslav Kozák a Martin Šugár.
Zborník Bulvár podivností vznikol vďaka kampani na Donio, za čo všetkým zúčastneným ďakujeme. Dvadsaťdva autorov sa v dvadsiatich dvoch poviedkach nebálo skúmať a ihrať s rôznymi nápadmi, ktoré vám stručne predstavíme.
Známy stand-upový komik Martin Hatala vám ukáže, na čo všetko by sa dal použiť Lapač snov. S Kristínou Lenart sa s poviedkou Dobre, lebo nebárs dostanete do Dobšinského príbehu, aké sa kedysi rozprávali po večeroch počas páračiek. Michal Jedinák sa v scifi mikropoviedke zoznámil so svojou nadanou susedou, ktorá urobila nevídaný vedecký objav. Lenže Pri štarte sa trošku prehrieva. Kristína Slabáková vás prevedie… no možno radšej ani nechcete vedieť, kadiaľ vás prevedie v poviedke Anatómia lúpeže. Veríte na víly? Nie? Tak zmeníte názor, keď si prečítate poviedku Zdeňka Hulbacha, pretože on tvrdí, že Já věřím na víly. Veronika Wan začne svoje rozprávanie tak klasiky: Príde kôň do baru. Problém je v tom, že on naozaj príde.
Tono Stiffel si myslí, že Všade dobre, doma najlepšie. Keď si však hlavný hrdina kúpi s rodinou nový dom, udeje sa čosi, čo ho zaskočí v scifi kulisách nepredvídateľných možností. Lenona Štiblaríková dávno pozorovala tajný svet obuvi. Neuverili by ste, čoho všetkého sú schopné také lodičky. Čo lodičky?! Tie vôbec nie sú najhoršie. Keď ostávajú mŕtvoly, treba hľadať vinníka. Mysleli ste si, že sused? Alebo záhradník, či poštár? Jasné, uvažujete logicky. Podozrievať obuv by vám zrejme ani nenapadlo, veď Kto by už podozrieval čižmy? Je vám blízka mytológia? Počuli ste niekedy o bohovi, ktorý je prikutý k skale v mori a na večné veky prichádza o svoju pečeň len preto, že ľuďom kedysi priniesol oheň? Stále je tam. A trpí. Františka Vrbenská sa stala svedkom príbehu, v ktorom začula Chichotání moře. Ibaže nie je úplne isté, komu sa to more smeje, lebo kto sa smeje naposledy, ten sa… Však to poznáte.
Máte deti? Poznáte rodičovské zúfalstvo, keď dieťa len plače, a Vy ani netušíte, o čo mu ide? František Škoda mal veľké šťastie, pre neho totiž prestala byť Detská reč nezrozumiteľná. Katarína Soyka sa pokúsila pridať k žilinskému vokálnemu zboru dôchodcov, ktorí si hovoria Kantori. Vyhodili ju. Ale nie preto, že ešte nie je dôchodkyňa. Vraj nevie spievať! Napriek tomu sa o spievanie stále pokúša v Ja canto, ty canti, spolu cantiamo. Znie to možno šialene, ale ak ste chorí, možno vás zachránia vaše lieky. No Anna Olejárová pred ich pomocou varuje. Treba totiž myslieť na Vedľajšie účinky. Ivana Molnárová Dubcová zas varuje pred niektorými zamestnávateľmi, lebo kradnú duše (nie na bicykloch). Obzvlášť nebezpečný je v tejto veci Korporát. Pavel Skořepa vytvoril hrdinu, ktorý po inom netúžil, len dať si v horúcom nepríjemnom dni jedno chladené točené. Všetko sa však zvrtne, keď vonku začne Apokalypsa všedního dne.
Držali ste niekedy diétu? Prežívali ste strašné muky odriekania? Tomu je koniec! Zdenka Kollárová objavila záchranu, ktorou je pre vás Ružová hmla, čo sa ti lepí na päty. Radoslav Kozák svojou poviedkou inšpiroval ilustráciu obálky, ktorú vytvoril Martin Hatala. A ešte nás aj vystrašil démonickým tvorom s veľkými ušami v poviedke Človek človeku králikom. Martin Šugár celý projekt bizarro fiction vymyslel. Spustila ho jeho poviedka Pastelový klam, ktorú workovia rozoberali na Fantastickom literárnom workshope v Mestskej knižnici BA. Hororová kráľovná Naďa Vojteková sa nezaprie. Zavedie vás do reštaurácie, v ktorej si nepochutnáte tak, ako ste dúfali. Lebo pochutnávať si tam budú jej Degustátori.
Pre slabšie povahy sme do zborníka vsunuli VAROVANIE. Ďalšie poviedky by ich totiž mohli totálne vykoľajiť. Sú… Však uvidíte aké!
Andrea Farkašová oboznamuje svet so vznikom novej cirkvi. Ešte ste o nej nepočuli? Ide o Cirkev Doktora Mrázka (Hospodin). Pavel Chodúr zrejme použil časostroj z poviedky Michala Jedináka a zaviedol nás do temnej budúcnosti, v ktorej hrdina bojuje s nepríjemným nepriateľom. Je ním Potrat. Mária Hanúsková napísala dokonalý bizarný horor Matka. A zborník uzatvára najsvojráznejšia z poviedok Návšteva z ďalekého nosa. Napísal ju pre vás Lukáš Polák.
Nudiť sa, hádam, nebudete.“
Vydavateľstvo Hydra
je nezávislé vydavateľstvo zamerané na domácu tvorbu fantastických žánrov: sci-fi, fantasy a žánrového hororu. V roku 2012 ho založili Katarína Soyka a Lenona Štiblaríková s cieľom podporiť slovenských autorov a ilustrátorov a vydávať dobrodružné, romantické, humorné aj hororové romány s jedinou podmienkou príslušnosti k fantastike. Hydra má za sebou niekoľko úspešných projektov, ktorých výsledkom sú zbierky českých a slovenských poviedok: Fantastická 55, Na hroby, Rozmarná fantastika a Zombie apokalypsa. Vydavateľstvo recenzuje, posudzuje, číta a píše – stretáva sa na conoch, prednáša a beseduje o domácej tvorbe.
Viac informácií o vydavateľstve a ich knihách nájdete na oficiálnej stránke.