Mafiánska poprava? – krimi zo slovenského prostredia

Mafiánska poprava? – krimi zo slovenského prostredia

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.

Mafiánska poprava?
Title: Mafiánska poprava?
ISBN: 9788055166636
Vydavateľ:
Published: 2019
Page Count: 416
Format: Pevná väzba
Series Number: 1.
Kategórie: ,

Krimi si v mojom srdci vždy nájde miesto. Bude patriť k tým žánrom, ktoré si ma nájdu, aj keby som sa im schovávala na konci sveta. Musím povedať, že na túto knihu som sa odhodlávala príliš dlho. Príspevky na instagrame, príspevky na internete a celkovo rôzne skupiny, ktoré sa zaoberajú knihami, mi hádzali sériu kníh od Petra Šlosera takmer každý druhý deň. A ja som sa konečne odhodlala siahnuť po knihe a prečítať si ju. S napätím a s malým srdiečkom som dúfala, že sa mi kniha bude páčiť. Ale to som ešte ani len netušila, ako veľmi.

Dej knihy

Tvrdiť, že mám krimi dostatočne načítané, by bolo egoistické. Nikdy nemám rada podobné výroky, pretože kníh vo svete vychádza tak mnoho, že ani do konca života nebudem schopná prečítať každú jednu, ktorá sa nachádza na pomyselnom zozname. Ale čo sa týka krimi, mám určité nároky, ktoré sú čím ďalej, tým vyššie a vyššie. A autorovi sa veľmi dobre podarilo zahrať sa s mojou mysľou.

V prvom rade musím povedať a hlavne oceniť, že kniha nie je len typickým príkladom, kedy by sme sa zameriavali iba na určitý prípad. Áno, nachádza sa tam vražda, podozrivé osoby, vyšetrovanie a rôzne zamotané situácie. Ale čo som nečakala a čo ma naozaj milo prekvapilo je, že kniha mi ako čitateľovi ponúkla pohľad oveľa bližšie z vyšetrovania, ako nejaké iné, povedzme si pravdu, priemerné knihy.

Dej knihy bol natoľko strhujúci, že ma vedel vtiahnuť hneď od samého začiatku. Samotný príbeh sa začína výbuchom osobného auta známeho podnikateľa Imricha Takácsa. Prvé úvahy o podozrivých padli na bratov Diňovcov, ktorý boli už známou “firmou”. Ich výpalníctvo bolo známe široko ďaleko. Chrániť niekoho za “menší” mesačný poplatok, alebo sa stať nepriateľom? Bolo jasné, že po tom, ako sa Imrich rozhodol nezaplatiť a neprikývnuť na ponuku, sa udiali rôzne veci. Ale ako môže byť niekto podozrivý, ak sa v tom čase nenachádzal v rovnakej krajine? jednoducho, stále tam figuruje možnosť objednať si niekoho vraždu.

Dej mal správne vystavanú dynamiku. Kapitoly boli kratšie, ale aj napriek tomu dokázali veci v nich fungovať natoľko, že mi pomotali hlavu. Preferujem kapitoly podobného rozsahu. Som presne ten typ čitateľa, ktorý nedokáže knihu odložiť v polovici kapitoly alebo v polovici strany. Ak chcem odložiť v daný deň knihu, musím dôjsť až na koniec kapitoly. A verte alebo nie, je pre mňa niekedy obtiažne dostať do ruky knihu, v ktorej dej nie je rozdelený na kapitoly!

Dej knihy sa odohrával v rôznych líniách, ktoré na seba svojím spôsobom nadväzovali. Mali sme možnosť ocitnúť sa na mieste vyšetrovania, v kanceláriách vyšetrovateľov alebo dokonca aj v podnikoch a na pumpách, kde sa odohrávali zaujímavé rozhovory. Ako som už vyššie spomínala, kniha nám ponúka aj detalnejší pohľad do vyšetrovania. Máme možnosť nahliadnúť do pracovnej morálky vyšetrovateľov alebo dokonca do vytvárania novozvolenej vlády. Bolo zaujímavé čítať, ako svet v dnešnej dobe funguje. Ako ľudia, ktorí nás majú chrániť, mnohokrát sú tými zlými. Mali sme možnosť dozvedieť sa, čo sa deje s policajtmi, ktorí sa snažia plniť si prácu precízne a dostať zločin na lopatky. Na jednej strane je smutné uvedomiť si, že takí ľudia končia zašití niekde na miestach, kde už nedokážu nič ovplyvniť.

Pri krimi príbehoch mám rada hádanie, kto bol vrahom. Ale čo sa dialo v tomto prípade? Samozrejme, že sa v mojej hlave objavovalo mnoho konšpiračných teórií, ktoré dokázal autor zniesť zo stola a ja namiesto toho, aby som pocítila sklamanie, som sa len tešila z vlastného neúspechu. Ale v tomto prípade som si užívala najviac práve tú časť, ktorá sa venovala vyšetrovaniu z vnútra. Samotné vyvrcholenie deja, kedy sa ukázalo, kto bol páchateľom, bolo pre ma úsmevné. Nie z toho dôvodu, že by ma tešil ten fakt, že niekto prišiel o život, ale skôr z toho pohľadu, že som do poslednej chvíle nečakala, kto za tým mohol byť.

Postavy a ich vykreslenie

Teší ma, keď sa mi do rúk dostanú knihy, v ktorých autor vie pracovať s postavami. Dokáže im vdýchnuť dušu, ukázať silné aj slabé stránky, vybudovať ich charakter natoľko, že dokážu v čitateľovi niečo zanechať. V tomto ohľade musím povedať, že sa autorovi podarilo s postavami pracovať veľmi dobre. Či sa jednalo o bratov Diňovcov, ktorí si držali charakter od začiatku knihy až po ich samotný koniec, tak po vyšetrovateľov. Práve pri nich som mnohokrát zažívala okamihy, kedy som sa z chuti zasmiala. Keďže táto kniha je prvou zo série, tak dúfam, že aj v ostatných prípadoch budem mať možnosť sa stretnúť s niektorými z postáv.

Pár slov na záver

Rozhodne sa oplatí pozrieť si aj recenziu, ktorú spísala Baška. A ja len s malou dušičkou budem dúfať, že aj druhá časť, ktorá ma už čaká na poličke, bude pre moju dušu rovnakým pohladením ako táto kniha. Taktiež si neodpustím povedať pár slov k autorovi. Komunikácia s ním je úžasná! Nehovoriac o rôznych besedách v mestách, kde máte možnosť ho stretnúť osobne a vypočuť si jeho rozprávanie. Dúfam len, že aj mne sa podarí tento zážitok pocítiť na vlastnej koži. Tak, ako som dala šancu krimi napísanému na Slovensku, verím, že sa nám bude na scéne rodiť viac a viac kníh veľkého kalibru.