2.8Overall Score

Zářivá noc hvězd a ledu (A Brilliant Night of Stars and Ice)

Mnohí poznáme príbeh o potopenom Titanicu a nielen vďaka Cameronovmu cenami ovenčenému veľkofilmu. Zbytočná tragédia obrovského zaoceánskeho parníka, ktorá ho poslala ku dnu na prvej ...

  • Dej
    2.7
  • Postavy
    3.0
  • Autorský štýl
    2.7
Zářivá noc hvězd a ledu (A Brilliant Night of Stars and Ice)
Title: Zářivá noc hvězd a ledu (A Brilliant Night of Stars and Ice)
ISBN: 978-80-277-3544-0
Illustrator: Zhivko P. Petrov
Vydavateľ:
Published: 17.07.2023
Page Count: 301
Format: e-book
Edition: 1.
Goodreads Rating: 4.08
Goodreads ID: GoodReads.com
Kategórie: ,

Mnohí poznáme príbeh o potopenom Titanicu a nielen vďaka Cameronovmu cenami ovenčenému veľkofilmu. Zbytočná tragédia obrovského zaoceánskeho parníka, ktorá ho poslala ku dnu na prvej plavbe, vyvoláva dodnes mrazenie a otázky. Stovky ľudí zahynuli možno celkom zbytočne. Záujem o Titanic bude ešte dlho pretrvávať a spisovateľka Rebecca Connollyová sa rozhodla pozrieť sa na udalosti z trochu iného pohľadu – z paluby lode RMS Carpathia, ktorá ako jediná odpovedala na núdzové správy z Titanicu a zmenila svoj kurz, aby pomohla obetiam tragédie. Nebyť Carpathie, ktovie, či by vôbec prežili aj tí, ktorým sa podarilo dostať do záchranných člnov.

Kniha Zářivá noc hvězd a ledu je rozdelená do dvoch dejových línií, ktoré sa prísne striedajú. V jednej z nich sa zoznámime s Kate Connolly, Írkou, ktorá naozaj cestovala v tretej triede Titanicu do USA. Odchádza za sestrou, aby si našla v Štátoch prácu a zabezpečila si lepší život. Cestuje spolu s dvoma priateľkami a na lodi stretáva ďalších zaujímavých cestujúcich, ktorí sú odhodlaní vybudovať si svoj americký sen, vrátane mladej slečny, ktorá sa volá rovnako, len pochádza z inej oblasti v Írsku. Druhá dejová línia sa odohráva na palude RMS Carpathia a je vyrozprávaná z pohľadu jej kapitána, Arthura Rostrona. Od momentu, ako sa dozvedeli o zrážke Titanicu s ľadovcom, musí kapitán zorganizovať záchranné práce a pripraviť všetko pre nalodenie preživších. Cesta v noci k Titanicu však nebude jednoduchá, pretože aj na Carpathiu budú číhať smrtonosné ľadové kry.

Tešila som sa na silný a dojemný príbeh, pretože príbeh Titanicu je istým morbídnym spôsobom fascinujúci, ale autorka koncept neuchopila vôbec dobre. Kniha začína niekoľkými kapitolami o naloďovaní sa na Titanic a zahájení plavby Carpathie z New Yorku do Európy, no potom máme zrazu obrovský časový skok a prenesieme sa do momentu po kolízii Titanicu s ľadovou krou. V knihe nie je nič medzi tým. Žiadne spoznávanie ohromnej lode, zaujímavé životné osudy a už vôbec nie romanca na štýl Rose a Jacka. Povedala by som si, že fajn, dobre, že to nekopíruje Cameronov film, ale keď sa Titanic celkom potopil a ešte som bola iba v prvej tretine knihy, začala som sa pýtať, čím chce autorka vyplniť tie zvyšné dve.

Samotnú tragédiu Titanicu odbavila v jednej či dvoch kapitolách – tam, kde Kate s priateľkami nastúpili do záchranného člna. Osud mohutného parníka okomentoval jeden z posádky v štýle „Potápa sa! Už je preč!“ To bolo prakticky všetko. Z knihy to vyznelo tak, ako keby sa Titanic od kolízie celý potopil za pol hodinku. Autorka vôbec nedokázala dobre spracovať tragédiu a nevyužila atmosféru a udalosť, aby ma vtiahla do deja. V celej knihe boli dva veľmi krátke momenty, ktoré boli dojímavé, z toho jeden jediný sa odohral v čase potápania sa lode. A tak sa po prvej tretine ocitáme na palube Carpathie – od tej chvíle je Kateina linka vyslovene nudná. Connellyová nevie, na čo sa má zamerať a čo má poriadne spracovať. Stále sa točí v kruhu – jej hlavnú hrdinku zaujíma iba to, že ona prežila, no jej menovkyňa a krajanka nie, tak čo si, preboha, budú myslieť ľudia! Hrdinka má šťastie, že cestovala sama, len s dvoma kamarátkami, ktoré prežili. Je normálne, že cíti vinu, keď vidí tragédie iných, ale autorka necháva príbeh na povrchu a mala radšej zvoliť inú postavu na prerozprávanie tragédie, alebo jej pripraviť iný životný príbeh.

Vrcholom autorkinej neschopnosti vytvoriť pútavý príbeh je kapitola, v ktorej kompletne prerozprávala náboženský obrad pochovávania štyroch ľudí, ktorí zomreli pri záchrannej akcii. Časť, ktorá mala byť dojemná, skĺzla do prehnaného pátosu a paradoxne nudy, pretože namiesto toho, aby sa poriadne sústredila na atmosféru a prežívanie, radšej od slova do slova vypisuje modlitby a texty každej piesne, čo tam odspievali. Nielenže tým strašne utrpela dynamika rozprávania – zaseklo sa, ako keď človeka niekto ovalí kyjakom a hneď ho lusknutím prsta vypne, ale zároveň mi to prišlo hrozne tendenčné v štýle „správny Američan je bohabojný Američan, ktorý všetko hádže na Prozreteľnosť, Boha, vyššie sily a darí sa mu len preto, že sa stále poctivo modlí.“ Pritom dôležité postavy ani neboli Američania. Mám dojem, že sa Connellyová nechala uniesť. Ak nemáte radi priveľa náboženstva v texte, toto vás možno bude iritovať. Naozaj dôležité veci autorka len spomenie v bodoch a o ostatné životné osudy sa nestará. Veľká škoda, Kate naozaj nebola napísaná zaujímavo. A záverečné kapitoly, v ktorých zase len riešila svoje meno, boli vyslovene trápne a hlúpe.

Jediné pútavé pasáže boli tie z pohľadu kapitána Rostrona, aj to možno preto, že autorka musela vychádzať z historických údajov a nemohla si veľmi vymýšľať. Bavilo ma čítať, ako sa kapitán a jeho tím snažili pripraviť záchrannú akciu a snažili sa doraziť k Titanicu čo najskôr, hoci tým ohrozovali samých seba. Škoda toho unáhleného záveru, keď začalo vyšetrovanie nehody. Znova to autorka odbyla jednou krátkou kapitolou a kopu dôležitých vecí odkopla nabok (aby nedajbože nenudila amerického čitateľa priveľkou dávkou faktov?).

Vo finálnom verdikte je kniha Zářivá noc hvězd a ledu suchý priemer, ktorý ako-tak zachránila iba kapitánova časť. Priveľa vaty, opakovania, zameriavania sa na nepodstatné a nezáživné veci, keď tam čakalo toľko silných momentov a osudov. Autorka vôbec nevyužila ohromný potenciál námetu. Chcela v knihe podchytiť úplne všetko, a podarilo sa jej nakoniec len veľmi málo. Citlivé duše dojme, ale ak ste odolnejší typ ako ja, asi si k vám cestu nenájde. Ak vás zaujíma Titanic a Carpathia, skúste radšej nejaký poctivý dokument na túto tému; v prípade, že hľadáte nenáročnú oddychovku na čítanie pred spaním, tak by vám táto kniha mohla padnúť vhod.

Máte radi históriu v knihách? Tu sú tipy na ďalšie príbehy z rôznych žánrov:
Cesta do minulosti pod krídlami havrana
Príbehy Arthura Gordona Pyma
Sudetenland – príbeh o tom, čo spôsobí zaslepenosť
Zažite hrôzu Pod hladinou
Královna mrtvol: o hrdinke, ktorá chce byť chirurgičkou
Nekroskop: o upíroch a tých, čo hovoria s mŕtvymi

the gravatar profile photo

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou.
Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.