The Fall of the House of Usher – Ako padajú mocní

The Fall of the House of Usher – Ako padajú mocní

Read Time:2 Minute, 12 Second

Seriál z ruky Mikea Flanagana je vcelku netradičný dielom, ktoré vytŕča z radov hororu alebo mysteriózneho thrilleru. Skrýva v sebe mnohé námety z tvorby Edgara Allena Poea, nadprirodzeno, epickosť, postavy a dejovú líniu rovnomennej poviedky o páde rodu mocného Rodericka Ushera.

Rodina Rodericka Ushera

Keď stojí Luke Skywalker na strane Impéria

Herecké obsadenie sľubuje ozaj zaujímavé sledovanie. V hlavných úlohách tu vystupujú mená ako Bruce Greenwood (Roderick Usher), Carla Gugino (Verna, herečka, ktorú si budem nadosmrti spájať s klipom Always od Bon Joviho), Mary McDonnell (Madeline Usher), Carl Lumbly (Auguste Dupin), ale aj Mark Hamill, ktorý si zahral mysteriózneho Arthura Gordona Pyma.

Carla Gugino ako Verna

Kvalita sa ale neskrýva len v samotných menách. Predstavenie hercov je až nepríjemne uveriteľné, vyšperkované takmer do dokonalosti. A to aj vzhľadom na náročnosť daných postáv, ktoré Flanagan preexponoval do extrémov.

Dej zasadený do súčasnosti stavia rod Usherovcov do pozície majiteľov korporátu, ktorí sa bezcharakterne priživujú na nešťastí bežných ľudí. Peniaze, túžba po moci a zametanie škandálov, takých typických pre dnešnú spoločnosť, a opovrhovanie podriadenými musí v divákovi vyvolať extrémnu dávku nesympatií a odporu. Ak sa na tento kúsok dívate s opovrhnutím, producenti svoj úmysel docielili.

Verna ako Raven a kat Usherovcov

Všetkých šesť detí Rodericka Ushera je totiž produktom skazenej doby a materiálneho prebytku. Sexuálni devianti, narkomani, chronickí manipulátori sociálnych sietí, lascívni influenceri, neetickí doktori alebo len krátko a stručne – dediči impéria s veľkými očami. Všetky tieto „charaktery“ však čelia čepeliam osudu, ktoré sú nabrúsené a pripravené na poriadne jatky.

Postava Verny ako nadprirodzenej bytosti z neznámej krajiny večného ľadu totiž uzavrela s Roderickom a Madeline dohodu, ktorá prinesie rodine nedozerné bohatstvo, ale aj utrpenie neskutočných rozmerov.

Rodina Usherovcov tak na konci čelí snahe o diskreditáciu, odhalenie podvodov s farmakologickými testami liekov a okatým zametaním kriminálnych prípadov. Na jej strane stojí tichý, no odpudivo charizmatický Arhur Pym, ktorý sa ako rodinný advokát nebojí ani zašpiniť si ruky.

Carl Lumbly ako žalobca a Mark Hamill ako advokát Usherovho impéria

Vyvrcholením série je postupná a nepríjemná likvidácia celého rodu Usherovcov, ktorí za svojich pár desaťročí slávy zničili životy miliónom ľudí.

Summa Summarum

The Fall of the House of Usher je príjemná oddychovka, ktorá vzbudzuje v divákoch adekvátne nepríjemne pocity. Vykresľuje zlo ľudí, vôbec sa neštíti nehrať na preumelkované divadlo a nakladá surovú realitu. Z tohto pohľadu je cielený efekt dokonalý, divák je z konania postáv a deja znechutený, no tak to má byť. Až v momente, keď si to človek uvedomí, pochopí, že má táto miniséria niečo do seba.

Hodnotenie 7,5/10

About Post Author

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše. Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte. Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim