Koniec detstva – prvočítanie na 70-te výročie vydania

Koniec detstva – prvočítanie na 70-te výročie vydania

Polovica dvadsiateho storočia bola pre miľovníkov science fiction zlatou érou tvorby. Lety do vesmíru, či stretnutia s mimozemskými civilizáciami fičali ako v literárnom svete, tak aj vo filmovom priemysle. A zrejme nebudem preháňať – aj v krčmách, či domácnostiach celého západného sveta. Sir Arthur Charles Clarke v roku 1953 prispel svojim dielom a na svetlo sveta sa dostal román Koniec Detstva.

Konec dětství
Title: Konec dětství
ISBN: 9788025739907
Žánre: ,
Vydavateľ:
Published: 2023
Page Count: 216
Format: Pevná väzba
Goodreads ID: 89572558
Kategórie: ,

 

Očakávania a prvá kapitola

O Konci detstva som sa prvý krát dozvedel nepriamo – cez rovnomennú pieseň od Iron Maiden (Fear of the Dark, 1992), ktorá ale nemá s knihou snáď nič spoločné. Nikdy nekončiace googlenie ma k dielam od majstra Clarkea ale aj tak dostalo.

A tak, začiatkom roka 2023 vyšlo v čestine, vo vydavateľstve Argo, nové vydanie s nádhernou obálkou. Moja peňaženka sa zatriasla a všetko bolo zrazu tak ako má byť.

A.C. Clarkea už poznám relatívne dobre, no stále mám v jeho tvorbe viaceré medzery (chýba mi celá séria Randevouz with Rama). Aj napriek tomu mi je jeho vizionárstvo a štýl srdcu blízky a týmto dielom to len potvrdil. Samotná anotácia mi nahovárala, že sa budeme baviť o utopistickom svete, na ktorý ľudstvo nebolo pripravené. Téma často krát spracovaná v minulosti však v kombinácii s Clarkeovými znalosťami techniky a sociálnej psychológie sľubovala ozajstný zážitok.

Prvé strany knihy odsýpali a ja som sa zoznámil s civilizáciou Suverénov, ktorá prišla na Zem spraviť raj. Ako to chce všetko docieliť, alebo aké sú jej hlavné dôvody sú však čitateľovi neznáme. Zvedavosť ma neopúšťala, no nič z motívov sa autor nechystal len tak zadarmo odhaliť.

Ľudstvo napredovalo míľovými krokmi, no ako to u nás býva, našli sa skupinky konzervatívnych ľudí, ktorým pokrok, mier a inklúzia nevoňali. Bolo však príjemné sa dočítať, že ich snaha bola beztak márna. Kiežby to tak bolo aj v realite.

Utópia

Keď sa ľudstvo ocitlo v zlatom veku a zbavilo sa všetkých vojen, súperenia o moc, problémov so životným prostredím, bol to relatívny raj na Zemi. Ako sám A.C. Clarke spomína, najväčším problémov utópií je nuda. Človek potrebuje istú dávku vzrušenia, tragédie alebo afér, ktoré obohatia jeho stereotypný život. Nakoniec, aj samotné umenie vychádza buď z psychického nepohodlia, riešenia celospoločenských problémov, alebo ako to vo fantastike najčastejšie býva – súboja dobra so zlom.

O toto všetko boli ľudia okrátení. Nič, o čom by sa dalo hovoriť v krčme alebo v domácnostiach, iba dokonalá spoločnosť a monotónny chod bežného dňa. Človek je ale tvor zvedavý a v situácii, keď Suveréni obmedzili rozvoj technických vied a cestovanie do kozmu na ich stanovené limity, prišli pokusy o prelomenie tajomstva.

Čitateľ sa dočká zaujímavých zápletok o snahách ľudí pokračovať v bádaní a rozširovať si svoje obzory. Prvé dve kapitoly sú tak dokonalou prípravou na mohutný záver, ktorý som osobne vôbec nečakal.

Koniec detstva

Dlho mi vŕtalo hlavou, prečo má kniha tak krutý názov. Moment, keď si človek uvedomí, že už nie je dieťaťom a jeho život a osud závisí len a len od neho, je ranou pod pás. Niektorí to zoberú ako nutnú súčasť života, iní si prechádzajú bolestnou metamorfózou.

Keď sa ale ľudstvo dostalo z plienok a dospelo, bol to uspokojujúci pocit. Niektoré autonómne oblasti (Nové Atény) sa dokonca pokúšali o založenie kreatívnych spoločností, v ktorých prebiehala umelecká renesancia a kvitla takmer stratená predstavivosť. Už ma nič nemohlo vytrhnúť zo spokojnosti, ktorú autor vo mne poctivo budoval.

Keď však Suveréni odhalili svoj hlavný dôvod prítomnosti na Zemi, ostal som viac ako obarený. Názov “Koniec detstva” dostal nový rozmer a ja som sa v nepokoji a vlastnej úzkosti nepríjemne vrtel na gauči. Samotný dôvod a kľúč ku celej zápletke uvádzať nebudem. Dodám len, že kniha s týmto vyústením dáva dokonalý zmysel a retrospektívne činy Suverénov a autorov zámer su vyšperkované do dokonalosti.

Summa summarum

Koniec detstva je aj po sedemdesiatich rokoch čerstvým dielom, ktoré má čo ponúknuť všetkým vekovým kategóriám. Aj keď môže menej náročný čitateľ postrádať akciu, futuristický svet, ktorý si vieme predstaviť aj na základoch toho súčasného, ponúka enormné množstvo zaujímavých literárnych prvkov a myšlienok.

Náhľad do psychologických vied, technologické vychytávky, medzihviezdne lety alebo oceánológia zdobia toto dielo už dlhé desaťročia. Vyzdvihnúť musím takisto skvelý nápad, ktorý zastiera tajomstvo okolo mimozemských Suverénov a ich vzhľadu.

Kto sa zdráha ochutnať hard sci-fi, v Konci detstva sa skrýva skvelý aperitív.

the gravatar profile photo

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše.
Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte.
Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim