Recenzia audioknihy: Zoznam hostí

Recenzia audioknihy: Zoznam hostí

Zoznam hostí je strhujúci triler v duchu klasiky od Agathy Christie, ktorý odhaľuje temné tajomstvá svadobčanov a z každého tak robí možného vraha. Dej sa odohráva na ostrove neďaleko Írska nazývanom aj ako Ostrov kormoránov. Môžeme ho vidieť očami hneď šiestich ľudí, pretože v knihe sa prelína dej z ich pohľadu. Začína sa partnerkou Hannah, pokračuje nevestou Jules, hlavným družbom Johnnom, družičkou Olíviou, organizátorkou Aoife a ženíchom Willom. Medzitým sa vyskytne aj hlas rozprávača.

Zoznam hostí
Title: Zoznam hostí
Author:
Published: 2021
Page Count: 256
Format: audiokniha
Kategórie: ,

Každá postava je vykreslená uveriteľne a postupne ukazuje príbehy ľudí hromaždiacich sa na malom ostrove. Naoko dokonalá svadba s nádherným prostredím divej írskej prírody sa mení sa desivú udalosť odohrávajúcu sa v búrke na temnom ostrove plnom nástrah.

Dejiny miesta naznačujú, že v rašeliniskách zomrelo mnoho domácich a ľahko sa doň dostane i zablúdený hosť. Ostrov má mnoho zvláštnych zákutí, medzi ktoré patrí aj šepkajúca jaskyňa, alebo cintorín so starými keltskými hrobmi. Jeden z nich však nie je až tak starý, ako by sa zdalo.

Kniha opisuje dej medzi vrcholom svadby, kedy niečo po nakrájaní torty našli mŕtve telo a potom sa vráti v čase na deň pred svadbou a pokračuje až po onen moment. Hneď na začiatku teda vieme, že niekto zomrie a postupným odhaľovaním intríg a temných tajomstiev si čitateľ vytvára vlastné tipy na obeť a vraha. Podozrivých pribúda a ku koncu atmosféra poriadne graduje. Niekedy som sa nestačila diviť, inokedy som tajomstvo vytušila, ale vraha by som koniec koncov netipovala správne. A tak to má byť! Od začiatku až po koniec nás má autorka v šachu. Sme jej bábky, žijeme životy postáv, ktoré nám ponúka, a i keď počuť ich myšlienkové pochody, nikdy neprezradia viac, ako v ten daný moment potrebujeme vedieť. Veľmi dobre spracovaný príbeh!

Trochu som čakala, že autorka spojí osoby, ktoré majú spoločného nepriateľa, ale nič také sa neudialo, čo ma trochu sklamalo. No takto by to proste bolo aj v skutočnosti. Ľudia si tajomstvá nechávajú pre seba a je to preto uveriteľné. Koniec je prekvapivý. Ako vravím, vraha by som netipovala, no má to logiku. 

Musím podotknúť, že kniha nie je vhodná pre osoby mladšie ako osemnásť rokov. Spomínajú sa tu sexuálne scény, alkohol, drogy a v neposlednom rade vraždy. Áno, nie len jedna vražda. A preto je kniha zaujímavá. Ja som ju zhltla za dva dni ako audio. A tu sa dostávam k svojej obľúbenej časti – hodnotenie rozprávačov. Konečne dobrý dabing! Knihu som si popravde vybrala len z dvoch dôvodov:

Po prvé: že sa dej odohráva v Írsku. Táto krajina je moja srdcovka, kto nevie prečo, môže sa tešiť na moje budúce publikácie. 🙂
Po druhé: že knihu číta Zuzana Jurigová Kapráliková. Je to pre mňa jedna z najlepších interpretov audiokníh, ak nie úplne najlepšia. Jej hlas je krásny a vie sa skvelo vcítiť do deja, čo povznáša knihu o level vyššie.

Tu som mala možnosť počuť aj ďalšie hlasy, čo mi spôsobovalo najskôr rozpačité pocity. Tie ma však veľmi rýchlo prešli, pretože každý hlas dokonalo zapadol k postave a už by som si nevedela predstaviť iný. Klobúk dole za takýchto hercov. Môžeme byť hrdí, že na Slovensku máme šikovných ľudí ako:

Michaela Kapráliková
Lenka Libjaková
Zuzana Jurigová Kapráliková
Mário Zeumer
Zuzana Kyzeková
Lucia Rózsa Hurajová
Daniel Ratimorský

No a mne neostáva už nič iné, len dúfať, že raz sa im aspoň trochu priblížim svojimi audio nahrávkami.

Na záver doplním, že kniha pozitívne prekvapila a dej je napínavý od začiatku až do konca. Rozhodne odporúčam.


 

the gravatar profile photo

Veronika Kerekova

Autorka fantastiky a rozprávok pre deti.