Nechajme svet (roku 2023) za sebou

Nechajme svet (roku 2023) za sebou

Read Time:2 Minute, 16 Second

Netflix vytvoril v koncoročných existencialistických filmoch tradíciu. Okrem dávky pompézne (aspoň na papieri) znejúcich titulov tak prišiel s lahôdkou Leave the World Behind (slovensky Nechaj svet svetom). Bohaté herecké obsadenie a moji dvaja obľúbenci z 90-tych rokov, Kevin Bacon a Ethan Hawke, tak sľubovali veľké veci. Veď tých dvoch som nikdy poriadne nevedel odlíšiť.

Na luxusnej samote u lesa

Hlavou celého projektu je Sam Esmail, talentovaný producent a scenárista, ktorý sa nezdráha dávkovať kvalitné diela aj pre náročnejšie publikum. Jeho seriál Mr. Robot asi predstavovať nemusím. A rovnako tak pripravuje extrémne zaujímavú pôdu pre radu skvelých hercov.

Manželia Sandfordovci (Julia Roberts a Ethan Hawke) sa spolu s deťmi (Charlie Evans a Farrah Mackenzie) odpracú na pár dní mimo veľkomesta. Len tak, vypustiť tlakové potrubie po nekonečnom kolotoči všedného života. A vyberajú si luxusný dom, ktorý vlastní G. H. Scott (Maharshala Ali) spolu s dcérou Ruth (Myha´la). Napeckované mená dopĺňa večný drsňák Danny, ktorého hrá práve Kevin Bacon.

Zľava: Myha’la, Maharshala Ali, Ethan Hawke a Julia Roberts

Esmailov rukopis je citeľný od samého začiatku. Mysteriózne obrazy a pohnútky hlavných hrdinov štylizuje do celku, ktorý stojí na svojskej atmosfére. Nevysvetliteľný výpadok tak samozrejmého internetu je tak len začiatkom nepredvídateľných udalostí.

Slovné potýčky a vzájomné podozrievanie z neznámych motivácií podčiarkujú inštinkt jednotlivca. A to ten najsilnejší – pud sebazáchovy. Skvelé vykreslenie dialógov, charakterových čŕt postáv, ale aj stavu súčasnej spoločnosti je dotiahnuté do esmailovského štandardu, ktorý je poriadne vysoký.

Koniec civilizácie?

Na diváka neustále útočia otázky, na ktoré si musí hľadať odpoveď medzi riadkami, alebo úplne sám. A pritom film absolútne netrpí nelogickosťou alebo akýmkoľvek iným nedostatkom.

Doslova hrôzostrašné udalosti spojené s deštrukciou lietadiel, nekontrolovateľnými tankermi a hlavne výpadkom všetkého možného signálu tak podvedome načnú samozrejmý pocit bezpečia v západnom svete. Že nič nie je samozrejmé, vieme. Keď ale však príde ten deň, keď sa nás domček karát začne rúcať, desu predchádza číro čistá nevedomosť. Z pohľadu diváka tak dostávame viac ako pri tradičných apokalyptických filmoch, a to samotný proces nevinne vyzerajúceho konca našej doby.

Keď začne človek premýšľať nad vraždou z prevencie, je to zaručeným znakom niečoho škaredého. A signálu, že je čas nechať svet, ktorý poznáme, za sebou.

Summa Summarum

Nádherne spracovaný psychologicko-apokalyptický film so sebou nesie vlnu zážitkov. Skvelí herci si svoje role odohrali na výbornú. Čo ale filmu výrazne škodí, je samotný záver. Pre niektorých je otvorený koniec dostačujúci, pre iných zasa seknutím pred samotnou etapou rozuzlenia.

Film akceptujem, aký je, a fakt ma pobavil. Ale prijal by som aj ďalších tridsať minút navyše. Na rozdiel od iných „filmov“ by si tento director´s cut zaslúžil.

Hodnotenie: 80%

About Post Author

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše. Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte. Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim