Supernatural, seriál, ktorý si budeš chcieť pozrieť znova a ešte raz

Supernatural, seriál, ktorý si budeš chcieť pozrieť znova a ešte raz

Read Time:14 Minute, 18 Second

Supernatural (Hrozba z temnoty, Lovci duchů)

    

Americký, veľmi návykový mysteriózny seriál s množstvom hororových prvkov si za pätnásť rokov svojej existencie vytvoril silnú fanúšikovskú základňu. Tá s bratmi Winchestrovcami, ktorí cestujú po Amerike v čiernej Impale Chevy (1967), vyšetruje paranomálne javy a bojuje proti monštrám, prežíva s nimi dobré i zlé.

Prvá séria mala premiéru 13. septembra 2005. Posledná sa skončila záverečnou epizódou 19. novembra 2020.

Medzitým mnohé hlášky skultoveli.

How would you feel if I screwed up your Impala?
Would be the last thing you’d do.

Prvých päť sérií je najkompaktnejších. Tvoria logicky uzavretý celkok a je jasné, že práve taký bol aj pôvodný zámer tvorcov. Na ďalších seriách cítiť, že taký veľký úspech neočakávali. Niektoré línie len vypĺňajú priestor, podaktoré epizódy dokonca so smerovaním seriálu nijako nesúvisia a ich kvalita je kolísavá.

Ku koncu seriálu pribúda preváraná kaša a opakovanie sa motívov. No určite seriál za sledovanie stojí od začiatku až do konca, lebo, ako sa hovorí, koniec dobrý, všetko dobré.

Hlavní predstavitelia

Jensen Ackles = Dean Winchester 

americký herec (1,86 m), narodený 1. marca 1978, Dallas, Texas.

Jared Padalecki = Sam Winchester

americký herec (1,93 m), narodený 19. júla 1982, San Antonio, Texas.

Dmitri “Misha” Collins = anjel Castiel

americký herec, v seriáli vyzerá ako inšpektor Columbo.

Mark Andreas Sheppard = démon/kráľ pekla Crowley

britský herec. Hral v seriáloch ako Komando, Battlestar Galactica, Firefly.

Alexander Calvert = nefilim Jack Kline

kanadský herec, narodený 15. júla 1990, Vancouver.

Ruth Connell = čarodejnica Rowena

škótska herečka, narodená 20. apríla 1979, Falkirk, Spojené kráľovstvo. Je tiež bývalou profesionálnou tanečnicou a choreografkou.

Mark Pellegrino = Lucifer

americký herec, narodený 9. apríla 1965, Los Angeles, Kalifornia. Preslávil sa ako Paul Bennett v Dexterovi, Jacob v Lost, James Bishop v Being Human.

Kansas je rocková skupina založená v roku 1970 a jej nejväčšie hity sú „Carry On My Wayward Son“ alebo „Dust in the Wind“.

O čom teda príbeh je?

Bratia Winchestrovci vyrastali v takmer vojenských podmienkach len s otcom, lebo za dramatických okolností prišli o matku. V zrelom veku sa Sam rozhodol v loveckej kariére nepokračovať. Odišiel študovať na vysokú školu, našiel si priateľku. Jedného dňa ho však vyhľadá brat Dean. Ich otec John totiž záhadne zmizol. Dean brata požiada o pomoc ani sám netuší, akú vysokú daň za to Sam zaplatí. Sam a Dean začnú spolu loviť duchov, príšery, monštrá, upírov, vlkodlakov, sirény, leviatanov – sem si doplňte ktorúkoľvek potvoru, na ktorú si spomeniete, lebo tvorcovia zabŕdli hádam do všetkých svetových mytológií a povestí, aké poznáte. Áno, aj Baba Jaga sa odprezentovala. Diel o strige, ktorá vysává životnú energiu z malých detí, patrí k hororovým klenotom.

Tajomstvo úspechu

Prečo práve príbeh dvoch bratov lovcov dosiahol taký úspech? Veď rôznych lovcov monštier už sme videli a skončili v zabudnutí. Výraznú zásluhu na zvýšenom záujme divákov majú práve hlavní hrdinovi, ich drsné vystupovanie, odvážne vrhanie sa do nebezpečenstva, cynické hlášky, potoky krvi a víťazstvá. A ešte čosi. Láska. Nie tá obyčajná a nestála parnterská láska, o ktorej nik netuší, ako dlho vydží a či vôbec, hoci si ON a ONA padnú v záverečnej scéne do náručia. Tu ide o bratskú lásku, ktorá znamená viac než len obyčajné priateľstvo. Ba ide miestami až o ťaživo zaväzujúci vzťah. Supernatural nie je jediným seriálom, ktorý si vďaka pevnému putu medzi bratmi získal množstvo fanúšikov. Spomeňte si na Úpríske denníky (The Vampire Diaries), ktoré tiež mohli skĺznuť k lacnej erotickej romanci, no zabodovali, keď sa zabudlo na krásky, kvôli ktorým sa konajú nerozumné skutky, a sústredilo sa na akt sebaobetovania sa pre rodinu, na vernosť a lojalitu za každých okolností, vysoké morálne hodnoty. Exteriér strednej školy Sama a Deana je dokonca ten istý ako exteriér použitý pri natáčaní pilotnej epizódy seriálu Upírske denníky (od r. 2009). Celkovo nájdete v Supernatural nielen odkazy na rôzne mysteriózne, hororové či dark fantasy seriály všetkých čias, ale poniekotrí ich predstavitelia sa v seriáli aj objavili. Julie Benz ako zmierajúca Layla (upírka Darla z Buffy, premožiteľka upírov),  Amber Benson Lenore, upírska líderka hniezda, ktoré sa kŕmi krvou dobytka (Tara Maclay, čarodejnica a priateľka Willow) a Mercedes McNab (upírka Harmony tiež z Buffy). A nájdete aj množstvo popkultúrnych odkazov.

Sam: „Ak krváca, môžeš ho zabiť“, čo je odkaz na film Predátor (1987).

Dean: „Instant Swayze”, odkaz na film Duch (1990).

Dean nazval alfa upíra „True Blood”. Je to odkaz na seriál True Blood (2008).

Keď Castiel prenesie bratov za pánom Coltom na divoký západ, Dean sa predstaví ako Clint Eastwood, rovnako ako Marty vo filme Návrat do budúcnosti 3 (1990). Dokonca má na sebe rovnaké oblečenie.

Obaja hlavní predstavitelia Supernatural sú v osobnom živote priateľmi a urobili si zo seriálu doslova rodinnú záležitosť. Jedna epizóda sa natáčala v Jaredovom (Sam) dome. Obaja herci sa oženili v tom istom roku 2010, lenže Jared si zobral Genevieve alias Ruby, takže ho démon stále ovláda. Občas si v seriáli navzájom odkazujú na filmy, v ktorých hrali, alebo na knihy, ktoré ich zaujali. Sam odkazuje na knihu “Da Vinciho kód” od Dana Browna. Dean nechápe, čo to znamená, a hovorí, že si radšej počká na film, ktorý mal premiéru mesiac po odvysielaní epizódy.

Dean povie: „Vyzerám ako Paris Hilton“. Jared Padalecki (Sam) si zahral s Paris Hillon v horore Dom voskových figurín (2005), ktorý vyšiel len pár mesiacov pred premiérou seriálu.

Je tu dokonca narážka na Gilmorky, kde hral Jared alias Sam – Deana.

Clif Kosterman hrá „Mrňavého“, a je to dlhoročný bodyguard oboch hlavných predstaviteľov.

Odkazy sú pre fanúšikov žánra príjemným spestrením seriálu, pousmejú sa a pobavene pokývu hlavou, áno, viem, spoznal som to.

No ani temná atmosféra by na taký úspech nestačila, keby ju občas ako blesk z jasného neba neosviežili vtipné hlášky, humorné situácie v stále v rovnako tvrďáckom móde. Muži sa s hlavnou dvojicou hrdinov ľahko stotožnia, veď tiež by sem-tam niekomu najradšej jednu uvalili, ženy sa zas tešia z pohľadu na modelovskú dvojicu protagonistov, na čo sa v seriáli neraz poukazuje. Herci si sami zo seba robia denimovsko-flanelovské žarty.

Ako seriál beží, beží aj život. Pozorujeme, že hrdinom pribúdajú vrásky, dozrievajú. Žijeme s nimi. V čakárni u psychiatra si Sam číta časopis Men’s Health, v ktorom bol publikovaný rozhovor s jeho predstaviteľom Jaredom Padaleckim. Šialená fanúšička knižného vydania Supernatural Becky uzavrela s démonom zmluvu, aby ju Sam miloval. Jej tweety údajne možno dodnes nájsť na twitterovom účte superbeckyrosen. Prsteň, ktorý Sam v tejto epizóde nosí, je skutočným snubným prsteňom Jareda Padaleckiho. Anjel Castiel pracuje v útulku pre bezdomovcov vo vývarovni. V skutočnom živote jeho predstaviteľ Misha Collins dobrovoľne pracuje vo vývarovniach a útulkoch pre bezdomovcov.

Niektoré epizódy seriálu sú hororové, iné detektívne, ďalšie groteskné, jedna je čierno-biela ako pocta klasickým monster filmom, iná zas kreslená a vyjadruje poctu seriálu Scooby-doo (ktorú mám aj ja dosť napozeranú, veď som matkou dvoch detí). Tri epizódy režíroval predstaviteľ Deana Jensen Ackles (S06E04, S07E03, S08E03)

Umenie hrať

Výborne napísaným scenárom sekundujú excelentné herecké výkony, akých je v seriáli viac než dosť. Okrem ústrednej dvojice, na ktorú sa, priznajme si, predovšetkým dobre pozerá, vyzdvihnem pár ozaj úchvatných hereckých výkonov, väčšinou u postáv na strane zla.

Som fanúšičkou kráľa pekla Crowleyho, ktorý je spočiatku len obyčajným križovatkovým démonom. Obchodnícko-účtovníckou stratégiou sa neskôr vypracuje a preskočí niekoľko priečok, aby peklo ovládol. A potom sa v ňom čosi pohne, čosi, čo z neho urobilo súčasť tímu Winchestrovcov, do ktorého nikdy nemal patriť. Bratom neraz pomohol, neraz ich podrazil, ale vždy sa ich obával, lebo si uvedomoval ich nevyspytateľnú moc.

Castiel: Don’t worry about the Winchesters.
Crowley: Don’t worry about… what, like Lucifer didn’t worry? Or Michael, or Lilith, or Alistair, or Azazel didn’t worry? Am I the only game piece on the board who doesn’t underestimate those denim-wrapped nightmares?

Ďalej nemožno nespomenúť samotného Lucifera, zahratého bravúrne. Kedykoľvek sa jeho predstaviteľ Mark Pellegrino objavil, moje srdce zaplesalo, tešila som sa, čo cynické zas utrúsi. Pellegrinovi bolo možné uveriť všetky polohy Lucifera, bezbrannú, nebezpečnú aj tú snaživú, keď sa pokúšal byť chvíľu dobrý. Muž, ktorého telo Lucifer posadol, sa volá Nick. V niektorých kultúrach sa diabol skutočne označuje ako „Old Nick“. Bol rozhodne sympatickejší než sám Boh. (No s tým Bohom to v seriáli celkovo veľmi nevyšlo. Tvorcovia si vzťah s Bohom vysvetľovali ako: má dať – dal.)

V jednom z tiel posadnutých Luciferom vynikol austrálsky rockový spevák, gitarista a herec Rick Springfield. Rola starnúceho rockera Vince Vincenta mu padla ako uliata (12 séria). 

Čarovná bola čarodejnica Rowena, ktorá by pre moc obetovala čokoľvek, no postupne sa dostávala pod Winchestrovský vplyv a možno ani sama nevedela ako, stala sa členkou družiny. Je uštipačná, zákerná, slobodomyseľná, a predsa pochopiteľná.

Ďalej bytosť, ktorá nie je ani dobrá, ani zlá – nefilim Jack, syn Lucifera a ľudskej ženy. Objavuje sa až v dvanástej sérii a aj vďaka nemu chytá dožívajúci seriál nový dych. Ľudia k Jackovi nie sú úprimní, predovšetkých zo strachu, čo by mohol spôsobiť. Preto jeho dôveru strácajú.

Za stranu dobra kopú predovšetkým obaja bratia a ešte anjel Castiel, ktorý je vo svojej nevinnosti a doslova neznalosti ľudského sveta rozkošný. Pomaly začína chápať svet ľudí, stáva sa viac než len priateľom bratov, je členom rodiny. Keď si Castiel ako človek vyskúša sex, Dean sa ho opýta, či nezabudol na ochranu. Castiel naivne odpovedá: „Nezabudol. Mal som so sebou anjelské ostrie.“

Monštrá

Najzaujímavejší sú križovaktoví démoni s červenými očami. Dajú sa privolať, aby plnili želania. Lenže za všetko sa platí a cena je vysoká. Keď čas vyprší, vrhnú sa na objednávateľa pekelné psy. Démoni dokážu niekoho posadnúť, ale dajú sa z tela aj vyhnať. Unikajú v podobe čierneho dymu, vyvalia sa von z úst.

No posadnúť človeka môžu aj anjeli. A nie je to o nič čistejšia záležitosť.

Za zmienku stoja džinovia. Je ťažké proti nim bojovať, lebo skôr ako ich uzriete, vstúpia vám do hlavy a uväznia vás vo vašich vlastných myšlienkach.

Upíri sú dosť otrepané filmové a knižné monštrá, je možné ich zlikvidovať dekapitáciou. A predsa postava upíra Bena, s ktorým sa Dean spriatelil v Očistci, ponúkla celkom láskavý pohľad na tvora, ktorý bol kedysi človekom, no aj po premene si zachoval svoje morálne hodnoty.

Meňavcov považujem za najnebezpečnejších. Dokážu nevinnému úplne zničiť život, pošpiniť jeho povesť a následne napáchať zverstvá doslova v jeho koži.

Ďalej ma zaujal slimák, ktorý vlezie do ucha a človeka ovládne.

Čarodejnice znamenajú drsnú jazdu. Odporúčam radšej sa im vyhnúť.  

Predmety

Bratom, naopak, pomáhajú nielen priatelia, ale aj rôzne čarovné predmety. Napríklad kúzelný colt.  

Colt made a gun.  He made thirteen bullets. 1835, they say this gun can kill anything.

Po otcovi sa bratom uchoval denník s poznámkami. Otcova kniha vie všetko.

This is Dad’s single most valuable possession. Everything he knows about every evil thing is in here. And he’s passed it on to us. I think he wants us to pick up where he left off. You know, saving people, hunting things. The family business.

Krátko po sériách

Ak sa bojíš, že prezradím priveľa, privri oči!

Prvá séria

 • predstavuje postavy a svet a v ňom platiace zákonitosti. Začína sa excelentnou hororovou epizódou o žene na moste, zoznámime sa so slávnym rituálom Krvavá mary aj s duchom v zrkadle.

V druhej sérii

 • sa objavuje zaujímavý príbeh z Greenwoodu v Mississippi. V roku 1938 zomiera spevák blues Robert Johnson (skutočne taký existoval). Jeho posledné slová boli, že vidí veľké čierne psy. Podobne zomiera aj úspěšný architekt Boyd (v Austrálii taký bol).

Všetky stopy vedú na križovatku k baru u Loyda, kde sa to celé začalo!

Potom sa bratia dostanú do mesta, kde nie je signál a na stĺpe je nápis “Croatoan”. Je to výraz z historie. Prvá anglická kolónia v Amerike zmizla bez jediného slova a bez jedinej stopy. Loď so zásobami našla iba v kmeni stromu vyryté „Croatoan“.

Kvalitná hororová atmosféra panovala ešte v epizóde o dievčatku, s ktorým sa nemal kto hrať.

Tretia séria

 • stojí za zmienku pre epizódu, v ktorej bratia našli v Nebraske rodinu zosnulých na dehydratáciu. Plynie z toho úžasné ponaučenie, totiž: Čítajte knihy vydavateľstva Hydra a deHydratácii sa vyhnete!

Je tu prvá narážka na kráľa pekla Crowley, ktorý sa fyzicky objaví až v 5. sérii.

Vo štvrtej sérii

 • sa démonka Ruby objavuje v novom tele a jej predstaviteľka Genevieve Cortezová sa prepracuje k priezvisku Padalecki. Sam sa pod vedením Ruby dostáva na temnú stranu, takže bude musieť podstúpiť detoxikáciu.

How long’s this gonna go on? Bobby Singer

Here, let me look it up in my demon-detox manual. Oh, wait, no one ever wrote one.

V obchode s komiksami nájdu bratia knižnú sériu Supernatural o Samovi a Deanovi.

Piata séria

 • prináša relatívne uzavretý koniec. Nejde len o boj dvoch chlapcov proti mýtickým príšerám, ale o boj neba proti peklu, anjelov proti démonom, o záchranu sveta pred apokalypsou. Séria sa zaoberá otázkami slobodnej vôle a boja proti náboženským dogmám. Upozorňuje ľudí na nezdravú posadnutosť a uctievanie falošných prorokov. 

Šiesta séria

 • sa hľadala. V jednej z epizód si Sam a Dean zahrajú Jareda Padaleckého a Jensena Acklesa (S06E15) v alternatívnom vesmíre.

V siedmej sérii

 • sa všetko načas pokazilo. Množstvo záplietiek ostalo nevyužitých a prešlo sa na odľahčený fastfoodový štýl a recykláciu stokrát videného. Pribúdajú nesympatické postavy: náhrada za skorootca, Bobby Garth, je nesympatický. Ajťáčka Charlie, Charlie Bradbury nie je jej skutočné meno, odkazuje na Raya Bradburyho, autora sci-fi, je ako mladšia sestra, ktorú sme nikdy nechceli. Charlie všetko vie, všade bola, nemá na ňu ani Truhlík z Ferda mravca. Dokáže hacknúť počítače veľkých korporácií. Ona je tá, ktorej neodoláš, zbožňuje hory aj piesočnú pláž (Elán). Prichádzajú nové, pre mňa nie veľmi zaujímavé, príšery Leviatani. Boli spomenutí Donald Trump a Joe Biden.

7. séria

 • je prvou s 23 epizódami a od tejto série už má každá až na poslednú 23 epizód.

Ústredným dejom

ôsmej série

 • sú božské tabule. Tam sa najviac prejavuje kolísavá úroveň jednotlivých epizód. Zisťujeme, že Castielova anjelská hodnosť je serafín. Po návrate z Očistca sa Castiel rozhodne stať lovcom. Spoznávame dedka bratov Henryho Winchestera na úteku z roku 1958, je strážcom slova.

V deviatej sérii

 • sa objavilo pár dobrých vtipov na Deanov apetít:  

Sam : Look at these chemicals. Do you even read the label?
Dean : No. I read PIE. The rest is just blah, blah, blah.

Dozvedáme sa o Zemi OZ. Už som čakala Artuša a okrúhly stôl a asi by som pozeranie definitívne prerušila. Castielovi dáva Dean rady ohľadom randenia: “Vždy jej otváraj dvere, klaď veľa otázok, a ak povie, že rada pôjde na holandský systém, klame.” Ísť na holandský systém znamená platiť si každý za jedlo zvlášť. Výraz sa datuje do 17. storočia, kedy mali Anglicko a Holandsko časté konflikty a Angličania vnímali Holanďanov ako skúpych.

Fact: All women lie about their weight and age.

V desiatej sérii

 • ide hlavne o Deana, má Kainovo znamenie a spolu so Samom sa ho chcú zbaviť.  Dean aktivuje Temnotu, ale ešte máme aj Ničotu. Takto to vyzerá, keď už scenáristi nevedia, kam z konopí. Áno, miestami to bolo zúfalé. Castielovi, ktorý kedysi posadol telo Jimmyho Novaka, vyprcháva Milosť. Blá, blá, blá…

Neustále jednanie Sama alebo Deana za chrbtom toho druhého lezie na nervy.

V jedenástej sérii  

 • vyvádza Temnota Amara.

She’s been locked away since the beginning of time. Does she even know what a cheeseburger is?

Aspoň vtípky udržujú divácku pozornosť.

Lucifer sa chce presťahovať do L.A. a riešiť zločiny, čo je odkazom na seriál Lucifer (od r. 2016).

Tu už sa aj filmová Smrť Billie na bratov nahnevá, že zabíjajú, zomierajú a dokola sa vracajú, preto im prisľúbi, že ak ešte raz zomrú, bude to navždy. Žiadne nebo, peklo alebo očistec. Proste Ničota.

Ako absolútne zúfalstvo sa mi javil príchod britskej pobočky Strážcov slova. Briti boli nesympatickí, zorganizovaní a zásadne proti akejkoľvek zhovievavosti.

V dvanástej sérii

 • Lucifer splodí potomka, za ktorého ďakujeme. Pre sériu to znamená príchod nefilima.  

V trinástej sérii

 • vyniká epizóda Scoobynatural. A stále je tu nefilim Jack. Nebo a Peklo súťažia, kto ho nájde prvý. Ďalej sa tu tri čarodejnice snažia vzkriesiť svoju matku, ktorá ich naučila:

Always look your best. Never get attached to a man. And always make the death look non-magical, so you don’t attract Hunters.

Okrem bežného nášho sveta existuje ešte ďalší, apokalyptický svet, vďaka ktorému sa do seriálu vrátilo množstvo dávno mŕtvych postáv. Čo mali tvorcovia robiť, keď si ich diváci obľúbili?! Len príbeh už logiku nemal. Jack sa od Lucifera dozvie, aký je jeho rodokmeň. Lucifer chce so synom Jackom stráviť čo najviac času. Vďaka týmto dvom postavám pozeranie za to predsa stálo.

V štrnástej sérii

 • sa postavy chovajú vyložene nelogicky. Jack drží sériu nad vodou, je to naivné mláďa. Milý, bystrý a k tomu všetkému ešte aj pekný. Zapadol do loveckej rodiny Winchestrovcov, ale má strašnú moc.

V poslednej pätnástej sérii

 • sa seriál lúči. Je v ňom pre mňa jedna veľmi vydarená epizóda, Dean v nej stlačí tlačidlo reset a vyvolá lesnú nymfu, ktorá sa predtým starala o bunker Strážcov slova. Pani Buttersová z roku 1958 bratom „pomáha“.  

A prichádza záver: lúčenie sa so seriálom a množstvo odkazov, zaznie soundtrack, na ktorý sme zvyknutí:

Carry on, my wayward son
There’ll be peace when you are done
Lay your weary head to rest
Don’t you cry no more

Postavy Sama a Deana ostanú navždy legendárne. Stali sa pre mňa blízkimi priateľmi, rodinou.

Neviem sa dočkať, kedy si všetkých 15 sérií pozriem znovu.

Katarína „Winchester“ Soyka

Tím Dean

PS: Fanúšikom odporúčam seriál THE BOYS