4.5Overall Score

Proměny Kafkovy Prahy

Knihu na zrecenzovanie poskytlo vydavateľstvo Epocha. V roku 2024 uplynulo sto rokov od smrti významného spisovateľa Franza Kafku. A ako si jeho tvorbu pripomenúť lepšie než zbierkou ...

  • Dej
    4.5
  • Postavy
    4.2
  • Autorský štýl
    4.7
Proměny Kafkovy Prahy
Title: Proměny Kafkovy Prahy
ISBN: 978-80-278-0223-4
Illustrator: Lukáš Tuma/Jiří Lode
Vydavateľ:
Published: 06.12.2024
Page Count: 314
Format: pevná väzba
Edition: 1.
Kategórie: ,

Knihu na zrecenzovanie poskytlo vydavateľstvo Epocha.

V roku 2024 uplynulo sto rokov od smrti významného spisovateľa Franza Kafku. A ako si jeho tvorbu pripomenúť lepšie než zbierkou poviedok inšpirovaných jeho vlastnými dielami? Vydavateľstvo Epocha sa zhostilo tohto nápadu a vydalo antológiu s dvanástimi poviedkami – ich výber mali na starosti Václav Kotrman a Jaroslav Kříž.článku, ktorý sme publikovali pri príležitosti predstavenia Proměn Kafkovy Prahy si môžete prečítať, čo nielen o knihe, ale aj o Franzovi Kafkovi povedal Jaroslav Kříž, jeden z dvojice editorov antológie.

Do zbierky prispeli svojimi poviedkami ostrieľané autorky a autori (zoradení abecedne):

Marek Epstein
Veronika Fiedlerová
Pavel Fritz
Karolína Meixnerová
Michaela Merglová
Ondřej Neff
Markéta Pilátová
Ilona Podivínská
Mirka Rezlerová
Jaroslav Rudiš
Kristýna Sněgoňová
Miloš Urban

Pred samotnou recenziou textov sa ešte pristavím pri grafickom spracovaní kniny, ktoré je naozaj vydarené. Obálka od Lukáša Tumu, ktorá zobrazuje Karlův most a v pozadí ultramoderné mrakodrapy s lietajúcimi autami, je nádherná. Ilustrácie nájdeme aj vo vnútri knihy – Jiří Lode pripravil obrázok ku každej poviedke, a knihe tak vdýchol celkom inú atmosféru. Spolu s pekne riešenými medailónikmi autorov tvorí kniha utešený celok, ktorý sa v knižnici krásne vyníma a obzerám si ju rada ako obľúbený obraz. A to je niečo, čo sa mi pri knihách stáva veľmi zriedkavo.

Z literárneho hľadiska kniha kombinuje pestrú škálu textov. Nájdeme tu príbehy z minulosti, súčasnosti aj budúcnosti, všetky však viditeľne spája Franz Kafka – či už typom námetu, štýlom písania alebo konkrétnymi zmienkami o ňom. S Kafkovými dielami som sa nestretla od strednej školy, kedy sme ich rozoberali na literatúre, no napriek tomu som ho naozaj cítila v každej poviedke, čo je jasným znakom jeho výnimočnosti. Samozrejme, tak ako pri všetkých poviedkových zbierkach, aj tu mám svojich favoritov, ktorým sa budem venovať, ale musím priznať, že ma Proměny milo prekvapili svojou kvalitou a pestrosťou. V posledných rokoch už nie som vyslovene fanúšikom poviedkovej tvorby – dávam prednosť prepracovanosti románu, no Proměny Kafkovy Prahy sú asi najkvalitnejšou a najzaujímavejšou zbierkou, ktorú som za dlhú dobu čítala. Poviedky sú odlišné, ľahko rozoznateľné a pútavé; mnohé vyvolávajú chytré otázky a nútia čitateľa premýšľať. Detail, ktorý viem v záplave plytkých oddychových kníh patrične oceniť. Poviedky, ktoré ma oslovili najviac, boli tie s dlhšími rozsahmi a spomeniem ich v poradí, v akom sú v knihe uverejnené.

Žádost – Veronika Fiedlerová
Skutočne mrazivý príbeh z budúcnosti, ktorý si viem predstaviť aj v dlhšej podobe, ako novelu či dokonca román. Hlavná postava dosiahla vek šesťdesiatpäť rokov a má nárok na legálnu eutanáziu. Podáva si teda žiadosť a po oficiálnom schválení si môže zorganizovať rozlúčkovú oslavu. Autorka na malom priestore brilantne vykreslila morálnu dilemu eutanázie z rôznych pohľadov, pričom vo mne poviedka zanechala množstvo otázok, nad ktorými stále premýšľam. Je eutanázia potrebná? Je naopak neakceptovateľná? Kedy je prijateľná? K tomu sa pridáva spoločnosť budúcnosti, ktorú autorka načrtla v náznakoch. Na jednej strane tu máme očividný pokus budúcich obyvateľov Prahy o utopistickú spoločnosť, no z istých poznámok v texte (mierotvorné drony, neustále monitorovanie prostredníctvom elektronických náramkov) je zrejmé, že sloboda jednotlivca je oklieštená a nie je všetko dúhovofarebné, ako sa nám režim snaží nahovoriť. Ďalšou významnou témou je aj propaganda a vymývanie mozgov, tentoraz v téme staroby a údajnej ekonomickej, ekologickej a osobnej záťaže starých ľudí na spoločnosť. Fascinuje ma, čo všetko autorka dokázala dostať do relatívne krátkeho textu a spracovala to perfektne. Klobúk dole.

Ohrada – Ondřej Neff
Ohrada je fascinujúce miesto, na ktoré prichádzajú tí, ktorí sa túžia stať cestovateľmi a objavovať vzdialené, neprebádané končiny sveta. S rovnakým snom prichádza do ohrady aj K. Prostredníctvom jeho zážitkov odhaľujeme absurdný mikrosvet, nekonečný kolobeh medzi predajcami výstroja, cestovateľmi a zlodejmi batohov. Svet sám o sebe, v ktorom nakoniec ani nejde o to cestovanie – aspoň nie v prípade väčšiny obyvateľov Ohrady. Každodenné zvyky naruší nečakaná udalosť, ktorá bude mať vplyv aj na hlavného hrdinu K. Poviedka s veľmi dobrým nápadom a skvelo spracovaná, ale tak čo iné sa dá čakať od legendárneho Ondřeja Neffa, že? Ohrada sa mi okrem toho páčila aj kvôli nádeji spojenej so záverom – z tohto systému totiž existuje cesta von, no spraviť prvý krok si vyžiada obrovskú odvahu a prekonanie samého seba.

Proces – Marek Epstein
Máte niekedy pocit, že naša súčasná spoločnosť je definíciou absurdity, slepej uličky a totálneho imbecilizmu? Poviedka Proces je dokonalým zobrazením dnešných pomerov a vzťahov medzi ľuďmi. Príbeh začína veľmi jednoducho: na lávke ponad miestny tok sa stretnú pešia chodkyňa a cyklista. Ona odmietne uhnúť nabok, pretože on na ňu údajne kričal urážlivé veci a ignoroval značku Zosadni z bicykla; on zase nemieni so ženou strácať čas po tom, ako na neho začne uprostred lávky hystericky ziapať a urážať ho. Cyklista sa rozhodne ženu obísť, no obaja sa uhnú rovnakým smerom, bicykel narazí do ženy, ktorá spadne a utrpí menšie zranenia. Tento drobný konflikt narastie do obludných, priam republikových rozmerov, pretože oba konce mesta (žena aj cyklista každý žijú v tom opačnom) sa postavia na obranu svojho kandidáta pre spravodlivosť. Do incidentu, ktorý sa dal vyriešiť veľmi ľahko a rýchlo, sa zapoja sociálne siete a médiá a keďže pravda nikoho nezaujíma, aktérom začne proces robiť zo života peklo. Homo facebookiensis bez kritického myslenia v perfektnom vykreslení. Odraz smutnej, iritujúcej, priam depresívnej reality, ktorú zažívame. Oceňujem aj sarkastický tón poviedky.

Den, kdy se vrátila paní Vránová – Pavel Fritz
Málokedy si dopredu pozerám, ktorí autori prispeli do zbierky. Ani teraz som si zoznam vopred nepozrela, takže keď som pred koncom knihy zbadala meno Pavla Fritza, potešila som sa. Z minuloročného pražského Světa knihy som si doniesla jeho hard sci-fi román Přístav u řeky Styx, ktorý ma nadchol, takže som aj od poviedky mala vysoké očakávania. A Pavel Fritz nesklamal. Predložil mi príbeh úradníka, ktorý odhalil veľké machinácie a je dôležitým svedkom na súde. Nitkami však hýbu bohatí ľudia, ktorí nechcú, aby sa vo veci ďalej angažoval. Preto sa mu jedného dňa na prahu bytu, z ktorého po desivom zážitku utiekol, zjaví mladá žena, ktorá sa ho pokúsi zachrániť pred nesmierne efektívnym nájomným vrahom v podobe inteligentnej AI, ktorá má v pretechnizovanej Prahe budúcnosti veľké možnosti na to, aby niekoho nenápadne odstránila. Napínavá poviedka v štýle kto z koho – človek alebo AI – má nakoniec veľmi uveriteľné a pragmatické riešenie (ak to mám povedať cynicky). Po dočítaní som uvažovala nad tým, či nás naozaj takáto budúcnosť čaká – a je to samozrejme veľmi reálne. Výborne spracované.

Tieto štyri poviedky sú teda pre mňa najlepšie, no na tomto mieste zopakujem, že aj ostatné stoja za prečítanie a sú veľmi zručne napísané. Ja však nemám rada príliš depresívne čítanie v tom zmysle, že je hrdina sám a nešťastný (nato mám príliš odlišnú povahu), takže niektoré poviedky, hoci dobré, vo mne až tak veľmi nerezonovali. Zbierka však obsahuje takú pestrú škálu príbehov, že si svojich top favoritov nájde každý a k tomu bude mať pocit, že prečítal knihu plnú veľkých myšlienok a odkazov. Navyše je to ten typ knihy, v ktorej možno pri opätovnom čítaní nájsť niečo nové. Takže ak máte radi literatúru, ktorá nakopne váš mozog, o ktorej sa dá diskutovať a predkladá dôležité otázky, skúste Proměny Kafkovy Prahy. Možno si pri čítaní dokonale neoddýchnete, ale určite vás obohatí. Krásna pocta velikánovi svetovej literatúry.

Pocta ďalšiemu velikánovi – Stephenovi Kingovi: V Královských zahradách – pocta Králi na český způsob

Tipy na dobré knihy od vydavateľstva Epocha:
Zpověď stárnoucí trosky, která má psa: s humorom o rodine a práci
Ktorá z postáv je skutočný Sociopat?
Kladivo na čaroděje – poriadna jazda v magickej Prahe
Sci-fi román Azhareida sa zaoberá aj vážnymi témami
Přístav u řeky Styx: takto sa má písať science-fiction

the gravatar profile photo

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou.
Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.