Liou Cch’-sin – Problém troch telies

Liou Cch’-sin – Problém troch telies

Na svete je príliš veľa dobrých kníh, aby ich človek stihol všetky prečítať. A potom je tu niekoľko kusov v každom žánri, ktoré čitateľská komunita nálepkuje ako tituly, ktoré literárny smer definujú. „Problém troch telies“ je jedným z nich.

Problém troch telies
Title: Problém troch telies
Vydavateľ:
Published: 2008
Page Count: 447
Format: Paperback
Book URL: GoodReads.com
Edition: Spomienka na Zem
Series Number: 1
Goodreads ID: 33819718
Značka:
Kategórie: ,

Dielo, mnohými označované za nástupcu Asimovej Nadácie či Herbertovej Duny, tak sľubuje poriadnu dávku vysokého science fiction.

História, prítomnosť a budúcnosť

Dielo je štruktúrované ozaj znamenito. Neopiera sa len o svoj vlastný vesmír a hlavnú dejovú líniu, ale aj o prvky iných vedeckých disciplín, ktoré sú v modernej science fiction tak veľmi potrebné. Cch´-sin sa vracia do 60-tych rokov 20. storočia a upiera pozornosť na obdobie, ktoré naháňa strach, no zároveň dalo základ dnešnej Číne – Veľkú proletársku kultúrnu revolúciu.

Obraz krutosti komunistického režimu, potláčania ľudských práv a presadzovania politických presvedčení na úkor rozumu úplne rozoberá ideály hlavných predstaviteľov diela – vedcov fyzikov, či astronómov. Onálepkovanie ako nepriateľ štátu, najnižšia spoločenská hodnosť, s tým všetkým Cch´-sin pracuje a skladá ideálny základ pre jeho veľkolepú myšlienku.

Plynulý prechod do prítomnosti sa odohráva so záhadou v pozadí, ktorá má svoje korene hlbšie, ako si ktokoľvek myslí. Nevysvetliteľné javy v mikro a makrosvete, ktoré popierajú známe a neotrasiteľné zákony vesmíru, lámu hlavu nielen vedcom, ale aj svetovým lídrom.

A k tomu sa tu objavuje aj rovnomenná hra „Problém troch telies“, odohrávajúca sa vo virtuálnej realite. Jej cieľom je vyriešiť záhadu slnečnej sústavy Trisolaris, ktorej tri slnká obiehajú okolo planéty po nepredvídateľných dráhach. A práve civilizácia tejto planéty sa snaží s pomocou hráčov prísť na riešenie predikcie pohybu troch sĺnk, ktoré majú na miestny život katastrofické následky.

A aby toho nebolo málo, svet vedy a technologického pokroku stojí pred dilemou existencie mimozemskej civilizácie, ktorá je úzko spätá ako s hrou, tak aj s popieraním fyzikálnych javov. Budúcnosť je tak neistá a svet čelí kríze, ktorá nemá v histórii ľudstva obdobu.

Kvantový svet a neskutočná predstavivosť

Cch´-sin prispieva najvýraznejšie do žánru sci-fi zaujímavými nápadmi a pohľadmi na makrosvet. Prezentuje nielen pekné myšlienky a nápady spojené s extrémnymi fyzikálnymi javmi, ale aj ohýbaním reality a kvantových javov, ktoré využíva vo svoj prospech.

Prepletajú sa tak svety dezinformácii, manipulácie ľudského vnímania reality, virtuálnej hry s oporou v skutočnosti a akčná vložka s využitím najmodernejších nanomateriálov. Takéto vedecko technické guláše mám ozaj rád. A najmä, ak sa k nápaditosti pripojí aj dômyselne prepracované postavy, je to záruka úspechu.

Chc´-sina však od velikánov žánru minulého storočia odlišuje hlavne apatia, ktorou plní charaktery svojich protagonistov. Kým sa u veľkých klasikov stretávame s enormnou dávkou humanizmu, “Problém troch telies” prináša človeka dnešnej doby, ktorý sa nebojí odovzdať sa ceste agnosticizmu a prepadnúť do priepasti nihilistickým predstavám. Tým získava kniha temný náboj, ktorý si od prvých strán buduje, a nastavuje tak zrkadlo nielen spoločnosti a človeku milión, ale aj našej možnej budúcnosti.

Summa Summarum

Problém troch telies je vo fyzike nevyriešiteľným problémom. Je to Pandorina skrinka, za ktorou sa skrýva enormné množstvo vzťahov, závislostí a neznámych. Podobne funguje aj rovnomenné dielo, ktoré si nedáva pred ústa servítku a čitateľa nepriamo nabáda k ľahšej mozgovej atletike.

Príbeh je napísaný pútavo, umne, poskytuje nám dostatočné sondovanie motívov a myšlienok hlavných postáv a pokladá fundamentálne otázky o našej civilizácii. Musím uznať, že sa jedná o jedno z najlepších diel science fiction posledných desaťročí, ktoré má potenciál sa stať klasikou žánru.

Jedinou slabinou knihy je možno jej vrstvovitosť, ktorá miestami spomalí dej a unesie zážitky a myšlienky na inú problematiku, do iného času alebo deja. Inak nemám čo vytknúť.

the gravatar profile photo

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše.
Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte.
Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim