Zajtra bude včera – mix príbehov z rôznych zákutí fantastiky

Zajtra bude včera – mix príbehov z rôznych zákutí fantastiky

Ku zbierke Zajtra bude včera som sa dostal úplnou náhodou. Firemný Secret Santa (po mojom – Secret Satan) sa na mňa usmial a do knižnice mi pripravil túto slovenskú mňamkotu. Čakala na mňa dva roky. Už ju zrejme nebavilo, keď som si pred ňou vyberal Gibsona, Glukhovského alebo Herberta. Prišiel ten správny čas a pustil som sa do nej, sýty po slovenských a českých autoroch.

Zajtra bude včera
Title: Zajtra bude včera
ISBN: 9788089968510
Published: 2020
Page Count: 584
Goodreads ID: 56039493
Kategórie: ,
Zbierka prevažne sci-fi poviedok od slovenských a českých autorov, v ktorej zariete do hlbokého vesmíru, nepredstaviteľnej budúcnosti alebo hĺbky vašej mysle.

Zmes sci-fi sub-žánrov vnútri je ozaj veľmi bohatá. V knihe nájdete hard sci-fi, dystopickú budúcnosť, cyber či dieselpunk, space opery, ale aj nečakané fantasy poviedky. Ako každá zbierka poviedok, aj táto je natoľko pestrá svojím jazykom, štylistikou a myšlienkou, že nemôže vyhovieť každému. Ako celok však pôsobí konzistentne a kvalitne. Pri niektorých dielach som sa dokonca preklínal, že som knihu z poličky nevytiahol skôr (napríklad O původu druhů, Gauneři, Tajomstvá lode Mauretánia a iné). Veď posúďte sami.

Nižšie som spísal moje dojmy z každého prečítaného príbehu.

Karol Hajdu – Ohňostroj

Krátka poviedka, ktorá otvára zbierku s romantizujúcimi prvkami a peknou štylistikou. Príbeh snipera, ktorého morálne rozhodnutie stojí životy. Dielo by si zaslúžilo o niekoľko strán naviac. Teda aspoň ja by som chcel viac.

Františka Vrbenská – Dva tucty naděje, hodina smrti

Môj dvojhemisférový bioware dostal zabrať a receptory percepčných procesov museli byť niekoľko krát premazané ako staré pánty od obrej kryokomory, plnej syntetických bielkovín. Veľmi špecifický jazyk, typický pre gibsonovký cyberpunk, navyše obohatený o český slang, bol riadny záhul. Snaha kšeftára splatiť svoj dlh a jeho cesta po tenkom ľade spolu s inteligentným droidom pobavila. Dejovo napínavé, pestrofarebné, no ťažšie na strávenie.

Dagmar Mehešová – Galaktická baletka

Práca, ktorá v knihe rozsahovo prekvapí, ponúka metaforické obrazy na galaktickom plátne. Extrémne krátke.

Lenona Štiblaríková – Výstava historických zručností

Záznam rozhovoru z prezentácie bežných dobových (dnešných) činností v domácnosti. Retrospektíva z budúcnosti so zaujímavým nápadom.

Pavel Skořepa – O původu druhů

Šikovne napísaný príbeh objaviteľa vzdialených galaktických svetov, ktorý okrem nápaditosti a pálenia domácich špiritusov, zasadí semienko života v odľahlom studenom kúte vesmíru. Inteligentné, s rozumnou dávkou faktov, dialógov a hlavne vtipu. Náramne pobavilo.

Tomáš Beník – Legenda o zániku dediny Hestnerdorf

Rozprávanie pútnika v dobovom jazyku o katastrofe – stretnutí občanov malej dedinky s nadpozemskými návštevníkmi, ktorí im zabudli pri odchode odovzdať jódové tabletky. Na rovinu napísaný opis udalostí, s kvetnatou vatou o postojoch miestnej šľachty a cirkvi.

Beáta Takáčová – Plechová nádhera

Akčná poviedka o robotoch, jemne pripomínajúca atmosféru Asimovskej robotickej série. Štylistika aj jazyk na úrovni, rovnako tak aj budovanie deja a zoznamovanie s hlavnými hrdinami. Postrehol som aj pár pasáží s dávkou vtipu. Dobrá práca, ktorej záver prešiel z behu na dlhé trate do šprintu.

Anna Olejárová – Vydierač v problémoch

Vtipná, dynamická a rozsahovo akurátna poviedka o únose fretky hmyzou civilizáciou z vesmíru. Skvelá jednohubka na posedenie.

Monika Kandriková – V tieni úspechu

Technickejšie dielo, o hľadaní stratenej dcéry a vydieraní vynálezcu na vrchole kastovej pyramídy. Nápad vcelku zaujímavý, no akosi som sa v poviedke a motiváciách postáv hľadal. Záver rýchlo vyšumel do stratena.

Naďa Vojteková – Hladné jazero

Prekvapivo sa v zbierke objavila aj fantasy poviedka o “morskej víle” a chlapcovi, ktorý v nej vidí lásku svojho života. Radostný príbeh sa ale nekoná, skôr sa uberáme do hororových vôd a musím uznať, že prvá polovica poviedky mala veľmi silné grády. Opisy pocitov hlavného hrdinu a hrôz, ktoré prežíval boli veľmi autentické. Toto sa autorke mimoriadne podarilo. Veľmi silno mi atmosférou pripomínala vydarenú časť Jibaro zo seriálovej antológie Love, Death & Robots.

 

Roman Pikulík – Maska Markovej smrti

Cyberpunkový príbeh, ktorý nás oboznámi s androidom, ktorý má vo svojich “ňadrách” ukrytý sláčikový psychonástroj. Ten prenáša divákom a poslucháčom verziu rozšírenej reality, v ktorej sa odohráva gro deja o tajnej kyberzbrani. Zaujímavá mechanika, no dej samotný ma žiaľ až tak nechytil.

Katarína Soyka – Misia bez návratu

Hlavný hrdina, s anagramom Jurijho Gagarina, sa spolu s inými vedcami vydáva kolonizovať Mars. Príbeh je pekne cibuľovito vrstvený. Dozvedáme sa napríklad o rodinnom zázemí, motivácii alebo psychologickom stave jednotlivých protagonistov, ktorým na Marse doslova prepne. Napriek serióznej téme je poviedka spracovaná umne vtipným štýlom, ktorý baví.

Milan Tichý – Tajomstvá lode Mauretánia

Dlho som váhal čo o tomto diele napísať. Veľmi kvalitná a akčná space opera o bývalom trestancovi, ktorý sa spolu so skupinou spoluväzňov dostáva na misiu, ktorá má vykúpiť ich hriechy. Pútavá gradácia, zaujímavé postavy, napínavý dej. Všetko na parádu, až tak, že som sa mal chuť vŕtať v každej technickej veci, ktorú autor rozvinul a jednu škaredú a veľmi dôležitú som napokon našiel. Napriek tomu, veľmi kvalitný kus.

Edita Dufková – Objekt 23

Prototyp dokonalej sci-fi poviedky. Svižná, vecná, obtierajúca sa o fyziku, mimozemské civilizácie, filozofiu a ľudskú spoločnosť. Topka.

Juraj Búry – Schrodingerov vesmír

Vynikajúci názov poviedky, za ktorým sa skrýva príbeh dvoch vynálezcov, ktorí sa snažia v laboratórnych podmienkach o prevratný experiment. Hlavnú postavu som si predstavoval ako Patricka Swayzeho v Duchovi (kvôli veľmi podobnému námetu), ktorý sa ocitol vo svete Stranger Things.

Jaroslav Mostecký – Gauneři

Atmosféra príbehu ma okamžite chytila a nepustila. Nesilené, autentické, až čapkovské rozprávanie príbehu, práve vo svete, ktorý tak veľmi pripomínal Válku s mloky, až som si úprimne myslel, že ide o jeho voľné pokračovanie. Pekné vykreslenie nacionalizmu a predsudkov ako rakoviny ľudstva, okrášlené o napínavý príbeh. Čakal som, že sa záver bude niesť v inom duchu, no autorský zámer vyšiel na výbornú. Pekná myšlienka.

Denisa Kancírová – Fáza 1 alebo ako by mal mať príbeh názov

Krátka poviedka s nelineárnym dejom o strete mladých ľudí s pionermi mimozemskej civilizácie. Chýbalo mi tu prekvapenie pri tak tradičnej zápletke.

Lenona Štiblaríková – Chŕŕŕ!

Príbeh o psychotickej astronautke, ktorá má problém s istými zvukmi na palube vesmírnej lode a nebojí sa konať aby sa ich zbavila. Podobne ako pri predchádzajúcej poviedke mi chýbalo niečo nápadité. Inak umne napísané.

Martin Paytok – Hrdinové federace

Poviedka, ktorá pripomína začiatky cyberpunku, no u ktorej ma úvod trošku rozhodil, kvôli vetám a slovám, ktoré boli do textu zasadené ako keby bez kontextu. Každopádne sa z toho vykľul veľmi zaujímavý príbeh dvoch bežných pracovníkov a jedného pseudohrdinu, ktorí zápasili o holý život. Dusná atmosféra namixovaná s vtipom ma držali až do konca.

Tono Stiffel – V zajatí času

Keďže som finálnu verziu tejto poviedky čítal v Časonautoch (vrelo odporúčam!!!), vedel som do čoho idem. Nápad originálny, technické detaily, aké inde v tejto zbierke nenájdete, romantická linka a napätie boli namiešané dokonale.

Petra Štarková – Nositel příběhu

Ďalšie fantasy, o cestovaní medzi realitami, ktoré si ľudia jednoducho vytvoria vo svojich mysliach. Zaujímavý “súboj” psychiatričky a jej pacienta s poruchou mal peknú myšlienku. Dej ale sem tam unikal do slepých uličiek.

Miro Švercel – Keď nekvapká, aspoň prší

Budúcnosť v Slnečnej sústave. Dve frakcie ľudí sa snažia ovládnuť Zem a Mars a súperia na mnohých frontoch. Hlavní hrdinovia majú na starosti geoengineering  a ovládanie počasia na oboch planétach. Na mňa až moc veľké klišé vyvrcholenie, no so skvelou atmosférou a dialógmi.

Katarína Soyka – Nezabiješ

Akčný príbeh o morálnych zásadách robotov a ich stvoriteľov. Na pár stránkach boli krásne vykreslené motivácie ľudí ovládať smrteľných androidov a jedinečnosť umelej mysle, ktorá sa snaží nájsť svoje miesto na zemi. Viacvrstvová myšlienka, jednoducho a šikovne podaná.

the gravatar profile photo

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše.
Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte.
Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim