
Life and Death: Twilight Reimagined
Recenzia Life and death Twilight reimagined - Nový pohľad na Twilight (AKA Twilight 2.0) Kniha Life and Death: Twilight Reimagined vyšla v roku 2015 na desiate výročie vydania pôvodnej knihy ...
Recenzia Life and death Twilight reimagined – Nový pohľad na Twilight (AKA Twilight 2.0)
Kniha Life and Death: Twilight Reimagined vyšla v roku 2015 na desiate výročie vydania pôvodnej knihy Twilight od Stephenie Meyer.
Čitatelia očakávali bonusový materiál (a aj keď to mala byť pôvodne kniha Polnočné slnko), Stephenie Meyer sa rozhodla napísať kompletne reimaginovaný príbeh, v ktorom zmenila pohlavia (takmer) všetkých postáv – tzv. Twilight gender swap kniha, kde autorka chcela ukázať, že príbeh funguje aj s inou dynamikou. Odpovedala tým na kritiku, že Twilight je sexistický alebo že Bella je ako postava príliš pasívna iba kvôli tomu, že je dievča.
„Chcela som ukázať, že Bella nebola ‘damsel in distress’ (slečna v núdzi), ako ju mnohí kritizovali. Jej ľudská slabosť nemala nič spoločné s jej pohlavím. Jej reakcie boli typické pre akéhokoľvek človeka, nie špecificky ženu.“
– Stephenie Meyer
❗Dopredu upozorňujem, že v texte sú spoilery (aj na ságu Twilight, aj na knihu Life and Death: Twilight Reimagined).❗
POHLAVIA KNIHY LIFE AND DEATH (gender swap)
Základná premisa knihy je práve výmena pohlaví postáv na opačné pohlavie, okrem troch výnimiek – Charlie, Renée a Phil (ktoré sú navzájom prepojené).
Toto si autorka obhajuje faktom, že v roku 1987 by bolo nepravdepodobné, že by nezamestnaný otec (v tomto prípade gender swapped náhrada za Renée) získal dieťa do svojej opatery. Tým pádom zostali tieto postavy rovnaké (čo sa týka ich pohlavia aj osobnosti).
Zvyšok osadenstva sa mení nasledovane:
„Niekedy som sa čudoval, či vidím to isté ako ostatní… Možno mám chybu v mozgu.“
– Life and Death: Twilight Reimagined, Stephenie Meyer
DEJ A JEHO ZMENY
Čo sa týka deja, väčšina je veľmi podobná originálu a len samotný koniec knihy ide vlastnou cestou na spôsob What if?
Okrem zmeny pohlaví máme niekoľko ďalších…
Vzťah dvoch hlavných postáv – Beau a Edythe
Beau Swan má pomerne inú osobnosť, ako mala pôvodne Bella. Sú si podobní, ale Beau je o čosi menej pasívny, má suchý zmysel pre humor a je introvertnejší, má OCD a aj napriek tomu, že je vykresľovaný ako „stará duša“ (rovnako ako bola Bella), stále sú jeho myšlienky tínedžerské a uveriteľné.
Na druhej strane Edythe Cullen je stále rovnako elegantná a tajomná, ako bol Edward, no pôsobí rezervovanejšie, ale aj sebavedomejšie.
Ich vzájomný vzťah sa vyvíja rýchlejšie (keďže ide len o jednu samostatnú knihu, a teda o kompaktnejšiu verziu príbehu). Skôr sa medzi nimi vyjasňujú city, neexistuje žiaden milostný trojuholník s Julie (teda Jacobom) a niektoré časti deja z originálnej série prichádzajú omnoho skôr (a iné vôbec).
„Myslel som na to, že by som si kľakol naschvál. Bola to taká krása, ktorú uctievate. Taká, pre ktorú staviate chrámy a prinášate obete. Želal som si, aby som mal niečo v prázdnych rukách, čo by som jej mohol dať, ale čo by si bohyňa želala od priemerného smrteľníka ako ja?“
– Life and Death: Twilight Reimagined, Stephenie Meyer

Vedľajšie dejové linky Twilightu
Vlkolaci a Volturi nie sú dôležití. Keďže sa dej končí už v prvej fáze pôvodného príbehu, kmeň Quileute (okrem krátkych zmienok) a upírov Volturi sa vôbec neobjavujú, aj keď vieme, že v danom svete stále existujú – no aj ich príbehy a pohlavia sú zmenené.
Najväčia zmena v Life and Death – ZÁVER
Finálny konflikt, ktorý začína presne rovnako ako v originálnom prevedení, končí celkom inak. Stephenie Meyer sa pýtala sama seba otázku: Čo by sa stalo, ak by Bella/Beau odišiel/a z letiska o 5 minút skôr? Ukázalo sa, že tých päť minút bolo dosť dôležitých.
Keď je Beau napadnutý Joss v baletnom štúdiu, aj napriek snahe Edythe a Cullenovcov je neskoro, aby ho dokázali zachrániť. Začína sa uňho proces premeny na upíra, pekne vykreslený takmer ako peklo.
Stále je ako nový upír (rovnako ako Bella) príliš dobrý, dokonale sa ovláda, akoby po celú dobu existoval iba preto, aby sa z neho jedného dňa stal upír – čo bolo aj pri Twilighte dosť podstatnou časťou pri tvorení série.
Ďalšou pridruženou zmenou je, že Beau umiera pre ostatných ľudí… Doslova. Vidíme jeho pohreb a ani Charlie nevie, že stále žije. Všetci veria, že Beau zomrel pri autonehode. Oproti Belle, ktorá získala svoj šťastný koniec aj so svojou rodinou, Beau je odsúdený na život upíra sám – resp. musí svoj ľudský život a všetko, čo ho s ním spája, nechať v minulosti. Očividne mu to však nerobí až taký problém.
„Navždy,“
„Navždy,“
Sklonil som sa, až moje pery našli jej.
Navždy bude úžasné.“
– Life and Death: Twilight Reimagined, Stephenie Meyer
ZHRNUTIE
Life and Death ako alternatívna vezrie Twilightu má podstatne rýchlejší dej, iné dynamiky medzi postavami, uzatvorený koniec s Beau ako upírom, a teda žiadne pokračovanie, ktoré by nám prezrádzalo viac.
OHLASY ZO SVETA – ČÍTAŤ ČI NEČÍTAŤ?
Reakcie na knihu Life and Death boli (a stále sú)… rôznorodé a po prečítaní niekoľkých recenzií je to v skratke asi takto:
Pozitívne reakcie:
- osviežujúca dynamika postáv – vzťah medzi Beau a Edythe pôsobil prirodzenejšie a menej toxicky ako medzi Bellou a Edwardom,
- silnejšie ženské postavy – ženské postavy ako Edythe a Carine (Carlisle) boli zobrazené ako silné a kompetentné,
- zaujímavý alternatívny koniec – nový záver, kde sa Beau stáva upírom, uspokojivejší a lepšie uzatvárajúci príbeh.
Negatívne reakcie:
- prílišná podobnosť s originálom – väčšina knihy je takmer identická s pôvodným Twilightom, čo pre niektorých pôsobilo ako lenivé prepisovanie.,
- povrchné zmeny – premena postáv nebola dôkladne premyslená, čo viedlo k plytkým osobnostiam a nedostatočnému rozvoju príbehu,
- rýchly a neuspokojivý záver – záver knihy bol uponáhľaný a obsahoval množstvo informácií naraz, čo pôsobilo trochu mätúco a nedostatočne.
MOJE HODNOTENIE – RECENZIA LIFE AND DEATH
Ja som si knihu pomerne dosť užila. Áno, šlo v podstate o rovnaký príbeh, ako som už raz čítala. Ibaže v tomto prípade s týmito postavami a zmenami, ktoré boli urobené, mi príbeh vyznieval lepšie – čo je vzhľadom na iné hodnotenia veľmi subjektívny pohľad.
Edythe a Beau si ma získali omnoho viac ako ich predchodcovia a príbeh ma pohltil natoľko, že by som prijala ďalšie pokračovania (aj keby mali byť presnou kópiou, či ako niektorí túto knihu nazvali, fanfikciou).
Nech už bol zámer autorky pre túto knihu akýkoľvek a chcela ňou povedať čokoľvek, nech ľudia knihu hodnotia akokoľvek, priniesla so sebou nostalgiu a zároveň aj nový pohľad na príbeh. Udržala si moju pozornosť a postavy mi prirástli k srdcu (i keď sa priznám, občas som si musela pozrieť, kto je kto, pretože ich pôvodné mená som mala vypálené v mozgu niekoľko rokov a tie nové boli príliš čerstvé).
Ako nedostatok vnímam rýchle ukončenie knihy. Pár stránok navyše by predsa nikoho nezabilo, či áno? Zmena konca knihy umožnila cestu mnohým otázkam a možnostiam, pre ktoré nezostalo dostatok priestoru. To ale nič nemení na tom, ako veľmi som si príbeh obľúbila.
Knižka sa pre mňa dostala na vrchol zoznamu tejto ságy, i keď nie je originálnym príbehom.
P.S.: Na koniec poviem už len jedno… Still better love story than Twilight.
Súvisiace články a recenzie so svetom TWILIGHT: