Sunrise on the Reaping: Opäť budeme hrať o život

Sunrise on the Reaping: Opäť budeme hrať o život

Read Time:2 Minute, 23 Second

Vo štvrtok 6. júna 2024 zaplavili internet správy o novej knihe úspešnej americkej spisovateľky a scenáristky Suzanne Collins (61), ktorú poznáme ako autorku série Hry o život (The Hunger Games).

Suzanne Collins (2010)

Spoločnosť Scholastic oznámila, že piaty diel obľúbenej dystopickej série vyjde už 18. marca 2025. A aby toho nebolo málo, spoločnosť Lionsgate, ktorá pracovala na filmovej adaptácii predchádzajúcich štyroch kníh, taktiež zverejnila, že ani najnovší prírastok v sérii nezaostane a jej sfilmovaná verzia dorazí do kín 20. novembra 2026. Francis Lawrence, ktorý sa podieľal na všetkých filmoch (okrem prvého dielu) by sa mal vrátiť ako režisér.

Dočasná obálka knihy Sunrise on the Reaping


Čo vieme o knihe?

Kniha Sunrise on the Reaping by mala začať priamo na žrebovaní Druhých štvrťohier, a teda v poradí už 50. hier o život – t.j. 24 rokov pred udalosťami hlavnej trilógie (Hra o život, Skúška ohňom a Drozdajka) a 40 rokov po záhadnom zmiznutí Lucy Gray Baird (Balada o hadoch a vtáčatkách).

Suzanne Collins pri otázkach o novinke zacitovala škótskeho filozofa Davida Humea, ktorý ju inšpiroval myšlienkou o implicitnej podriadenosti a taktiež, podľa jeho slov, „o ľahkosti, s akou sa mnohí dokážu riadiť niekoľkými“.

Kniha má poskytnúť hlbší záber na využívanie propagandy a sily tých, ktorí ovládajú naratív. Autorka skonštatovala, že otázka „Pravda alebo výmysel?“ sa jej zdá každým dňom naliehavejšia.

Podľa všetkého by kniha mala vyjsť súčasne vo všetkých podobách, a to ako tlačená, digitálna a audio pod záštitou Scholastic v Spojených štátoch, Kanade, Spojenom kráľovstve, Írsku, Austrálii a na Novom Zélande.

Keďže celá séria patrí k bestsellerom, a celkovo sa ich predalo viac ako 100 miliónov kópii v 54 jazykoch, je veľmi pravdepodobné, dovolila by som si povedať aj isté, že knižku po krátkom čase od jej vydania nájdeme aj v slovenskom jazyku na poličkách našich kníhkupcov.

Čo sa týka hlavnej postavy a deja príbehu, zatiaľ tieto informácie nemáme a všetko sú len špekulácie. Bude všetko z pohľadu Haymitcha, keďže sa jedná práve o jeho hry, kedy bolo do arény vybratých 2x viac detí? Budeme opäť sledovať prezidenta Snowa alebo jedného z jeho hiertvorcov? Stretneme sa s rodičmi Katniss a Peetu? Dozvieme sa, čo sa stalo s Lucy Gray Baird (pravdepodpobne nie, keďže jej zmiznutie bolo v knihe vykreslené ako súčasť legendy)?

Všetko sú to teórie a otázky, na ktorých zodpovedanie si musíme ešte počať. Aké sú tie vaše, nech sú akékošvek šialené?

18. marec 2025 je síce ešte ďaleko, ale aspoň máme všetci čas si znovu prečítať sériu a pripomenúť si, čoho všetkého sme ako ľudia schopní.

A dovtedy, nech šťastie stojí vždy na vašej strane.

 

 

Chronologický zoznam série:

  • Balada o hadoch a vtáčatkách (vyšlo 2020)
  • Sunrise on the Reaping (plán vydania 18. marec 2025)
  • Hry o život (vyšlo 2008)
  • Skúška ohňom (vyšlo 2009)
  • Drozdajka (vyšlo 2010)

About Post Author

Martina Zaťková

Autorka a milovníčka fantastiky.