Převorství u pomerančovníku je oslavou silných a chytrých žien

Převorství u pomerančovníku je oslavou silných a chytrých žien

4.8Overall Score

Převorství u pomerančovníku (The Priory of the Orange Tree)

Samantha Shannonová, autorka série Kostičas, priniesla fanúšikom fantastiky príbeh, ktorý je epický nielen obsahom, ale aj rozsahom. Pripravte sa na veľa večerov v spoločnosti Převorství ...

 • Dej
  4.7
 • Postavy
  4.9
 • Autorský štýl
  4.8
Převorství u pomerančovníku (The Priory of the Orange Tree)
Title: Převorství u pomerančovníku (The Priory of the Orange Tree)
ISBN: 978-80-275-0291-2
Illustrator: Emily Faccini
Vydavateľ:
Published: 2020
Page Count: 851
Format: e-book
Edition: 1.
Goodreads ID: GoodReads.com
Kategórie: ,

Samantha Shannonová, autorka série Kostičas, priniesla fanúšikom fantastiky príbeh, ktorý je epický nielen obsahom, ale aj rozsahom. Pripravte sa na veľa večerov v spoločnosti Převorství u pomerančovníku.

Dej je vyrozprávaný prostredníctvom štyroch hlavných postáv. Ead Duryanová prišla na dvor kráľovnej Sabran IX, aby ju chránila, musí však predstierať, že je obyčajnou dvornou dámou, ktorá sa iba snaží postupovať vyššie na spoločenskom rebríčku, aby bola bližšie ku kráľovnej. Na opačnej strane sveta, oddelenej odlišným náboženstvom, trénuje Tané celý život preto, aby sa stala dračou jazdkyňou. Tesne pred rozhodujúcimi skúškami v noci stretáva na pláži cudzinca. Podľa zákona by ho mala vydať úradom, pretože môže prenášať nebezpečnú chorobu, no zo strachu, aby sa skúšky nezrušili, sa mu rozhodne pomôcť. Spustí tým lavínu udalostí, do ktorých sa zamotá aj alchymista Niclays Roos, vyhostený ďaleko od domova, pretože oklamal kráľovnú Sabran a nesplnil, čo sľúbil. Arteloth Beck, najbližší kráľovnin priateľ je poslaný na nebezpečnú diplomatickú misiu. Jeho blízkosť ku kráľovnej je tŕňom v oku tým, ktorí chcú mať vplyv na dôležité rozhodnutia. V Yscaline sa dlho nezdrží – nástupkyňa trónu ho poverí nebezpečnou misiou, od ktorej bude závisieť osud sveta.

O takýchto rozsiahlych knihách by sa dali napísať dlhé recenzie, ale aby som to zostručnila, vymenujem klady a zápory v bodoch.

Silné stránky príbehu:

 • Uveriteľné postavy – nie je tu prehnaná dráma, hádzanie sa o zem ani bežné klišé. Postavy, hlavné aj vedľajšie, konajú rozumne a správajú sa sympaticky. Keď spravia chybu, je to pochopiteľné a ľudské, nie preto, že by im v prázdnej hlave víril prach. A hlavne sa vyvíjajú a učia. Nenájdeme to v každej knihe.
 • Silné ženské postavy. Nespomínam si, kedy naposledy dostali ženy rôznych pováh taký veľký priestor a vnútornú silu v jedinej knihe. Ead vytrvalo napreduje vo svojom poslaní a úprimne sa spriatelí s kráľovnou, snažiac sa splniť svoju úlohu a zostať verná sama sebe. Tané príjme trest za chybu, no pri prvej príležitosti sa vydáva do boja. Sabran napriek melancholickým náladám vie ako správna kráľovná, kedy musí pozbierať sily a pôsobiť neporaziteľne. Kniha je oslavou schopných a chytrých žien.
 • Svet je pestrý, nepresadzuje sa len patriarchát. Ženy majú právo vládnuť, v prípade Sabraninej dynastie nachádzame dokonca silný matriarchát.
 • Pred rozhodujúcim bojom sa konečne v dostatočnom predstihu rieši stratégia a taktika! Žiadne „nabehnem tam ako také zmätené ťululum, veď osud sa postará o to, nech mám šťastie“; nie, tu sa uvažuje dopredu a uzatvárajú sa civilizované spojenectvá napriek náročnej histórii medzi krajinami. Vládcovia konečne vidia ďalej ako na špičku svojho nosa.
 • Príbeh pokrýva približne rok, a tomu zodpovedá aj rozsah knihy. Dej plynie prirodzenie, bez zbytočného náhlenia sa a bezhlavého pobehovania z miesta na miesto. Striedajú sa dynamickejšie a pokojnejšie pasáže.
 • V záverečnej bitke nestojí všetko na jedinom vyvolenom; je tu viac postáv, ktoré si musia splniť svoju úlohu, plus veľký význam má aj spojenectvo národov. Je to pekne vybalansované.
 • V knihe je obrovské množstvo detailov, ktoré do seba zapadajú. Nápad s pomarančovníkom bol veľmi pekný, podobne ako úkryt magického kameňa. Autorka má svet dobre premyslený.
 • Oceňujem, že Shannonová nešla komerčnejšou cestou a nespravila z príbehu napr. trilógiu. Takto dostaneme ucelený príbeh.

Drobnosti, ktoré nemusia byť podľa čitateľovho gusta:

 • V príbehu nájdeme síce romantiku, ale jasne prevláda LGBTI. Hoci to bolo spracované prirodzene a pekne, mne osobne chýbala výraznejšia a hlavne charizmatická mužská postava. Dej je silno naklonený ženám, takže mi prišiel po čase už trochu jednostranný. Hoci sú tam hneď dve hlavné postavy muži, nevytvorila som si s nimi žiaden vzťah. Niclays je príliš zatrpknutý a sebecký, Loth zase slabý a nevýrazný.
 • Často sa rozprávajú príbehy. O takom svätom, o takej legende či kráľovnej… v istej chvíli kdesi v strede knihy mi to liezlo trochu na nervy. Hoci mali tie príbehy častokrát opodstatenenie, spomaľovali dej.
 • Pre niekoho bude v knihe veľa postáv. Mne to neprekážalo, mala som prehľad, plus na konci knihy je zoznam postáv aj so stručným popisom. Ak sa niekedy v príbehu stratíte, neprehliadnite tento dodatok.
 • Menej drakov – majú svoju úlohu, ale zostávajú skôr v úzadí, opradení tajomnom. Tento príbeh nie je Eragon 2.0 a Štvrté krídlo už vôbec nie. Dôraz zostáva na ľuďoch.
 • Nájdete tu hádam všetky možné zvraty okrem „Som tvoj otec, Luke.“ Komplikované vzťahy, sprisahania, vraždy, intrigy, priateľstvá, magické artefakty a bytosti, ktoré prichádzajú zachrániť hrdinov ako také chlpaté či operené deus ex machina. Všetko to malo v knihe zmysel, napriek tomu niekto môže mať pocit prekombinovanosti.
 • Znova sa autorka nevyhla klišé pri vybudovaní sveta – Východ vs. Západ je prakticky naša západná civilizácia vs. kultúra Číny, Japonska a pod. Cisárstvo nie je nič iné ako kópia Číny, dračí jazdci a ich spoločnost pripomína Japonsko. Nenájdete asi žiadne rozdiely. Iba ten, že majú skutočných čínskych drakov.
 • Pre niekoho bude kniha možno príliš dlhá a detailná.

A teraz k finálnemu hodnoteniu. Aj napriek veľkému rozsahu ma kniha bavila a nemala výrazne hluché miesta. Ide o veľmi kvalitne napísanú epickú fantasy, ktorá si môže násjť široké spektrum fanúšikov. Pozitíva jasne prevažovali nad drobnosťami (ktoré som uviedla skôr ako upozornenie vopred, že s čím môžete rátať; niežeby mi všetky tieto veci v knihe prekážali). Za mňa teda celkovo super čítanie, neľutujem, že som si knihu kúpila.

Recenzie na epické fantasy:
Fairytale / Rozprávka (Stephen King)
Fourth Wing / Štvrté krídlo
Iron Flame

the gravatar profile photo

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou.
Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.