Kozmická robinzonáda podľa Adriana Tchaikovského

Kozmická robinzonáda podľa Adriana Tchaikovského

Je veľký rozdiel byť opustený na izolovanom ostrove, alebo vo vesmíre? Záleží od uhla pohľadu. Faktom však je, že vesmír je nepomerne väčší, plný nepredstaviteľných fyzikálnych javov, s veľkou pravdepodobnosťou aj tvorov, kým nepoznaný atol strednej veľkosti môže byť aj malým rajom na Zemi.

Pěšky na Aldebaran
Title: Pěšky na Aldebaran
ISBN: 978-80-88321-80-4
Vydavateľ:
Published: 2023
Page Count: 180
Format: Paperback
Goodreads ID: GoodReads.com
Značky: ,
Kategórie: ,

Tému stroskotanca v opustenom svete temného kozmu sa rozhodol spracovať aj jeden z najznámejších autorov science fiction súčasnosti, britský spisovateľ poľského pôvodu, Adrian Tchaikovsky (1972).

„Pěšky na Aldebaran“ je útlou knižkou s nádherným a pútavým obalom, ktorá sa nebráni experimentovaniu a pohrávaniu sa s mysľou čitateľa. Autor v nej opisuje príbeh Garyho Rendella, astronauta, ktorý je členom pilotnej posádky smerujúcej k neznámemu objektu na vonkajších hraniciach slnečnej sústavy.

Aj keď by sa vzhľadom na rozsah mohlo zdať, že pôjde o dynamický príbeh plný akcie, kniha úspešne klame telom. Otvára brány do charakteru futuristickej spoločnosti a jedincov, ktorí v nej žijú. Umne popisuje, ako sa ľudstvo pri veľkých objavoch v kozme dokáže „správať“. Veľmi nápadne tak referuje na rozpoltenosť našej civilizácie, ktorú vystihol napríklad aj A.C. Clarke v Stretnutí s Rámom.

Hlavná dejová os sa však točí okolo Garyho, ktorý sa úplne osamotený ocitá v Kryptách – tajomnom multidimenzionálnom artefakte, v ktorom nefunguje nič, ako by malo. Zažíva v ňom autentické hororové chvíle, plné desivých scén s nepopísateľnými neškodnými organizmami, či monštrami alebo s fyzikálnymi zákonmi, ktoré sú ohýbané do tých najextrémnejších polôh.

Čo je svojím spôsobom desivé, je zároveň aj krásne. Tchaikovsky formuje svet bez pravidiel a pohráva sa s hlavným hrdinom podľa ľubovôle. Zoznamuje ho s alternatívou Robinsonovho otroka Piatka a zasadzuje mu jóbovky v podobe totálnej nestability. Opisuje dynamický stav, v ktorom sa ani rýchlo objavujúce rasy živočíchoch, či svety za intergalaktickými portálmi nemôžu stať pevnou súčasťou Garyho sveta. A náležite tak rozpitváva psychiku hlavného hrdinu, jeho želania, nádeje, ale aj zlyhania a temnotu mysle.

Viac ako sondou skúmajúcou vesmír je určite sondou do hlavy jednotlivca, ktorý vidí svet plný farieb a rozmanitostí. A zato musím autora pochváliť. Aj keď mi neudrel do struny, nebál sa ísť na trh s niečím, čo sa len tak často nevidí – filozofovaním za pomoci silnej abstrakcie.

Summa Summarum

Pěšky na Aldebaran je chutnou jednohubkou. Poteší zarytých milovníkov klasického sci-fi či space opier, ale aj čitateľov, ktorí sa neboja vstúpiť do sveta temnoty a hororu. Určite to ale nie je ľahké čítanie a najmä v závere prechádza do pomerne abstraktného sveta, ktorý balansuje na hranici Oortovho oblaku a nekonečného vesmíru.

the gravatar profile photo

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše.
Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte.
Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim