Marek Müller – Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti

Marek Müller – Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti

Rok 2023 bol pre mňa rokom cestovania v čase. Objavoval som vyše polstoročia staré klasiky, no natrafil som takisto na niekoľko podarených počinov, ktoré túto tému využívajú na tie najlepšie účely. A keď prišla možnosť prečítať si Zefkove dobrodružstvá, už z anotácie som vedel, že nemôžem odmietnuť.

Marek Müller – Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti
Title: Marek Müller – Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti
ISBN: 9788076661059
Vydavateľ:
Published: 2023
Page Count: 328
Kategórie: ,

A dobre som spravil.

Zefek – zmetek, ktorý cestuje časom

Marek Müller zasadil dej do roku 2001, a to bolo veru dávno. Jozef Šefčík, zvaný Zefek, sa vydáva na lyžovačku, ktorá mu zmení život. Už samotná cesta autobusom načrtla, akým smerom sa bude príbeh uberať. Servítky pred ústami nečakajte, udalosti sú vylíčené presne tak, ako svet na prelome tisícročí vyzeral. Divoká diskotéka, sexi dievčatá, alkohol, nejaké tie ľahšie drogy – toť univerzálny recept na ukážkový večer.

Po vtipne, no nepríjemne realisticky (alkoholicky) popísaných udalostiach sa Zefek ocitá v ďalekej budúcnosti. A to presne 451 rokov po (žeby referencia na Bradburyho?). Rok 2452 a k tomu ešte zmena scenérie Zefkovi poriadne pečú na mozog. Keď sa z post-komunistického Česka dostanete do futuristického Londýna, telo ani myseľ to nemusí znášať najlepšie.

Hlavnému hrdinovi predostiera zdravotnícky personál súčasnú spoločenskú a politickú situáciu, no nevyhýbajú sa ani bizarným módnym či umeleckým trendom. A keďže je mladý muž zo začiatku 21. storočia na vrchole síl, romániky či bezhlavé výstrelky sú na spadnutie.

O zábavu je postarané takmer na každej strane a čitateľ je od hroziaceho príbehového stereotypu ochránený vďaka náhlym zvratom. Máme možnosť sa pokochať ultra-autoritatívnym zradením v Rusku, rozmrazovaním Zefkovho úlovku z diskotéky, ale aj kožnými náhradami v Americkej únii.

Vcelku pestrá miešanica, nemyslíte?

Humor, vtip a zábava

Zefkov príbeh je až neprirodzene dobre vybalansovaný. Strany odsýpajú jedna radosť a aj keď dej nie je popretkávaný bezprostrednou akciou, všetko je tak, ako má byť. Autor dal Zefkovi dar inteligentného humoru. Síce svojím vnútorným životom nemusí korešpondovať s vekom a činmi, vtipné opisy, prirovnania a metafory ma niekedy ozaj rozsekali.

Milovník science fiction, športu a 90-tych rokov si musí prísť na svoje. Aj pri zdanlivo statických scénach je tak zážitok z čítania kompenzovaný umným autorovým štýlom, správnou voľbou slov a dôvtipom, aký sa vidí len málokedy.

A k tomu nechýbajú ani nostalgické nálady, dávka jemnej romantiky, vzťahovej krízy alebo opis futuristických technológií, ktoré menia svet v úplne iné miesto. A to aj v momente, keď Zefek vytiahne zo svojho vyše štyristoročného batohu fľašku alkoholu a joint.

Summa summarum

Zefkove splíny sú vynikajúcou oddychovkou, ktorá sa na nič honosné nehrá. Je to veselé a vcelku aj pozitivistické dielo, ktoré v riadkoch, ale aj medzi nimi, skrýva vyspelý humor, víziu sveta budúcnosti a zaujímavé postavy. SPOILER! Fanúšikovia Slavie Praha miestami až tak nadšení nebudú.

Vrelá vďaka Marekovi Müllerovi za poskytnutie knižky!

the gravatar profile photo

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše.
Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte.
Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim