Zarezervujte si hovor

Edit Template

Príbeháci odporúčajú: hry, ktoré sa skutočne oplatí zahrať (1. časť)

Príbeháci odporúčajú: hry, ktoré sa skutočne oplatí zahrať (1. časť)

Hádam nikoho neprekvapí tvrdenie, že verným spoločníkom členov Príbehu je dobrá kniha. Napriek tomu sme sa rozhodli dať v tomto článku priestor aj iným príbehom, ktoré nás uchvacujú a napĺňajú emóciami: tým, ktoré sa nenachádzajú na stránkach románov, ale na obrazovkách počítačov či herných konzol.

V tomto rozhovore sa naši členovia podelia o svoje dojmy z obľúbených hier, na ktoré sa nedá len tak zabudnúť. Poďte sa s nami ponoriť do piatich herných svetov, ktoré sú rovnako silné ako tie, ktoré milujeme v knihách.

Metal Gear Solid – Snake Eater

Odpovedá Martin Hlavňa, autor fanatasy a sci-fi. web IG

Zdroj ilustračného obrázku: link

Čo je tvojou najobľúbenejšou PC (prípadne PS) hrou?

Metal Gear Solid – Snake Eater

O čom je táto hra?

Elitný výsadkár / špión s krycím názvom Naked Snake sa dostávala do nepriateľského tyla, kde musí získať informácie o novej jadrovej superzbrani, zničiť ju a zabiť svoju bývalú mentorku, ktorá prebehla na druhú stranu (spoločne s celým svojim týmom Cobra Unit).

Prečo je Metal Gear Solid tvojou srdcovkou?

Sériu Metal Gear Solid som prvýkrát hral ešte na pôvodnej konzole playstation (PS). V tej dobe ma stealth akcia absolútne uchvátila.

Snake Eater je v poradí tretia hra z tejto série a podľa mňa najviac vydarená, hoc niektoré novšie tituly som nehral, kedže som už nemal novšiu konzolu ako PS2. Do série priniesla nové mechaniky ako je ošetrovanie zranení, či výber správnej kamufláže do rôznych prostredí.

Neodmyslitelnou súčastou série sú aj priebežné súboje s rôznymi bossmi. V Snake Eaterovi sú to práve členovia Cobra Unit. Dodnes nezabúdam na sniperský súboj v sovietskej džungli proti staručkému, no extrémne nebezpečnému vojakovi. Tu sa dá zároveň nájsť aj môj najobľúbenejší easter egg – ak počas súboja hru uložíte a vrátite sa k nej o niekoľko týždňov (alebo zmeníte nastavenie času), váš súper zomrie na starobu.

Mimo toho, že je to výborná hra však v prvom rade rozpráva výborný príbeh. Ten je spracovaný priam až filmovým štýlom. Relatívne časté cutscény by síce mohli niekoho odradiť, no hre dodávajú presne ten správny punc.

Komu by si odporučil túto hru?

Hru by som odporúčal každému, koho baví vymýšľať rôzne spôsoby, ako sa preplížiť prostredím bez upozornenia nepriateľskej armády a pri hraní je pre neho dôležitý aj príbeh, nie len herná akcia. Hra minulý rok vyšla v reediícii ako súčasť Metal Gear solid Master Collection a tak je konečne možnosť zahrať si ju aj mimo PS. Hoci treba poznamenať, že na mnohých elementoch hry sa podpísal zub času.

Mass effect 2

Odpovedá Veronika, IG

Zdroj ilustračného obrázku: link

Čo je tvojou najobľúbenejšou PC (prípadne PS) hrou?

Mass effect trilógia. Ak mám vybrať iba jednu konkrétnu hru, tak by to bol Mass effect 2.

O čom je táto hra?

“We are at war. No one wants to admit it, but humanity is under attack.”

Commander Shepard, hrdina mladej ľudskej rasy, ktorá sa len relatívne nedávno dostala do vesmíru a objavila spôsob cestovania medzi planétami,  sa vracia do akcie. Privedený späť k životu projektom Lazarus za jediným cieľom: ktosi útočí na ľudské kolónie. Tajomní útočníci za sebou nenechávajú žiadne stopy a Shepard musí zistiť, kto za nimi stojí.

Jeho úlohou je zostaviť silný tím a získať si lojalitu jednotlivých členov, pretože misia, na ktorú sa vydáva je samovražedná. Šanca na úspech je minimálna, a tá na prežitie ešte menšia. Nasleduje stopy, ktoré ho zavedú do hlbín vesmíru, a dajú mu možnosť stať sa človekom, na meno ktorého nezabudne žiaden obyvateľ vesmíru.

Prečo je Mass effect 2 tvojou srdcovkou?

Mojou srdcovkou je z viacerých dôvodov:

  • S PC hrou je to ako s knihou – ak sa mi má zapáčiť, musí mať zaujímavý dej a silného hrdinu. Silného nie v zmysle veľkých svalov, ale v zmysle takom, že na neho nezabudnem, že ma prinúti vžiť sa do jeho príbehu. Hrdinu, ktorý vo mne vyvolá nejaký pocit. Hoci je commander Sheppard ústrednou postavou, dôležitým prvkom hry sú NPCs. V ME2 je ich naozaj mnoho, no i napriek tomu je každá z nich výnimočná, každá z nich má svojský charakter a vlastný príbeh. Z ich konania a dialógov je zrejmé, že tvorcovia sa nad nimi zamysleli, a že hru tvorili s láskou.
  • Viac-menej RPG hra.
  • Hudba – tak krásna, tak akčná, tak dojemná jemná. Jedinečný, rozpoznateľný soundtrack.
  • Dej – má zmysel, je pútavý od začiatku až do konca.
  • Spôsob boja – do každého boja, resp. na každú misiu si hráč môže vybrať len dvoch spoločníkov. Ich ovládanie je jednoduché, boje sú priehľadné.
  • Morality points –hrá dáva možnosť rozhodnúť sa, ako bude hráč, teda commander Sheppard reagovať. Môže byť paragonom (tým správnym hrdinom ako z rozprávky) alebo riadnym drsňákom, ktorý si nebude dávať pozor na to, čo hovorí, alebo koho vyhodí z okna pri dosiahnutí svojho cieľa. Inými slovami, váš Sheppard môže robiť veci podobrom alebo pozlom, vždy však bude hrdinom.
  • Mnoho možností pri tvorení commandera Shepparda na začiatku hry, čo sa vizuálu i schopnosti týka.

Celú trilógiu som už hrala viackrát aa už teraz viem, že si ju o dva tri roky zahrám opäť.

Komu by si odporučila túto hru?

Zahrať by si ju mali všetci, ktorí o sebe tvrdia, že majú  radi PC hry. Mass Effect sa radí medzi kultové hry a meno Sheppard je pojmom samým o sebe.

SnowRunner

Odpovedá Roman, IG

Zdroj ilustračného obrázku: link

Čo je tvojou najobľúbenejšou PC (prípadne PS) hrou?

Je to hra SnowRunner – link na Steam.

O čom je táto hra?

Snowrunner je hra o zdolávaní prírodných prekážok pomocou terénnych a nákladných aut. Strmé kopce, hlboké blato, voda alebo sneh. Trasa je málokedy určená, väčšinou je potrebné si ju v divočine nájsť sám. Hráč skúma rozsiahle mapy, prepravuje tovar, obnovuje zničené cesty alebo mosty. Do svojej garáže si zbiera najrôznejšie autá a návesy, ktoré mu v jeho snažení pomáhajú.

Prečo je SnowRunner tvojou srdcovkou?

Čím ďalej tým viac oceňujem kľudný  a pokojný gameplay. A aj keď splnenie úlohy v Snowrunnerovi vie zabrať niekoľko hodín a vždy je to nepredvídateľné dobrodružstvo (hra vás vie za neopatrnosť celkom potrestať), je to pre mňa výborný relax. Expedície s autami ma vždy lákali a tu si ich môžem užiť do sýtosti s krásnou grafikou a atmosferickým soundtrackom. Hra má výborný pomer medzi reálnou simuláciou a zábavnosťou.

Komu by si odporučil túto hru?

Odporúčam každému, kto už od detstva hľadel s úžasom na terénne autá, tatrovky alebo kamióny a dokáže si užiť hru v štýle „cesta je cieľ.“

Last of Us

Odpovedá Mária

! Obsahuje spoiler !

Zdroj ilustračného obrázku: link

Čo je tvojou najobľúbenejšou PC (prípadne PS) hrou?

Mám mnoho obľúbených PS hier, medzi nimi je napríklad God of War, The Witcher 3: Wild Hunt, Last of Us (jednotka aj dvojka) alebo celá séria Uncharted. Ak by som mala vypisovať všetky hry, boli by sme tu do rána. Ťažko sa mi vyberá jedna jediná hra, pretože napríklad Last of Us a Uncharted 4: A Thief’s End sú moje obrovské srdcovky a rada sa k nim vraciam každý rok zas a znova. Zakaždým ma dokážu emočne zasiahnuť, zapôsobiť a rozomlieť na kúsočky. Tak teda opíšem obe, pretože moje svedomie mi nedovolí dať prednosť len jednej.

O čom je táto hra?

Myslím, že Last of Us pozná väčšina vďaka seriálu. Ja osobne nie som jeho fanúšičkou, pretože hra je podľa mňa komplexnejšia a emočne pôsobivejšia. Má dve časti a obe zbožňujem. Jednotka nám predstaví postapo svet, v ktorom sa rozšírila nákaza parazitickou hubou cordyceps. Infekcia sa prenáša hryznutím, huba prerastá mozgom človeka a ovplyvňuje jeho chovanie a osobnosť. Z infikovaného sa tak stáva krvilačné monštrum, ktorým huba postupne prerastá čoraz viac a viac. V hre tak vidíme skvelý dizajn infikovaných v rôznom štádiu. Hráme za Joela, ktorý dostane za úlohu priviesť 14-ročné dievča Ellie ku skupine svetlonošov, ktorí sa snažia vyvinúť vakcínu. Ellie je jediná imúnna a teda aj jediná nádej pre ľudstvo. V istom momente hráme aj za ňu.

Dvojka Last of Us pokračuje v tomto svete a ukazuje rôzne skupiny ľudí, ako sa s nákazou vysporiadali a vytvorili si svoje spoločenstvá s rozdielnym pohľadom na svet a filozofiou. Nájdeme tu napríklad skupinu, ktorá odmieta výdobytky moderného sveta. Hlavnou hrdinkou je opäť Ellie ale aj Abby, polovinu hry hráme za jednu, druhú zasa za druhú dámu. Neviem, či sú povolené spoilery, ale hra stojí na pomste. Na konci jednotky totiž Joel, aby zachránil Elllie, zastrelí lekára, jediného schopného vyvinúť vakcínu. No a ten lekár bol Abbyn otec. Abby strávi roky hľadaním Joela, aby sa mu pomstila, a keď to urobí pred očami samotnej Ellie, Ellie prisahá pomstu. A hľadá nielen Abby, ale aj jej priateľov.

Prečo je séria Last of Us tvojou srdcovkou?

Last of Us jednotku milujem najmä vďaka tomu, že charaktery postáv sú zvládnuté úžasne. Sledujeme nielen brutálne krvavé scény, ale aj postupný rozvoj vzťahu Joela a Ellie. Joelovi na začiatku pandémie zomrela dcérka, a robí všetko preto, aby si k Ellie nevytvoril vzťah. Počas celého putovania si však k sebe nájdu cestu, a je to tak autentické a srdceryvné, že človeka pri Joelovom klamstve na konci zabolí srdce (keď zaklame Ellie, že svetlonoši majú mnoho imúnnych a vakcínu vyvíjať nebudú). V dvojke sa to však Ellie dozvie a trpí tým, že jej život vyšiel nazmar a Joel ju oklamal. Aby svetlonoši mohli vakcínu vyrobiť, Ellie by musela umrieť. Joel si teda vybral záchranu Ellie pred spasením sveta, a nech sa Ellie snaží akokoľvek, nemôže mu to odpustiť.

Dvojka Last of Us ma rozsekala na kúsočky snáď ešte viac než jednotka. Je to najmä preto, že sledujeme dve dievčatá, ktoré túžia pomstiť svojich najmilovanejších (otcov, v prípade Ellie náhradného otca Joela), a hra nám ponúka oba pohľady. Na začiatku držíme palce Ellie a súcitíme s ňou, ale empatia sa razom obráti v momente, ako hráme za Abby. Abbyn otec zomrel Joelovou rukou a hoci nechceme, postupne priznávame, že mala právo na pomstu. V tejto hre však platí pravidlo: ak sa vydáš na cestu pomsty, vykop dva hroby. Ellie aj Abby prídu o všetko a všetkých, pokoj v duši a zmierenie však nenájdu. Na hre taktiež oceňujem, že ukazuje pohľad rôznych skupín. Komunity proti sebe bojujú, ale človek tak akosi súcití s každou z nich, pretože, ako v každom spoločenstve, v ňom existujú extrémisti, ale aj láskaví ľudia. A práve Abby zachránia dve dospievajúce deti zo spoločenstva, proti ktorému jej komunita bojuje. Vzájomne si pomôžu, čo človeka zasiahne ešte hlbšie do srdca, a núti ho premýšľať a uvedomiť si, aké sú tieto medzikomunitné boje nezmyselné, a že všetci sme ľudia – a že nikto nie je menej alebo viac len preto, že stojí na „druhej strane”, o ktorej nás učili, že sú nepriateľmi. Hra je emočne náročná, núti nás pracovať s vlastnými emóciami a stavia nás pred nepekné poznanie, že nič nie je čiernobiele a nikto nie je len dobrý alebo zlý. A to nemusí každý zvládnuť. Ja to však maximálne oceňujem.

Uncharted 4: A Thief’s End

Odpovedá Mária

! Obsahuje spoiler !

Zdroj ilustračného obrázku: link

Čo je tvojou najobľúbenejšou PC (prípadne PS) hrou?

Mám mnoho obľúbených PS hier, medzi nimi je napríklad God of War, The Witcher 3: Wild Hunt, Last of Us (jednotka aj dvojka) alebo celá séria Uncharted. Ak by som mala vypisovať všetky hry, boli by sme tu do rána. Ťažko sa mi vyberá jedna jediná hra, pretože napríklad Last of Us a Uncharted 4: A Thief’s End sú moje obrovské srdcovky a rada sa k nim vraciam každý rok zas a znova. Zakaždým ma dokážu emočne zasiahnuť, zapôsobiť a rozomlieť na kúsočky. Tak teda opíšem obe, pretože moje svedomie mi nedovolí dať prednosť len jednej.

O čom je táto hra?

Uncharted 4: The thief’s end je moja megasrdcovka. Hráme za hlavného hrdinu Nathana Drakea, ktorý je, samozrejme, hlavnou postavou všetkých štyroch častí. V tejto sledujeme jeho neúspešný pokus žiť normálny život bez dobrodružstva, ktoré má ale v krvi. Jeho prirodzenosť, ktorú sa tak úporne snaží utlmiť a byť svojej milovanej Elene dobrým manželom, sa však naplno prejaví, len čo mu príde do života jeho stratený brat Sam. Nathan bol presvedčený, že Sam zomrel pri úteku z väzenia. Avšak vrátil sa a nutne potrebuje pomoc svojho mladšieho brata: muž, ktorý Sama dostal z väzenia, požaduje dávno stratený pirátsky poklad, a ak ho Sam nenájde, zaplatí životom. Nathan sa teda nechá presvedčiť na ďalšie dobrodružstvo a vydá sa s bratom a svojim verným priateľom Sullym hľadať pirátsky poklad a nájde aj ich slávnu kolóniu Libertalia. Svojej manželke Elene zaklame, že odchádza pracovne, avšak Elena je rovnako dobrodružná povaha s brisknou inteligenciou a investigatívnym zmýšľaním. Nathana nájde a síce mu ako správna manželka nastaví zrkadlo a donúti ho k sebareflexii, nakoniec sa riadi manželským sľubom „v dobrom aj zlom” a mužovi pomôže. Nathan sa postupne dozvedá, že nielen on klamal a všetko ohľade Samuela je inak, než predpokladal.

Prečo je Uncharted 4: A Thief’s End tvojou srdcovkou?

Uncharted 4 milujem z rôznych dôvodov. Prvým sú úžasné lokácie. Hra nás zavedie do Talianska, na Madagaskar a na ostrovy, kde nám príroda, okolie aj stavby vyrážajú dych. Hráč sa môže krásne vyhrať so stealth zabíjaním, pocvičí mozog pri rôznych questoch a hádankách, ktoré mňa osobne neskutočne bavia. Druhá vec je samotný príbeh a postavy. Charaktery postáv sú vykreslené úžasne, a miestami má človek dojem, akoby čítal skvelú dobrodružnú knihu. Každá postava vzbudzuje emócie, je skvele nadabovaná, takže máme dojem, že sledujeme reálny príbeh (ktorý v nás tvorí reálne emócie ako hnev, radosť, ľútosť, sklamanie). Vzťahy sú spracované taktiež úžasne. Bratia Drakeovci sa dlhé roky nevideli, a síce majú každý iné zmýšľanie a motiváciu, nájdu si k sebe cestu a pomôžu si. Nathan a jeho manželka Elena sú tiež príkladom podľa mňa skvelého manželstva, kedy to aj napriek zádrhelom so sebou nevzdajú, nezahodia lásku a svoj vzťah, ale vyriešia to a pracujú na tom. Elena nie je hysterická žena, nekričí, ale nastaví manželovi zrkadlo a poskytne podporu ako správna manželka. Nathan si uvedomí svoju chybu, prestane klamať sám sebe a postaví sa svojmu reálnemu ja čelom. Manželia si vzájomne načúvajú, chápu sa, a aj preto hra končí presne tak, že srdce plesá – manželia Drakeovci sa vykašlú na normálny život a v súlade so zákonom sa vydávajú za dobrodružstvom a objavovaním neobjaveného. Ako toto píšem, mám chuť si to pustiť znova.

Ak ste niektorej z týchto hier doposiaľ nedali šancu, tak pevne verím, že vás tento článok inšpiroval. V ďalšej časti prinesieme opäť novú várku hier, ktoré si zaslúžia svojich päť minút slávy.

Akira

All Posts

Portál Príbeh

Milujeme príbehy

Sleduj

Most Recent Posts

  • All Post
  • Autor
  • Časopisy
  • Články
  • Filmy
  • Knihy
  • Novinky
  • Oznámenia
  • Podujatia
  • Poviedky
  • Recenzie
  • Rozhovor
  • Súťaž
  • Udalosti
  • Uncategorized
  • Vydavateľstva
  • Vydavateľstvo Epocha
    •   Back
    • Knihy
    • Filmy
    • Anime
    • komiks/manga
    •   Back
    • Knihy
    • Hry
    • Filmy
    • Anime
    • Seriály
    • Audioknihy
    • Jiří Kulhánek
    • Krátke knižné recenzie
    •   Back
    • Literárna Výzva
    • Cena Príbehu
    • Zánik
    • Zánik: Január
    • Zánik: Február
    • Zánik: Marec
    • Zánik: Apríl
    •   Back
    • Temný svet- Hra bohov
    • Príbehovka
    • workshop
    • Festivaly a Cony
    • Vystavy a sutaze
    • Frakcie
    • Hry Bohov: príbehy
    •   Back
    • Frakcie
    • Hry Bohov: príbehy
    •   Back
    • Vydavateľstvo Hydra
    • Vydavateľstvo Príbeh
    • Vydavateľstvo Venupress
    • Golden Dog
    • Vydavateľstvo Golden Dog
    • Zelený kocúr
    • Vydavateľstvo Artis Omnis
    • Vydavateľstvo Tatran
    • Vydavateľstvo IKAR
    •   Back
    • Hry
    • True crime
    • PC hry
    • Stolové hry
    •   Back
    • Jiří Kulhánek
    • Krátke knižné recenzie
    •   Back
    • Prekliata zbierka
    • Pahltné
    • Trinásť balád pre Lucifera
    •   Back
    • PC hry
    • Stolové hry
    •   Back
    • Premiéry
    •   Back
    • Zánik
    • Zánik: Január
    • Zánik: Február
    • Zánik: Marec
    • Zánik: Apríl
    •   Back
    • Zánik: Január
    • Zánik: Február
    • Zánik: Marec
    • Zánik: Apríl

Category

O nás

Pridaj sa k nám

Podporiť nás

Spolupráce

Partneri

Autori

Vydavatelia

Spolky

Organizácie

Projekty

Portál

Literárna súťaž

© 2023 vytvorené Príbeh