Janka Plauchová je v literárnom svete známou autorkou sci-fi románov. Pred pár dňami sme priniesli článok o jej novej knihe Tristodesať kelvinov: Nie si nesmrteľný, nie si nezraniteľný. Okrem toho však Janka vydala koncom roka 2023 aj svoje opus magnum – kompletného encyklopedického sprievodcu hviezdnou oblohou s názvom Súhvezdia od Andromedy po Žirafu.
Narozdiel od bežnej faktografickej literatúry, ktorá sa snaží o komplexný prehľad o nebeských telesách, Jankina encyklopédia sa zameriava výlučne na súhvezdia. Je rozdelená na úvod, za ktorým nasleduje hlavných 88 kapitol a každá z nich predstavuje jedno súhvezdie. Súhvezdia sú rozdelené podľa doby svojej viditeľnosti na cirkumpolárne (nezapadajúce), jarné, letné, jesenné, zimné a nevychádzajúce. Ich viditeľnosť sa vzťahuje na zemepisnú šírku Slovenska, konkrétne na 49. rovnobežku prechádzajúcu blízko autorkinho rodiska, Banskej Bystrice. Informácie v knihe sú teda plne prispôsobené pozorovateľom hviezd na našom území, a to je jedna z vecí, ktoré robia knihu výnimočnou. Samozrejmosťou sú podrobné mapy súhvezdí, pohľad na súhvezdie voľným okom, škála najmodernejších astrofotografií, tabuľka najjasnejších hviezd a väčšinou aj tabuľka najľahšie pozorovateľných deep-sky objektov. Rozhodne nejde o vreckového sprievodcu – toto fascinujúce dielo má 600 strán vo formáte A4 (približne 1200 normostrán) a prináša:
- najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané;
- zjednocuje všetky dôležité informácie o každom z 88 súhvezdí počnúc mytologickým a historickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete;
- údaje o mnohých objektoch sú v slovenčine vydané po prvý raz;
- dielo nie je limitované rozsahom, takže aj väčšie a bohatšie súhvezdia dostali dostatočný priestor;
- poskytuje aktuálne údaje v konfrontácii so staršími predstavami a informáciami – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa sond Hipparcos a Gaia;
- dielo je určené najmä mierne pokročilým záujemcom o astronómiu, no užitočné bude tak pre začínajúcich, ako aj vyštudovaných astronómov.
Viac informácií nájdete priamo na autorkinej stránke a na proces tvorby sme sa spýtali priamo autorky.
Janka, napísanie takejto komplexnej publikácie o súhvezdiach vyžaduje nesmierne množstvo času, energie a výskumu. Ako celý proces prebiehal?
Uf, len jeho popis by bol na niekoľko samostatných článkov. 🙂 Trvalo to neuveriteľných devätnásť rokov, aj keď s prestávkami, najdlhšia z nich bola 2,5-ročná. Prvé dva roky to bola zábava, zvyšné nesmierna drina. Bola to cesta plná obrovského množstva slepých uličiek, obrovského množstva omylov a opráv a opráv opráv. Cesta plná zbytočnej práce – napríklad pôvodne som deväťdesiatdva máp pre túto knihu nakreslila ručne. Do vydanej verzie sa však nedostali pre ich nízku kvalitu, a tak sa použili mapy vygenerované iným autorom. Musela som prekonať niekoľko období silnej demotivácie, keď ma práca na tejto knihe nielenže nebavila, ale priam sa mi hnusila. A celý ten čas som sa obávala, že ma niekto s touto myšlienkou (ale aj viacerými ďalšími originálnymi nápadmi v knihe) predbehne. Že niekto iný skôr ako ja vydá knihu len o súhvezdiach. No nejakým zázrakom sa nestalo, čo ma prekvapuje, lebo vysoké predaje tejto knihy ukazujú, že ľudia takúto literatúru chcú. Prečo ju predo mnou teda ešte nikto nenapísal či aspoň nepreložil do slovenčiny?
Čo pre teba táto kniha znamená?
Na rozdiel od románov pre mňa na začiatku písania znamenala len veľmi málo. Počas prvých troch rokov práce som ani neplánovala ju vydať. S každým ďalším rokom investovanej námahy však jej význam rástol. Navyše trikrát významne ovplyvnila môj život a bez nej by som zrejme nebola ani zďaleka tam, kde som. Prvý raz, keď som sa vďaka hľadaniu informácií do nej stala redaktorkou slovenskej Wikipédie. Druhý raz, keď ma aj vďaka nej prijali do zamestnania. Tretí raz, keď som sa kvôli pokoju a súkromiu na jej písanie odhodlala odsťahovať od rodičov. Po jej vydaní navyše cítim spokojnosť, že aj v astronómii som po sebe niečo zanechala.
Aký to bol pocit prvýkrát držať vytlačenú knihu v ruke, po dvoch desaťročiach mravenčej práce?
Knihu som držala v ruke až po tom, ako som niekoľko týždňov šalela netrpezlivosťou. Má totiž takú veľkú hmotnosť, že bol problém doviesť ju z tlačiarne do vydavateľstva a potom z vydavateľstva ku mne. Aj na základe toho som očakávala, že bude veľmi hrubá. A keď som ju konečne dostala, pripadala mi prekvapivo tenká. Povedala som si: to s týmto som sa zhrýzala toľko rokov? No treba si uvedomiť, že je tlačená veľmi nahusto, malé písmo, malé odstupy od okraja strany. A kým som ju nedržala v rukách, stále som nemohla uveriť tomu, že skutočne vyšla.
Okrem Súhvezdí si ešte vydala knižku Ako (ne)písať, kde dávaš začínajúcim autorom rady a tipy, ktoré kedysi chýbali tebe. Obe knihy sú, samozrejme, úplne iné kategórie; vieš si ale v tejto chvíli predstaviť, že napíšeš ďalšiu populárno-náučnú knihu?
Jednu už píšem, prvopis mám takmer dokončený. Je opäť z kategórie pomoci pre začínajúcich autorov. Volá sa Ako sa vyrovnať s autorským neúspechom (a možno ho raz premeniť na úspech). Ide o útle dielko, do 150 normostrán, keďže je venované iba jedinej téme. Ja ju volám motivačná literatúra pre tých, ktorí nenávidia motivačnú literatúru. Používa na povzbudenie čitateľa absolútne odlišné prístupy, než s akými som sa doposiaľ v motivačnej literatúre stretla.
Či však ešte napíšem rozsiahle náučné dielo o vesmíre, je úplne iná otázka. Majú to plne v moci moji čitatelia, aj tí, ktorí kupujú iba beletriu. Na to by som totiž s ich pomocou musela skončiť so stálym zamestnaním. Ako som sa presvedčila pri Súhvezdiach, je telesne aj duševne neúnosné písať také obrovské dielo, ak musím ešte aj dochádzať do stáleho zamestnania. Súhvezdia sa síce predávajú veľmi dobre, ale potrebujem ešte oveľa väčšiu podporu.
Ak ma uživia čitatelia spolu s ďalšími prídavnými zdrojmi príjmov, popri beletrii zrejme budem pravidelne písať aj astronomickú literatúru. Láka ma spracovať podobne obsiahlo aj tému slnečnej sústavy. Bola by škoda nevyužiť ťažko nadobudnuté skúsenosti v písaní náučnej literatúry, ktoré som pri Súhvezdiach získala. Chcela by som tiež dať dohromady niečo o kozmonautike, najmä o téme raketoplánov. Na slovenskom trhu je veľmi málo pôvodných diel o lietaní do vesmíru.
Ak radi pozorujete hviezdnu oblohu, sprievodcu Súhvezdia od Andromedy po Žirafu určite neprehliadnite. Knihu vydala Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo v roku 2023 a môžete si ju objednať vo hvezdárni, alebo priamo u autorky, prípadne na Preškoly.sk.