Dnes poobede STVR na svojej stránke zverejnila správu, že vo veku 55 rokov zomrela spisovateľka, režisérka a scenáristka Eva Borušovičová. Známa je predovšetkým vďaka scenáru k filmu Jánošík – Pravdivá história (2009), ktorý režírovala poľská režisérka Agnieszka Holland. Tento scenár písala Eva Borušovičová už počas svojho štúdia na VŠMU.
Ako študentka debutovala poviedkovým filmom 100-percentne čistá láska. Pripravila ho spolu so spolužiakmi z VŠMU. Jej prvým samostatným filmom bola tragikomédia Modré z neba. Predovšetkým mileniáli sa s jej tvorbou stretli v detstve, keďže Eva pracovala ako scenáristka a dramaturgička na obľúbenej relácii Od Kuka do Kuka. Je autorkou divadelnej hry 69 vecí lepších než sex, ktorá mala premiéru v Štúdiu L+S (2013). V roku 2017 mala premiéru jej hra Štefánik – slnko v zatmení v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V internetovom časopise inZine vydávala svoje románové texty na pokračovanie pod pseudonymom Maxim E. Matkin, hoci autorka nikdy nepotvrdila, že sa za tým menom skrýva ona (zdroj: sme.sk).
Eva Borušovičová je autorkou týchto kníh:
Jánošík – Pravdivá história

Literárny scenár k filmu Jánošík. Pravdivá história. Podľa scenára Evy Borušovičovej film nakrútila poľská režisérka Agnieszka Holland, herecké obsadenie je medzinárodné. Diváci uvidia inú stránku hlavného hrdinu, ako boli dodnes zvyknutí. Okrem iného nás môžu prekvapiť aj ďalšie odlišnosti v príbehu. Scenáristka Eva Borušovičová sa snažila pri písaní pridŕžať toho, čo pravdepodobne naozaj bolo, a od filmu môžeme čakať najmä jeho univerzálny a súčasný charakter.
Vydavateľstvo Slovart, 2009
224 strán
Do plaviek

Prečo do plaviek? Pretože táto kniha je plná textov, ktoré mnohé veci odhaľujú a ponúkajú návod, ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. Popri hravých textoch sa občas čitatelia v príbehoch dostanú aj do vážnejších vôd politiky, verejného života a morálnych volieb, medzi hrdinov aj zbabelcov. No sú to texty, kde aj do tých najsmutnejších a najtemnejších hĺbok prenikne lúč hrejivého a láskavého slova. A dávajú odvahu. Texty vychádzali v denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch a ľudia sa na dni, keď ich mohli čítať, tešili. Teraz sa s nimi, zoskupenými v jednej knižke, môžu tešiť každý deň. Tak do plaviek! Do plaviek nie je treba schudnúť, opáliť sa, ani inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.
Vydavateľstvo Slovart, 2018
300 strán
Plány B
81 príbehov o tom, čo robiť, keď plány A nevychádzajú

Už viac ako sedem rokov píše Eva Borušovičová do časopisu Madam Eva svoje postrehy, názory a príbehy. Niektoré z nich už vyšli v knihe Do plaviek, ďalší výber si mohli čitateľky Madam Evy prečítať v knižočke pribalenej k jubilejnému vydaniu časopisu v roku 2020. A teraz konečne vychádzajú všetky tieto texty pokope v jednej knižke, ktorá je opäť priateľská a vľúdna spôsobom, na aký sme u autorky zvyknutí.
Tu je osemdesiatjeden Plánov B, osemdesiat zamyslení, čo sa dá robiť, keď veci nevychádzajú podľa plánu A, keď je život komplikovaný a kľukatý, ale predsa jedinečný a plný príležitostí.
Prečo nehrať v rumunských filmoch?
Ako zistíme, že toto je láska?
Čo robiť, keď je situácia zložitá?
Načo je nám stará kobyla?
A kedy je dovolené čarovať?
Čítajte a dozviete sa.
Knižku môžete čítať od začiatku do konca, ale aj úplne náhodne otvoriť a prečítať niečo, čo je vám určené práve v ten konkrétny deň. Má dve rôznofarebné lacetky – šnúrky, ktorými si aj dvaja paralelní čitatelia môžu označiť, kde skončili.Dobré rady alebo skôr životné zistenia sú aj na obale knihy pod obálkou a tiež na predsádke, vďaka čomu môžete knižku čítať aj bez toho, aby ste ju otvorili.
Vydavateľstvo Lemuria, 2021
272 strán
Urobíme všetko, čo sa dá

,,Urobíme všetko, čo sa dá. Nejdeme do hĺbky, nestrácame čas, nepýtame sa na prapríčiny, nerozrýpavame staré rany, nerozmetávame fungujúci poriadok, len sa snažíme, aby sme aj s našimi problémami, programami, traumami, podivnosťami, fóbiami a paušálmi dokázali žiť čo najlepšie,“ vysvetľuje Eva Borušovičová unavenej telefonistke kognitívno-behaviorálny návod na život, v jednom z príbehov v tejto knihe.
Scenáristka a režisérka Eva Borušovičová všetky texty z tejto kolekcie napísala exkluzívne pre tri obsahovo a personálne na seba nadväzujúce internetové projekty: inZine, T-Station a najnovšie INLAND. Tam si našla množstvo fanúšikov medzi čitateľmi, ktorí sa v jej riadkoch naučili očakávať humor, múdra o živote, láske, sexe, rodičovstve i detstve, pochopenie i podpichnutie, smútok i nádej, nečakané uhly pohľadu a pointy, kultivovaný a živý jazyk. Ak sa potrebujete dozvedieť, prečo nezneužívať svoje magické schopnosti na vyhľadávanie miest na parkovanie, ako vyzerá boh, komu sa hovorí naval prachy a nesmej sa, či je dobre, že nikdy nevieme, čo s nami robia iní ľudia vo svojich predstavách a aká je teda digitálna láska, tak odpovede nájdete práve tu. Eva Borušovičová urobí pre svojho čitateľa všetko, čo sa dá.
Vydavateľstvo Slovart, 2022
296 strán
Dokonalé dieťa

Príbeh pre deti aj pre dospelých o tom, že dokonalé je nepriateľom dobrého, ale kým to nevyskúšame, nevieme tomu uveriť.
Chceli by ste byť dokonalí? Alebo aspoň dokonalejší? Mať normálnejších rodičov? Poslušnejšie deti? Máte tri možnosti: Pracovať na sebe neúnavne celý život. Stretnúť vhodného vynálezcu a použiť jeho špeciálny prístroj. Prečítať si túto knižku a pochopiť, že nie všetko dokonalé je aj dobré a hodí sa nám to do života.
V tomto príbehu vystupujú: Filip, ktorý je zrazu dokonalý, jeho sestra Danka, ktorá vie pozorovať a má detektívne schopnosti, a ich mama s tatom, ktorí sa snažia byť obstojnými rodičmi, čo im sily stačia. Našťastie je tam aj kamarátka najlepšia na svete, pani Šťastná z prízemia, pán Nešťastný zo siedmeho poschodia a jeden celkom netypický vynálezca. Čítajte a tešte sa z nedokonalej krásy detstva, nech už máte rokov, koľko len chcete! Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Vydavateľstvo Slovart, 2023
112 strán
Nádej je pri nás a šuchoce krídlami

115 príbehov a zamyslení o tom, čo môžeme urobiť, aby bol svet lepším miestom a my sme vedeli, kde hľadať zmysel života.
Toto je kniha pre všetkých, ktorí potrebujú čítať o nádeji. Pre všetkých, ktorí sa pýtajú, čo majú robiť, keď sa im chce len bežať preč a kričať z plných pľúc. Pre všetkých, ktorí by chceli vedieť odpoveď na otázku, prečo tu zostať.
Toto je kniha o mostoch medzi ľuďmi, o svedomí, mačkách, knihách, Poirotovi a oknách svietiacich do tmy. Je o tom, čo pomáha na srdce a na čo si máte dávať pozor, keď sadáte k internetu. Je to kniha o Slovensku, o ľuďoch v ňom a o tom, čo všetko sa touto krajinou za posledných desať rokov prehnalo. Napriek tomu o čom táto kniha je, má schopnosť utešiť a povzbudiť, a to natoľko, že je divné, že nie je na predpis. Môžete ju čítať tak, že ju jednoducho otvoríte na ľubovoľnej strane a ona sa už s vašimi potrebami nejako vysporiada.
Ak sa vám ju nebude chcieť čítať, darujte ju. Možno vám prišla do cesty práve preto, aby ste slová z nej doručili niekomu, kto na ne čaká.
Eva Borušovičová vidí svet a naše vyhliadky až podozrivo optimisticky. Hľadá svetlo, cestu, tichých hrdinov každodennosti. Výhody v nevýhodách, krásu tam, kde ju hľadá málokto. A hlavne ľudské osudy, ktoré sa často vyvíjajú celkom nečakane a dokonca lepšie, než by sme očakávali.
Takmer desať rokov píše Eva Borušovičová do denníka Sme raz za mesiac na autorskú stranu to, nad čím práve premýšľa, aký príbeh ju zaujal alebo čo hýbe krajinou, v ktorej všetci žijeme.
Dnes vychádza výber z novinových textov v jednej knihe. Pre tých, ktorí potrebujú uveriť, že je tu ešte nádej. Nádej, ktorá je pri nás a šuchoce krídlami.
- Ktorý boh je najmocnejší?
- Je výhodou byť ľavákom?
- Môžu byť dyslexia a dysgrafia požehnaním?
- Je normálne zostať žiť na Slovensku?
- Prečo je veľký stôl dobrý na srdce?
- Ako založiť bookclub?
- Načo je nám politika?
- Ako prežiť pohromy?
- Čo hľadať na internete?
- Prečo môže byť starnutie skvelé?
- Prečo je kapustnica našim národným klenotom?
- Načo je nám rádioamatérstvo?
Čítajte a dozviete sa.
Vydavateľstvo Lemuria, 2024
584 strán
Na tomto odkaze nájdete knihy, ktoré vyšli pod pseudonymom Maxim E. Matkin.
(Ilustračná fotografia prevzaná z facebookového profilu Evy Borušovičovej.)