Vladykova pomsta bude tvrdá a akčná

Vladykova pomsta bude tvrdá a akčná

4.0Overall Score

Vladykova pomsta

Hlavným hrdinom historickej fantasy Vladykova pomsta je Sekeráš, ktorý sa vydáva na temnú cestu pomsty po tom, ako ho jeho spojenec zradil. Pridáva sa k nemu čarodejnica Mirona, ktorá má ...

  • Dej
    4.0
  • Postavy
    4.0
  • Autorský štýl
    4.0
Vladykova pomsta
Title: Vladykova pomsta
ISBN: 978-80-89968-98-5
Illustrator: Erika Adamcová (ilustr.), Zuzi Maat (obálka)
Published: 2023
Page Count: 231
Format: pevná väzba
Edition: 1.
Goodreads ID: GoodReads.com

Hlavným hrdinom historickej fantasy Vladykova pomsta je Sekeráš, ktorý sa vydáva na temnú cestu pomsty po tom, ako ho jeho spojenec zradil. Pridáva sa k nemu čarodejnica Mirona, ktorá má s vladykom Karolim a jeho dvorným čarodejom Meridakom taktiež nevybavené účty. Spolu budú čeliť mágii, vojakom aj vlastným morálnym dilemám.

Po Katkinom sci-fičku Mutácia z planéty Zem (recenzia tu)som si prečítala od nej druhú knihu v poradi – Vladykovu pomstu. Znova sa potvrdilo, že Katka ma pekný, dobre čitateľný štýl, ktorým dokáže udržať čitateľovu pozornosť. Postavy mali hĺbku, silné aj slabé stránky, vďaka ktorým pôsobili živo. Dobre mi padlo, že kniha nepatrí do Young Adult žánra. Hlavný hrdina Sekeráš robí chyby a musí za ne niesť následky. Spaľuje ho síce túžba po pomste, ale konečne to bol hrdina, ktorý (aspoň väčšinu času) nepostupuje štýlom „za mnou spálenisko“ a dokáže sa pretvarovať, aby sa dostal bližšie k splneniu svojho cieľa. Zároveň bol dobre napísaný – vyznel fakt ako chlap! Pri autorkách to nie je vždy samozrejmosť. Podobne ako v prípade Tasycha z Mutácie z planéty Zem, aj tu mala Katka mužské postavy dobre podchytené.

Čarodejnica Mirona si v drsnom mužskom svete vytrpela svoje. Hoci vládla fascinujúcou magickou mocou, nie vždy to stačilo, aby sa ochránila. Niekomu možno bude chýbať vysvetlenie, ako jej mágia funguje, ale Katka nie je ten typ autora, čo má potrebu všetko do detailov objasňovať. Osobne mi to nevadilo, úsmevné bolo skôr to, ako ju v prvej časti knihy stále niekto uniesol a Sekeráš ju musel zachraňovať. Mágia teda v knihe nie je všemocná; dokáže pomôcť, no len do určitej miery. Mirona bola zaujímavá postava s mnohými vrstvami, ktorá – podobne ako Sekeráš – prechádzala vývojom. V príbehu vystupujú dvaja hlavní nepriatelia, Karoli a jeho čarodej, Mironin súper Meridak. Karoli bol väčšinou pod vplyvom mágie niektorého z mágov, takže nebol taký zaujímvaý ako Meridak. Škoda, že práve čarodej nedostal viac priestoru ako postava, ktorá v pozadí poťahuje za nitky. Na jednej strane by som čakala epický súboj buď medzi čarodejom a Sekerášom, alebo medzi čarodejom a Mironou. Na druhej strane, tým, ako to autorka vyriešila, sa celkom šikovne vyhla klasickým klišé a trópom a nechala aj pár nezodpovedaných otázok.

Kniha mala dobrú atmosféru, ktorá sa v jednotlivých častiach menila. Občas to bolo rýdze historické fantasy zamerané na boje s protivníkmi, v niektorých pasážach hrdinovia unikali prenasledovateľom (vyzdvihujem parádne ponurú atmosféru v časti, ktorá sa odohrávala v osade Smrtôň). Vladykova pomsta obsahuje aj zopár drsnejších scén, takže hoci v rámci žánru môže zaujať široké spektrum čitateľov, nie je to univerzálne fantasy pre deti a mladistvých. Katke sa podarilo vpliesť do deja aj romantiku bez prehnaných erotických scén, chémia medzi postavami fungovala dobre. Sekeráš sa mi zdal pod vplyvom všetkých udalostí v tomto smere trochu spomalený, ale rozhodne to beriem ako plus. Konečne kniha, v ktorej sa od začiatku nerieši len to, že on ju chce a ona sa snaží mu odolať. Bolo to také… reálnejšie, ich vzťah prechádzal rôznymi fázami podľa toho, čo sa okolo postáv práve dialo, a oceňujem, že bol pekným doplnkom deja a nie jeho nosnou časťou.

Čo sa záveru týka, musela som si ho prečítať znova, na prvýkrát sa mi zdal trochu komplikovanejší a pár detailov mi ušlo, no keď som posledné strany prebehla pohľadom ešte raz, dával mi už lepší zmysel. Takýto typ záveru som rozhodne nečakala (za to chválim) a páčilo sa mi aj to, že z neho Katka nespravila dokonalý ružový happyend, ale donútila postavy uznať, že musia žiť s následkami svojich rozhodnutí. Nie všetko teda vyšlo podľa očakávaní hrdinov, vďaka tomu je však príbeh uveriteľnejší. V knihe sú aj dve pekné celostranové ilustrácie a jedna menšia hneď v úvode. Takéto detaily zbožňujem a škoda, že ich nebolo viac. A teraz teda už len finálne hodnotenie: Vladkykova pomsta je poctivé historické fantasy, dynamické a akčné, ktoré sa mi dobre čítalo. Mutácia z planéty Zem ma síce bavila o trochu viac (hlavne vďaka hlavnej hrdinke), ale Vladkykovu pomstu odporúčam tiež, mohla by sa páčiť fanúšikom klasickej fantasy literatúry (Červenák, Sapkowski, atď.), ale aj tým, čo sa neboja občas vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a chceli by skúsiť tento žáner.

Recenzia od Lord of Books tu.

the gravatar profile photo

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou.
Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.