24 osobností Billyho Milligana

24 osobností Billyho Milligana

Read Time:5 Minute, 6 Second

Na začiatok by som chcela napísať, že sa nestotožňujem so žiadnym zločinom spáchaným v reálnom živote. Keď sa mi do rúk dostala kniha s názvom 24 osobností Billyho Milligana, netušila som, čo ma čaká. Nepoznala a nevidela som žiaden dokument alebo film, ktorý by opisoval jeho prípad. Ale pri čítaní tejto knihy sa mnoho vecí udialo a zmenilo. Na základe knihy som si pozrela dokumenty aj výpovede z prípadu a musím povedať, že tak skoro na to nezabudem.

Knihu napísal spisovateľ Daniel Keyes, ktorý osobne strávil niekoľko sedení s Billym Milliganom. Taktiež napísal známe dielo s názvom Flowers For Algernon. V knihe 24 osobností Billyho Milligana opisuje príbeh muža, ktorého ako prvého v histórií zbavili viny na základe preukázania, že sa v ňom nachádza niekoľko odlišných osobností. Musím povedať, že bolo zaujímavé v knihe čítať, ako sa spoločnosť v tej dobe pozerala na niečo podobné. Bolo to pre nich nové, málo preskúmané, no aj napriek tomu skutočné. Hoci, ako sa to vezme. V knihe sa mnohokrát ukázalo, že boli ľudia, ktorí neverili, že sa v Billyho hlave a v tele nachádzajú aj ďalšie osobnosti. Billy mal byť pred súdom odstúdený za skutky: trojnásobné prepadnutie a znásilnenie. Ukázalo sa, že v Billym sa nachádza 24 odlišných ľudí, ktorí sa začali tvoriť už od jeho útleho veku.

Prvá časť knihy bola venovaná prípadu. Ako ho chytili, ako ho postavili pred súd. Ale taktiež bolo opísané, ako sa začali pred súdom prejavovať jeho prvé osobnosti. Ľudia si spočiatku mysleli, že sa jedná o prípad, kedy sa niekto snaží oklamať súd a zbaviť sa viny. Ale aj napriek snahe dokázať, že sa jednalo o geniálne premyslený plán, kedy by si jeden človek bol schopný vymyslieť podobné klamstvo a k tomu všetkému ešte v čase, kedy to nebolo rozsiahle, známe a preskúmané, sú šance nulové. Nikomu by sa nepodarilo nafingovať veci, ktoré dokázali psychiatri pozorovať pri človeku, ako je Billy. Psychatri spozorovali, že niektoré osobnosti Billyho majú rozličnú teplotu, sú ľaváci alebo praváci, dokonca aj ich IQ test sa líšil. Pre mňa osobne bolo zaujímavé, že spočiatku si mysleli, že sa jedná o 10 rôznych osobností v jednom človeku. Ale napokon to bolo trocha inak.

Druhá časť knihy nám prerozpráva celý príbeh Billyho. Od jeho detstva. Dozvedáme sa, že Billy si začal uvedomovať ostatné osobnosti až počas toho, ako s ním začali komunikovať psychiatri. Niektoré osobnosti Billyho ani netušili, že sa v hlave nachádza ešte niekto iný ako oni. Dozvedáme sa o detsve, ktoré nemal Billy vôbec ľahké. Vlastne je mnoho prípadov, kedy rozdvojenie osobnosti začína práve v detskom veku. Ak sa dieťa nachádza v prostredí, ktoré mu ubližuje. Prekonáva traumy. Nachádza v sebe niekoho, kto bude jeho ochrancom. Taktiež v sebe môže vytvoriť malú časť, malé dieťa, ktoré je nevinné a znáša tie najhoršie nočné mory. Rovnaký prípad bol aj Billy.

Počas celého príbehu máme možnosť sledovať Billyho dospievanie. Vzťah s rodinou, kde bolo viacero rušivých elementov. Práve výchova, ktorá bola u Billyho narušená mohla za vybudovanie problémov, ktoré sa u Billyho na seba len kopili a kopili. Počas rozprávania sa človek mohol dozvedieť takmer o všetkých osobnostiach, ktoré sa v Billym nachádzajú. Zaujímavosťou na celom prípade bolo pre mňa zistenie, že takmer každá jedna osobnosť, ktorá sa nachádzala v jeho hlave, bola svojím spôsobom kriminálnik. Boli to prevažne muži. Medzi osobnosťami sa nachádzala jedna dospelá žena a jedno malé dievčatko.

Spisovateľ Daniel Keyes viedol niekoľko rozhovorov s Billym. Pri sedeniach sa objavil “učiteľ”. Osobnosť, ktorá vedela o druhých osobnostiach všetko. Učila ich a viedla. Scény pri ktorých sa nachádzal “učiteľ” mi priniesli zimomriavky.

V knihe mal čitateľ možnosť zoznámiť sa s osobnosťami, vypočuť si ich príbeh a dozvedieť sa aj o osobnostiach, ktoré boli v zákulisí. Prečo v zákulisí? Pretože na základe svojho pochybného správania a kriminality sa dostali do vyhnanstva. Ale keď sa spojili a dostali možnosť predsa len vyjsť na svetlo, tak sa diali veci.

Čo sa dialo po vydaní knihy? ako pokračoval príbeh Billyho?

Ako som už spomínala, kniha vo mne zanechala mnoho myšlienok a otázok. Chcela som vedieť, čo sa dialo s Billym ďalej. Ako jeho príbeh pokračoval. Bolo zaujímavé zistiť, že sa o Billym natočil dokument, v ktorom sú zahrnuté výpovede psychiatrov, rodiny alebo priateľov. Po knihe sa udialo ešte mnoho vecí. Možno Billy bol zbavený viny za priestupky pri ktorých sa dokázalo, že nedokáže rozpoznať dobro od zla, jeho cesta pokračovala ďalej. Opätovne sa dostával pred súd. Opätovne sa objavovala rovnaká otázka. Dokáže rozpoznať Billy dobro od zla? jeho “spojenie” osobností, kedy si niekto myslel, že je vyliečený, bol len ťah na verejnosť, alebo to bola skutočnosť? Niekoľko rokov strávil v špeciálnych zariadeniach. Či to boli tie, kde mu chceli pomôcť, alebo tie, v ktorých by človek stratil aj posledný náznak ľudskosti. Bolo pre mňa zaujímavé zistenie, že Billy by mal byť podľa všetkého schopný aj niekoho zabiť. Kedy sa nepreukázalo, či to bol vážne on alebo nie. Bolo dokonca ukázané, ako sa Billy vysporiadával so slávou. Jedna kniha za druhou, ktorá rozprávala jeho príbeh. Zmluva na natočenie filmu. Publicita o ktorej ani vo sne nesníval. Možno nie taká pozitívna, ako by si niekto prial, ale predsa tam bola. Bolo vidieť, ako pri prepustení zo zariadenia ľudia so strachom reagujú na fakt, že by sa mal medzi nimi pohybovať niekto, kto im môže ublížiť. Billy sa odsunul do ústrania, kde prežíval posledné roky života. Rakovina ho skolila a ktovie, či sa v jeho hlave do posledného dňa nachádzal Billy sám, alebo mal spoločnosť aj svojich starých “priateľov”.

Po dočítaní knihy, ktorú som mala možnosť čítať v rámci štafety a poviem vám, že to nebolo jednoduché čítanie, som vedela, že knihu si musím zaobstarať a vyložiť do knižnice. Taktiež na základe dokumentu, ktorý si môže človek pozrieť napríklad na platforme Netflix, som si na zoznam kníh, ktoré jedného dňa musím prečítať, zapísala knihy, ktoré tam boli spomínané. Ako som na začiatku spomínala, nie som stotožnená so zločinom, ktorý bol vykonaný. Ale fascinuje ma, čo dokáže ľudská myseľ. Žiť život s viacerými osobnosťami v hlave, ktoré spočiatku ani nevedeli, že sa delia o jedno telo, je pre mňa nepredstaviteľné. Ale fascinujúce natoľko, že príbeh Billyho vo mne zanechal mnoho myšlienok.