Štvrté krídlo sa vezie na hypovej tsunami

Štvrté krídlo sa vezie na hypovej tsunami

3.5Overall Score

Fourth Wing

(Pozor, recenzia obsahuje dôležité spoilery!) Príbehy s drakmi majú špecifické čaro. Kto z nás by nechcel mať jednu takú veľkú potvoru na dvore a lietať na jej chrbte kade-tade? Fourth Wing od ...

 • Dej
  3.5
 • Postavy
  3.5
 • Autorský štýl
  3.5
Fourth Wing
Title: Fourth Wing
ISBN: 978-1649374042
Series:
Published: 2.5.2023
Page Count: 528
Edition: 1.
Series Number: 1.
Kategórie: ,

(Pozor, recenzia obsahuje dôležité spoilery!)

Príbehy s drakmi majú špecifické čaro. Kto z nás by nechcel mať jednu takú veľkú potvoru na dvore a lietať na jej chrbte kade-tade? Fourth Wing od americkej spisovateľky Rebeccy Yarros ponúka práve fantasy založenú na vzťahu draka a jazdca. Hlavnou hrdinkou knihy je dvadsaťročná Violet Sorrengail, najmladšia z troch súrodencov, ktorá miluje knihy a pripravuje sa na kariéru pisárky. Jej matka, ktorá patrí medzi najvplyvnejších armádnych dôstojníkov, však vyžaduje, aby sa všetky sorrengailovské deti stali dračími jazdcami. Violet vie, že nemá zmysel matke odporovať, preto sa prihlási do armády. Tréning bude krutý – prežijú ho iba niektorí, a ani oni nemajú zaručené, že si ich ktorýsi z voľných drakov vyberie. Okrem toho, Violetiným veliteľom (tzv. wingleaderom) je Xaden Riorson, ktorý má veľmi dobrý dôvod k tomu, aby nenávidel celú Violetinu rodinu. Najmladšia Sorrengailová bude musieť zapojiť všetku svoju chytrosť, aby prvý rok prežila.

Tento bestseller si získal obrovskú pozornosť medzi bookstagramermi a IG je zaplavený nadšenými recenziami na túto knihu, ktorá v sebe spája fantasy, romantiku a drsné prostredie, v ktorom prežije len málokto. Anotácia znela dosť dobre, tak som sa nechala zlákať tiež. Ak čakáte ďalšiu nadšenú recenziu a top hodnotenie, budete sklamaní. Príbeh sa spočiatku rozbiehal veľmi sľubne, dokonca som v ňom konečne našla pár vzácnych zábleskov chytrosti (detaily nižšie), ale s pribúdajúcimi stranami stráca na tempe a hlavne sa začínajú kopiť nelogické a otravné prvky.

Pár teplých slov k postavám:

Violet Sorrengail
Veľmi rozporuplná postava. Na začiatku mi bola sympatická, ale zhruba od polovice knihy som ju začala doslova neznášať. A pritom to mala autorka rozbehnuté dobre! Violet od detstva trpí chronickou chorobou, je krehká a zvyknutá na bolesť. Uvedomuje si, že je to nevýhoda v prostredí, kde sa prváci vraždia navzájom, preto staví na svoje poznatky z kníh. Sleduje svojich oponentov a nepriateľov a šikovne ich eliminuje ešte pred naplánovaným tréningovým súbojom. Skvelá myšlienka… ak by ju neopakovala neustále a takým okatým spôsobom. Takže nakoniec z toho vyplýva, že nie je taká chytrá, ako si rada o sebe myslí. (Ale tých pár seniorov, čo sa v knihe občas zjavia, očividne tiež nie sú extra inteligentní, pretože im trvá týždne, než si niečo všimnú.)

Čo mi na nej prekážalo najviac, bola jej priam patologická posadnutosť predstavou, že ju Xaden pri najbližšej príležitosti zabije. Neustále sa ho vypytovala, či ju už konečne zabije. Byť Xadenom, spravím to len preto, že by mi praskli nervy. Pritom si vôbec nespomínam, či sa jej niekde skutočne vyhrážal (kľudne ma opravte, ale čítať to kvôli tomu ešte raz nebudem). Na začiatku povedal len „I will handle her myself“ a ona si ako správna predstaviteľka ženského knižného rodu okolo toho vyfabulovala celú jeho nenávisť.
Violet sa postupne mení zo sľubnej postavy na totálnu Mary Sue. Je špeciálna hádam vo všetkom – od netypickej farby vlasov a vzácnej choroby cez to, že neprehrá žiaden súboj, až po „bonding“, resp. Threshing, počas ktorého si vytvorí puto ako prvá v dejinách s dvomi drakmi, z toho jeden z nich je ten najväčší a najhrozivejší zo všetkých. Samozrejme, čitateľ už vie, že Violet bude mať veľmi silné magické schopnosti. Hlavne od Threshingu ide kniha dole vodou a mení sa na zbierku klišé, ktoré vážne začnú liezť na nervy. A jej správanie voči Xadenovi na posledných stranách je totálny fail. Veľké sklamanie.

Xaden Riorson
Hlavný hrdina so svojimi čiernymi vlasmi, sexy vzhľadom a mierne bad-guyovským správaním dlho spĺňa atribúty hrdinu, ktorého čitateľky žerú. Je pre mňa najlepšou postavou, s mnohými vrstvami a drsnou minulosťou. Xaden nerobí blbosti, správa sa racionálne a vedie svoje krídlo celkom dobre vzhľadom na okolnosti. Keď postupne odhaľujeme jeho tajomstvá, atraktivita pre čitateľky ešte vzrastá. Ani v jeho prípade sa však autorke nepodarilo udržať dobrý level psychologizácie postavy do konca. Vo chvíli, ako sa zblíži s Violet, sa mení na zamilovaného chlapca, opakujúceho samé prázdne frázy. Autorka nezvládla prechod z drsného nebezpečného wingleadera na spoľahlivého partnera. Škoda.

Dain Aethos
Jediný dlhoročný parťák hlavnej hrdinky, ktorý je taký toxický ako kopa čistého uránu pod vašou posteľou. Jeho nezdravá potreba kontrolovať všetky aspekty Violetinho života a neustále prekračovanie jej osobných hraníc z neho robia tú najprotivnejšiu postavu knihy. Zaslúžil by si poslať kopancom do priepasti. Tu však zároveň musím pridať pochvalu – aspoň vo vzťahu Violet a Daina sa autorka vyhla klišé. Namiesto toho, aby sa Violet ako miliardy hrdiniek pred ňou pokúšala udržať status quo v ich vzťahu, Yarrosová jej dovolí vytvoriť si odstup a necháva ich vzťah chladnúť. Za toto tlieskam; konečne aspoň náznak o tom, že nemá zmysel za každú cenu lipieť na toxických vzťahoch.

Ostatné postavy sú prakticky štatisti, a to sa týka aj drakov. Objavujú sa len sporadicky, počas tréningov, potom zmiznú a človek netuší, čo robia. Chýbala mi tam väčšia interakcia s jazdcom, hlavne vo voľnom čase. (O tom, aká odporná bola Violet väčšinu času na Tairna, radšej pomlčím.)

Stručne o ďalších aspektoch knihy:

 • Pozitívom je, že hlavná postava musí trénovať a trochu zamakať na sebe. Konečne aspoň náznak, že musí rozmýšľať a využiť svoje znalosti. Autorka by ju však nemusela toľko tlačiť do extrémov a zdôrazňovať všetky jej inakosti.
 • Tempo knihy a štýl písania sú v poriadku, číta sa pomerne rýchlo.
 • Text v pôvodnom znení vyžaduje vyšší level angličtiny. Nie je to klasické jednoduché YA – niektorí čitatelia možno budú musieť siahnuť po slovníku hlavne pri opisoch prostredia.
 • Sklamalo ma literárne porno v knihe. Kvalita textu aj tempa v týchto scénach výrazne klesla. Mladé baby na IG sú nadšené, mňa to nudilo. Nič len primitívny, niekedy až komický sex (Blesky? To ako fakt…?). Chýbala mi atmosféra a citlivejší opis, po ktorom by som si vyškerene povzdychla, že jej, toto bolo super!
 • Pútavý fantasy svet s potenciálom, ale trochu odsunutý na okraj.
 • Spôsob, akým trénovali budúcich jazdcov, je totálne nezmyselný. Autorka stavila na koncept hunger games a necháva prvákov, aby sa navzájom z rôznych pohnútok zabíjali. Doslova: „Si príliš slabý, alebo naopak hrozba pre mňa? Alebo len nie si sympatický? Na, tu máš nôž do chrbta.“ Odôvodňuje to tým, že jazdcami môžu byť len tí najschopnejší, ale v skutočnosti vytvára vojenské útvary, v ktorých existuje množstvo menších skupiniek, a tie si navzájom nedôverujú, prípadne sa otvorene neznášajú. To je naozajstný slabý článok, nie ten jedinec, čo potrebuje niektorý chmat trénovať dlhšie. Taká armáda by sa pri prvom väčšom útoku rozpadla. Je to o to nepochopiteľnejšie, že autorka je dlhé roky vydaná za profesionálneho vojaka. Nič s ním nekonzultovala?
 • Chýbajú staršie postavy, skúsení lídri. Učitelia sú totálne mimo a nestarajú sa o nič. Len odučia, odrapotajú, čo majú dovolené, a zmiznú nevedno kam.
 • Znova ma záver neprekvapil. Asi som toho už prečítala priveľa, ale od stretnutia s grifónskými jazdcami som tušila, kam to celé autorka dovedie vrátane Brennana.

Záver

Z knihy Fourth Wing mám stále zmiešané pocity. Je v nej zopár kvalitných detailov, na ktoré pri amerických YA nie som zvyknutá, ale v druhej polovici padá čitateľovi na hlavu jedno klišé za druhým. Viem si predstaviť, že ak by som mala aspoň o desať rokov menej, tak by som mohla knihu považovať sa slušné dielo, ale profesionálna deformácia a mnoho beta-readingov nepustia. Skvelé hodnotenie odo mňa nedostane. Príbeh mal pritom taký potenciál! A zostal tak veľmi nevyužitý, až ma to štve a ešte dlho bude. Zatváram všetky oči, upchávam si uši a so stisnutými zubami 3.5 hviezdy, lebo je to o trošičku lepšie ako väčšina nevýrazných priemerov, a dám šancu pokračovaniu. Cieľovka (teens a mladé baby, ktoré milujú hate-to-love príbehy) bude spokojná. Pribudne pár fan artov a fan fiction. Ak hľadáte naozaj prepracované kvalitné dielo, tak vás asi Fourth Wing neohúri, ale ktovie, možno motyka vystrelí. Tak ako vždy, aj tu platí: nemajte žiadne očakávania a spravte si vlastný názor.

Ak si chcete prečítať ďalšiu Fourth Wing recenziu na našom Blogu, kliknite sem.

the gravatar profile photo

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou.
Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.