Read Time:2 Minute, 32 Second

Minulý rok dostalo naše mladé vydavateľstvo možnosť prezentovať sa na podujatí MedART na Žilinskej univerzite. A tento rok – v stredu 6.12. – sme sa MedARTu zúčastnili opäť, hoci tentoraz skôr v pozícii moderátorov a podieľali sme sa na tvorbe programu, keďže naše pozvanie prijali zaujímaví hostia. Podujatie malo tento rok podtitul Alchýmia umenia.

O 10.50 začal náš príbehácky programový blok hodinovým rozhovorom s velikánom slovenskej krimi literatúry, Petrom Šloserom. Autor šiestich bestellerov, ktorých dej bol inšpirovaný jeho skúsenosťami z práce kriminalistu, pozrozprával nielen o svojej tvorbe a knihách, ale aj o vzniku a práci NAKA. Aj študenti, aj náš tím sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí a Peter prezradil, že už chystá siedmu knihu.

Rozhovor s Petrom Šloserom; autor fotografie: Adam Chovanec, prevzaté so súhlasom Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva Žilinskej univerzity

Nasledoval rozhovor, v ktorom naša výkonná asistentka a grafička Zuzka Röthová vyspovedala majiteľa vydavateľstva Stanislava Damona Vereša. Zrekapitulovali spolu úspešný rok plný zaujímavých projektov. V tomto zimnom semestri spolupracuje naše vydavateľstvo s vyše dvadsiatkou študentov zo Žilinskej univerzity. Počas stáže si vyskúšajú marketing, PR a prácu so sociálnymi sieťami. Vanesska, jedna z našich študentiek, sa so mnou porozprávala o našom literárnom portáli, ktorý práve v deň konania MedARTu oslavoval narodeniny, rovnako ako naše vydavateľstvo Príbeh.

Potom na pódium vystúpili ďalší naši hostia. Najprv to bol Alexander Schneider, knižný a filmový recenzent a propagátor fantastiky, ktorý predstavil študentom portál scifi.sk a projekty, ktorým sa venujú. Okrem toho porozprával aj o stolných hrách, ktoré sám vytvoril a vydal. Ako ďalší bod programu nasledoval rozhovor s Andreou Paráčovou, historičkou, kurátorkou a autorkou. Andrejka porozprávala o svojej práci v Kysuckom múzeu a predstavila svoju knihu Pod krídla havrana, historický román s prvkami fantasy.

Tento ročník MedARTu bol znova veľmi príjemným a vydareným podujatím, kde sme mali možnosť stretnúť našich študentov osobne a predovšetkým spoznať nových ľudí, ktorí sa venujú rôznym kreatívnym činnostiam. Bol to zároveň prvý ročník, kedy sme odovzdávali Temné ceny vydavateľstva Príbeh – dostali ich naši hostia za prínos slovenskej literatúre a fantastike, a taktiež aj organizátori podujatia, doktor Matej Somr (odborný asistent na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva) a Natália Betáková.

Tím vydavateľstva Príbeh ďakuje Žilinskej univerzite za pozvanie a našim skvelým hosťom za to, akú úžasnú atmosféru pomohli vytvoriť. Budeme sa tešiť na další ročník podujatia!

Náš tohtoročný MedART tím, zľava: Alexander Schneider zo sci-fi.sk, naša stážistka z UNIZA Vanessa, autorka Andrea Paráčová, majiteľ vydavateľstva Príbeh – Stanislav Damon Vereš, výkonná asistentka Zuzana Röthová a redaktorka a korektorka Barbora Röthová. Bohužiaľ, napadlo nám odfotiť sa spolu až na konci, keď Peter Šloser bol už na ceste na ďalšie podujatie.

MedART 2.0 je podujatie plne organizované študentmi Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva Žilinskej univerzity, pod vedením doktora Mateja Somra. Občerstvenie aj prípadné drobné nákupy boli hradené študentmi. V súčasnosti prebieha na donio.sk kampaň, kde môžete týchto šikovných mladých ľudí podporiť.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.