Január prinesie anime pecky a SCANDI

Január prinesie anime pecky a SCANDI

Read Time:7 Minute, 5 Second

Fanúšikovia fantasy, sci-fi a hororu budú tento mesiac asi trochu sklamaní. Kiná neplánujú žiadne epické veľkofilmy. Namiesto toho si budeme môcť pozrieť kultové anime filmy alebo si vybrať z pestrej ponuky európskych filmov. Najväčšie zastúpenie budú mať tentoraz tie škandinávske – vďaka festivalu SCANDI, ktorý sa uskutoční 24.-31.1.

Fantasy/Sci-fi/Horor

NOČNÉ KÚPANIE (Night Swim; 4.1.)

Wallerovci sa nasťahovali do domu s veľkým bazénom na pokojnom predmestí. Možnosť pravidelne rehabilitovať vo vode bola hlavným dôvodom, prečo si toto miesto vybrali za svoj domov. Otec Ray je bývalý úspešný hráč baseballu, ktorého kariéru prerušila nepríjemná degeneratívna choroba. Ray sa nevzdáva a verí, že pravidelné cvičenie môže viesť k zázračnému vyliečeniu. Dom, do ktorého sa nasťahovali, má však desivú minulosť a Wallerovci sa čoskoro stanú jej súčasťou. Všetko, čoho sa bojíte, sa skrýva pod povrchom a čaká na správnu chvíľu.

NEROZLUČNÁ DVOJKA (The Inseparables; 4.1.)

Animované dobrodružstvo od tvorcov Toy Story. Nerozlučná dvojka rozpráva príbeh Dona, drevenej bábky na úteku a opustenej plyšovej hračky DJ Doggy Doga, ktorý hľadá skutočného kamaráta. Ich cesty sa skrížia v Central Parku a napriek všetkým predpokladom i odlišnostiam sa spolu vydávajú na dobrodružnú cestu New Yorkom.

AYALAAN (12.1.)

Stratený mimozemšťan hľadá pomoc, aby sa mohol vrátiť do svojho domova, ale všetko je ťažšie, keď sa mimozemšťan vráti do svojho domova.

GHIBLI WORLD: CESTA DO FANTÁZIE (GHIBLI WORLD: Spirited Away; 15.1.)

Desaťročná Džihiro sa s rodičmi sťahuje do nového domu. Zídu ale z cesty a dostanú sa k záhadnému tunelu, ktorý je vstupnou bránou do kúzelných kúpeľov pre bohov. Tomuto prapodivnému miestu vládne mocná a chamtivá čarodejnica Jubaba. Džihiro s otcom a matkou do kúpeľov bez podozrenia vstúpi, čím vládkyňu kúzelného sveta rozhnevajú, a obaja rodičia sú premenení na prasatá. Zostáva len ich malá dcéra, ktorá sa najprv sama a následne s pomocou niekoľkých bytostí z ríše kúziel vydáva na dobrodružnú cestu za ich oslobodením.

CHLAPEC A VOLAVKA (The Boy and the Heron; 16.1.)

Dospievajúci chlapec Mahito sa s oteckom presťahuje na vidiecke sídlo ďaleko od hektického Tokia. V novom domove sa zoznámi so svojráznou hovoriacou volavkou, ktorá ho láka na preskúmanie záhadnej opustenej veže. V nej Mahito objaví magický svet, ktorému vládne tajomný starec. Na ceste za poznaním sa stretne so statočným dievčaťom Himi, armádou papagájov aj roztomilými stvoreniami Warawara.

Ostatné filmy zo žánrov fantasy/sci-fi/horor, ktoré zatiaľ nemajú u nás stanovenú kinopremiéru, alebo v kinách nebudú premietané:

Fantasy
Soul (animovaný) – 12.1., Disney+
Household Saints – 12.1.

Sci-fi
Foe – 5.1.
T.I.M. – 12.1.
Project Dorothy – 16.1.
I.S.S. – 19.1.
Distant – 19.1.
The Kitchen – 19.1.
Cowboy Bebop (animovaný)– 21.1.
Badland Hunters – 26.1.

Horor
The Mummy Murders – 1.1.
DarkGame – 4.1.
The Windigo – 9.1.
They Turned Us Into Killers – 9.1.
Destroy All Neighbors – 12.1.
What Happened at 625 River Road – 12.1.
Laced – 12.1.
Punch – 16.1.
Spring Lakes – 16.1.
Founders Day – 19.1.
Sunrise – 19.1.
The Seeding – 26.1.
There is a Monster – 30.1.

Celý zoznam januárových noviniek nájdete tu.

Ostatné americké filmy

FERRARI (4.1.)
Je leto 1957 a automobilové impérium bývalého pretekára Enza Ferrari je v kríze. Všetkému čo spolu s manželkou Laurou vybudovali hrozí bankrot. K tomu ich búrlivým manželstvom hlboko otriasla strata ich syna Dina. Enzo musí pozbierať posledné zvyšky svojich síl a pretekárskej vášne, keď sa tím Ferrari púšťa do zradných 1000 míľových pretekov naprieč Talianskom.

MILUJE MA, NEMILUJE MA (Anyone But You; 25.1.)
Drzá romantická komédia od režiséra filmu Mrcha učiteľka predstavuje Sydney Sweeney (Euphoria, White Lotus) a Glena Powella (Top Gun: Maverick) ako bývalých spolužiakov, ktorí sa na strednej neznášali. Po rokoch sa opäť stretnú na svadbe ich spoločnej kamarátky a musia predstierať, že sú milenci.

Európske, ázijské filmy a dokumenty

ZÁSAH ŠŤASTÍM (Coup de chance; 4.1.)
Romantická komediálna dráma Woodyho Allena rozpráva o tom, akú dôležitú úlohu v našich životoch zohrávajú náhoda a šťastie. Fanny a Jean vyzerajú ako dokonalý pár. Majú všetko, o čom ostatní snívajú. Sú šťastní vo svojom profesionálnom živote, žijú v krásnom byte v nádhernej parížskej štvrti a zdá sa, že sú do seba rovnako zamilovaní ako pri prvom stretnutí. Ale jedno náhodné stretnutie všetko zmení. Keď Fanny stretne Alaina, svojho bývalého kamaráta zo strednej školy, nechtiac prepadne jeho neodolateľnému šarmu.

DUNKI (4.11.)
Hardayal “Hardy” Singh Dhillon, Balli, Buggy Lakhanpal, Sukhi a Manu sú najlepší priatelia, ktorí zdieľajú túžbu ísť do Londýna za lepším životom. Priatelia sa pripravujú na sťahovanie do Londýna a prijímajú opatrenia, aby sa naučili anglicky a porozumeli svojej kultúre. Ale rozhodnú sa využiť nelegálny kanál pre vstup zvaný „Dunki“, aby dorazili do Londýna, kde sa stretnú s niekoľkými výzvami a skúsenosťami, ktoré im zmenia život.

PRVÝ DEŇ MÔJHO ŽIVOTA (The First Day of My Life; 4.1.)
Štyria ľudia z rôznych spoločenských vrstiev majú jedno spoločné – stratili nádej, že ešte niekedy budú šťastní. Vo chvíli, keď sa ocitnú na úplnom dne, stretnú tajomného muža, ktorý im ponúkne dohodu: jeden týždeň na to, aby zistili, aký by bol svet bez nich, a dostali tak druhú šancu. Každý z nich sa vydáva na svoju vlastnú intímnu cestu nočným Rímom.

CLUB ZERO (11.1.)
Slečna Novaková prichádza do prestížnej internátnej školy, aby študentom ukázala najnovšie stravovacie trendy. Učí ich, ako jesť uvedomelo – menej a lepšie. Novým „udržateľným“ životným štýlom sa majú oslobodiť od všetkého, čomu doteraz verili. Medzi slečnou Novakovou a partiou študentov sa čoskoro vytvorí nebezpečne silné puto.

PÁN BLAKE K VAŠIM SLUŽBÁM! (Mr. Blake at Your Service! – 11.1.)
Úspešný anglický podnikateľ Andrew Blake prišiel o milovanú manželku, a tak odcestuje do Francúzska a navštívi panstvo Beauvillier, kde sa kedysi zoznámili. Sídlo je na pokraji krachu. Andrew presvedčí svojráznu kuchárku, aby ho na panstve ubytovala. Ona má však podmienku: Andrew musí prijať miesto komorníka, ktorého sa majiteľka panstva zúfalo, ale neúspešne snaží najať. O ich tajnej dohode sa však nikto nesmie dozvedieť. Andrew ponuku naivne prijme, ale čoskoro zistí, že byť komorníkom nie je jednoduché.

JEDEME NA TEAMBUILDING (11.1.)
Ambiciózneho korporátneho zamestnanca Aleša jeho narcistický šéf namiesto povýšenia preloží na najhoršie oddelenie – do call centra. Tam veľmi rýchlo musí prísť na to, ako spolu s trafenou konšpirátorkou Marcelou, neurotickým nihilistom Michalom, vzorňáčkou Jitkou a ďalšími bizarnými kolegami vytvoriť zohranú partiu, aby zachránili svoje oddelenie pred zrušením.

SESTRY Z DYMOVEJ SAUNY (Smoke Sauna Sisterhood; 18.1.)
Fascinujúca pocta dymovej saune – miestu pretkanému tradíciami; oslava ženskej spolupatričnosti, a svojbytný očistný rituál. V šere estónskej dymovej sauny zdieľa niekoľko žien svoje najskrytejšie tajomstvá a intímne skúsenosti. Starodávnymi rituálmi zmývajú hanbu, ukrytú vo svojich telách, a vďaka pocitu sesterskej spolupatričnosti znova získavajú silu.

24.1. 31.1. – SCANDI – festival škandinávskych filmov

ARISTOKRATKA VO VARE (25.1.)
Gróf Frank Kostka, jeho žena a ich dcéra Mária žijú na svojom rodovom zámku Kostka. Pôvodný záujem návštevníkov zámku o kliatbu kontesy Márie už neťahá ako predtým, čo Márii vôbec nevadí. Aspoň má dostatok času na svojho Maxa, šľachtica z vedľajšieho zámku Hviezda. Frank je však v koncoch, nie je dosť peňazí ani na výplaty, ani na potrebné opravy. A práve v tej chvíli sa objaví dcéra právnika Bendy Denisa, ktorá rozvíri pokojné vody rodového sídla…

BASTARD (The Promised Land; 25.1.)
V roku 1755 sa kapitán Ludvig Kahlen vydáva dobyť drsné a nehostinné dánske vresoviská so zdanlivo nemožným cieľom: vybudovať tu v mene kráľa kolóniu. Jediný vlastník tejto oblasti, bezohľadný Frederik de Schinkel, je presvedčený, že krajina patrí len jemu. Keď sa de Schinkel dozvie, že jeho slúžka a jej manžel utiekli, aby sa ukryli u Kahlena, prisahá pomstu a robí všetko pre to, aby kapitána vyhnal. Kahlen sa nedá odradiť a pustí sa do nerovného boja – riskuje nielen svoj život, ale aj život rodiny utečencov, ktorá sa okolo neho zoskupila.

KARLOS (25.1.)
Zápasy MMA sa pohybujú na hranici medzi športom a zábavou, fascinujú davy, priťahujú pozornosť a plnia stránky bulvárnych novín. Karlos Vémola je jedným zo zápasníkov, ktorí pomohli dostať tieto novodobé gladiátorské zápasy do širokého povedomia ľudí v Česku a na Slovensku. Film plný unikátnych a archívnych záberov vznikal 15 rokov. Ukazuje, kto Karlos Vémola v skutočnosti je, aký je mimo svetlareflektorov aj odkiaľ sa tento fenomén vlastne vzal.

FIGHTER (25.1.)
Indický akčný film o pilotoch.

PET SHOP BOYS DREAMWORLD: THE GREATEST HITS LIVE (31.1.)
Britské elektronické duo Pet Shop Boys prináša do kín po celom svete koncert zo svojho posledného turné Dreamworld. Koncertný záznam zachytáva vystúpenie synthpopových legiend, Neila Tennanta a Chrisa Lowea, pred vypredanou kodanskou Royal Arenou s pôsobivou pódiovou show, kompletnou sprievodnou kapelou a fascinujúcimi vizuálnymi kulisami.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.