Votrelec očami diváka 21. storočia

Votrelec očami diváka 21. storočia

Read Time:3 Minute, 20 Second

Kultovka, ktorú musí poznať každý z nás. Toto je veta, ktorú pri filmových debatách začujem takmer vždy. Tento výrok ma vždy prinúti nervózne sa zamrviť na stoličke z jednoduchého dôvodu: dlhé roky som úspešne ignorovala existenciu všetkých kultových filmov, s výnimkou pár legendárnych snímok ako napríklad Pulp Fiction. Keďže ma už dlhodobejšie obťažuje nálepka kultúrneho barbara, rozhodla som sa zmeniť svoj prístup, a síce pomalým, no stabilným tempom dobieham zameškané. Po úžasnom Jurskom Parku, ktorý vo mne odomkol detské spomienky, v ktorých som zaspávala s dinosaurami v náručí a sypala ich náročné pomenovania z rukáva, som sa vrhla na ďalšiu filmovú klasiku s názvom Votrelec od notoricky známeho britského režiséra Ridleyho Scotta.

Votrelec, či v originále Alien, je hororové sci-fi z roku 1979. Ako bolo spomenuté vyššie, réžiu mal pod kontrolou Ridley Scott, v tých časoch ešte nie práve najznámejšie meno na poli kinematografie. Napriek tomu sa mu podarilo vytvoriť dielo, ktoré nesie nálepku kultovky plným právom.

Dej začína na palube komerčnej vesmírnej lode Nostromo, osamelo sa plaviacej šírym vesmírom. Posádku paluby vracajúcej sa k Zemi prebudí z hibernácie signál prichádzajúci z drobnej planétky. Tento signál, mylne vyhodnotený ako „výkrik“ o pomoc, prinúti posádku pristáť na nerovnom povrchu nehostinnej kamennej púšte. Kapitán Dallas, prvý dôstojník Kane a navigátorka Lambertová nebojácne vyrazia z vesmírneho plavidla s cieľom zistiť zdroj signálu neznámeho pôvodu. Počas skúmania povrchu tajomnej planéty dôstojník Kane objaví množstvo vajcovitých objektov, z ktorých jeden naň zaútočí. Kvôli tomuto nešťastnému počinu sa spolu s Kanom vráti na palubu aj dosiaľ neznámy votrelec, ktorý začne terorizovať posádku brutálnym spôsobom…

Posádka vesmírnej lode Nostromo

Iba s veľkou ťažkosťou sa mi hľadajú akékoľvek negatíva. Je skutočne obdivuhodné, že hoci má film už neuveriteľných 45 rokov, vôbec nezostarol zle. Pripisujem to tomu, že Scott vo filme uplatnil naozaj poctivé kinematografické umenie. Technické limitácie a nemožnosť používania CGI efektov v takom rozsahu ako v moderných filmoch sa mi neustále ukazuje ako skrytá výhoda. Tvorcovia boli nútení používať reálne makety, ktoré v sebe nesú akýsi neopísateľný nádych realizmu, ktoré CGI efekty jednoducho neprinášajú. Farebnosť záberov výborne vystihuje atmosféru a emócie, čím prispieva k lepšiemu diváckemu zážitku. Technológia vesmírnej lode síce prezrádza dobu, v ktorej bol film stvorený, a hoci je občas úsmevná, nie je jej čo vytknúť, keďže tvorcovia mysleli aj na tie najmenšie detaily. Musím sa priznať, že tieto staré a rozhodne náročnejšie prístupy filmárstva mi v dnešnej dobe počítačových efektov nesmierne chýbajú.

Samotný votrelec sa mi ako zosobnenie dokonalého, inteligentného a nezničiteľného zla skutočne páčil. Prítomnosť potvory pôvodne lovecraftovskej nátury dokonale vytvára  atmosféru strachu, ktorá postupne graduje. Spolu s gradáciou sledujeme, ako sa sprvu relatívne pokojná a uvoľnená atmosféra interiéru lode mení v paniku podčiarknutú konfliktami. Loď sa s každou vraždou stáva akási stiesnenejšia. Samozrejme, tomu sa niet čo čudovať, keďže postavy sú tlačené do stále vyhrotenejších situácií. Vtedy sa ukazuje duchaprítomnosť a intelekt dôstojníčky Ripleyovej v podaní výbornej americkej herečky Sigourney Weaver, pričom pri spomienke na túto postavu mi nejde nepoukázať na ten jeden moment rýdzeho šťastia, ktorý som pri tomto filme pocítila. Filmárom kvitujem fakt, že Ripleyová nenechala ryšavého kocúra Jonesyho napospas trpkému osudu a zachránila ho z tejto pekelnej lode infikovanej temným monštrom. To ma ako milovníka mačiek skutočne potešilo…

Ripleyová s kocúrikom Jonesym v náručí

Na záver by som len zhrnula, že prvý Alien v poradí aj po vyše štyridsiatich rokoch ešte stále diktuje to, ako má kvalitný film vyzerať. Aj v roku 2024 dokazuje, prečo je špičkou v oblasti sci-fi hororu, hoci sa ho snažili o túto česť obrať mnohé filmy z tohto žánru. Tento film odporúčam každému sci-fi nadšencovi, ktorý nemá strach z predstavy sledovania atmosférického hororu, hoci som si vedomá, že pravdepodobnosť, že každý fanúšik sci-fi už Aliena dôverne pozná, je skutočne veľká. Ja  si ho veru opäť rada pozriem, a to už aspoň nebudem musieť tŕpnuť, či Jonesy prežije.

About Post Author

Akira

Moje najranejšie spomienky zahŕňajú ceruzku a papier, kedy som snívala, že budem "veľký umelec". Tým, bohužiaľ, či našťastie, nie som, no nutkanie tvoriť je mojím celoživotným parťákom.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *