Zomrela spisovateľka fantasy Dominika Madro

Zomrela spisovateľka fantasy Dominika Madro

Read Time:2 Minute, 2 Second

27. apríla zomrela vo veku nedožitých 34 rokov spisovateľka a redaktorka Dominika Madro. Poznajú ju hlavne čitatelia fantastiky. Zvíťazila v niekoľkých literárnych súťažiach, jednou z nich bola napríklad Martinus Cena Fantázie 2019.

Absolventka Filozofickej fakulty UK (vyštudovala slovenský jazyk a literatúru) a dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave písala rozhlasové rozprávky, ako napríklad O pyšnej vlne, Agátka a jej dobrodružstvo či Snehový kráľ; pracovala v Medzinárodnom dome umení pre deti Bibiana, bola redaktorkou v časopise Knižná revue a v rádiu Junior.

V roku 2019 jej vyšiel vo vydavateľstve KK Bagala folklórno-mystický román Svätyne a v roku 2022 vydalo Artis Omnis jej román Dediči posmrtnej ríše. Nedávno jej vyšla poviedka Pobitý les v antológii Slovensko Fantastické, prispela aj do zbierky Slovensko KRIMI.

Posledná rozlúčka so spisovateľkou bude v piatok 3. mája o 14. hodine v kostole Najsvätejšej trojice v Brezovej pod Bradlom.

Slovenská fantastika stratila mladú talentovanú spisovateľku. Česť jej pamiatke, nech odpočíva v pokoji.

Svätyne

Anotácia:
Román z myjavských kopaníc. Neplodnosť ako tabu, násilie páchané na ženách, zvláštne podoby rodičovstva. Aktuálne témy v príbehu starom niekoľko storočí.Dominika Madro (*1990) vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Univerzite Komenského v Bratislave a následne dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. Zvíťazila v jubilejnom 20. ročníku literárnej súťaže POVIEDKA s krátkou prózou Svätyňa, ktorej príbeh rozpracovala do svojho debutového románu Svätyne.

Dediči posmrtnej ríše

Anotácia:
Víťazka poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie z roku 2019 zavítala do posmrtných ríš inšpirovaných fínskou mytológiou a prináša originálny príbeh plný bohov, polobohov, ľudí i temných predzvestí.
Súrodenci Galjam a Galjanka, ktorých dedičstvo je už od ich počatia vratké ako náklonnosť bohov; Agumd Zlopovestný, osirotený dedič šakľoveckej ríše, ktorý vyrastal pod sukňou Junky, mocnej vidmy a zlodejky života; Milija Svetlá, dedička Dračej noci, narodená s vláskami krehkými ako semiačka púpavy, ktoré mohla obväzovať šatkami jedine jej matka, Ochrankyňa krehkosti, na vlastnej koži okúsila krutú ostrosť Junkiných úmyslov; Öissanna, dedička najvyššieho titulu v Dräkavrši – jaspani, ktorá žije nad najchladnejšou riekou Mer a trasie sa z horúčavy, ktorú do nej vniesol jeden z bohov. Títo všetci a mnohí ďalší zvedú boj proti vojsku vidiem a bylinkárov ozbrojených čiernymi silami a aj proti ľudskej, božskej i polobožskej nenávisti.
Autorka pútavo opisuje mytológiu i súčasnosť predsmrtnej ríše Dräkavrš i štyroch posmrtných ríš bohatým jazykom hodným epickej ságy, v ktorej sú jednotlivé postavy farbisto vykreslené a rovnako dôležité ako rozvetvený dej.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.