Severská princezná: príbeh Junni a Arvida pokračuje

Severská princezná: príbeh Junni a Arvida pokračuje

Read Time:3 Minute, 0 Second

Minulý rok vyšla vo vydavateľstve Motýľ ďalšia kniha od obľúbenej autorky Michaely Elly Hajdukovej – Sudička zo severu. Príbeh Junni a Arvida, odohrávajúci sa sčasti v našej realite a sčasti v mytologickom Skjebnegarde – Kráľovstve osudu, si obľúbilo množstvo čitateliek. Autorka ich nenechala čakať a pred pár dňami vyšlo pokračovanie pod názvom Severská princezná. Podľa oficiálnej anotácie je jasné, že hlavných hrdinov čaká náročná cesta:

„Potom si tá najkrajšia nočná mora, akú som kedy videl.“
Ako predpovedalo proroctvo, „zlomená, utrápená sudička“ sa vracia do Skjebnegardu. V Kraji ľadových kvetov u bohýň milosrdenstva nachádza pokoj a úľavu, aby do Týrgardu vkročila silnejšia. Bude to však stačiť na to, čo ju tam čaká? Do zmätku jej myšlienok sa na strážnych vežiach začína objavovať Arvid. Ich láska nezahynula spolu s jej výčitkami svedomia. Obaja sú pripravení čeliť osudu i veštbám, ktoré Junni predpovedali norny. V budúcej kráľovnej sa však začínajú prebúdzať tiene a dlaňami stále dokáže odobrať zlé spomienky.
Nite na jej predlaktí temnejú a ona si musí priznať, čo je nevyhnutné. V ľudskom svete naďalej miznú deti a prípad Farma je znova otvorený. Junni vstupuje do tmy, no tentoraz zachytáva v prstoch čiernotu duší svojich únoscov. Dokáže sa postaviť vlastnej minulosti, ktorá úzko súvisí s budúcnosťou? Kam napokon povedú nite jej osudu? Do svetla alebo naveky do tmy?

Pri príležitosti vydania knihy prinášame mini-rozhovor s autorkou.

Čitateľky nemuseli na Severskú princeznú čakať príliš dlho. Koľko Vám vlastne písanie knihy trvalo?
Určite kratšie ako prvú časť. Možno pol roka.

Ako sa Vám písalo pokračovanie? Bol to jednoduchší proces ako v prípade prvého dielu?
Jednoduchší nie, pretože druhá časť bola viac fantasy, to znamená vytvorenie celého nového sveta, nových bytostí, slávností… Písalo sa mi to však dobre, mala som veľa hudobnej inšpirácie od skupiny Deloraine, tak to šlo skoro samo. 🙂 Žila som tým príbehom, ako každým, ktorý aktuálne píšem. Prežila som spolu s Junni jej zasvätenie na Dísavín, jej stretnutie s nornami, jej tajný vzťah s Arvidom, ale i lietanie na dračom chrbte a mnoho ďalších situácií.

Aké boli Vaše pocity po dopísaní druhého dielu?
Ako po dopísaní každej knihy príde taká úľava, že všetko, čo som mala v hlave, uspokojivo vyšlo von, bez väčších zádrheľov, bodov mrazu, či písacích okien. 😀 Potom je to i smútok, lúčiť sa so svetom i postavami, ktoré som vytvorila a s ktorými som prežívala celý príbeh, je vždy ťažké.

Máte teraz po vydaní knihy tvorivú prestávku, alebo už na pracujete na ďalšom príbehu?
Pracujem na ďalšom. Neplánovala som to. Témy si zrejme nachádzajú mňa, pretože nikdy nepíšem nasilu. Skrátka to ide. 🙂 Momentálne tvorím zasa nový svet. Knihomoľský, knižný, čítací… Kniha by mala vyjsť na jeseň a verím, že bude taká… jesenná, oddychová, no zaujímavá pre všetkých, ktorí milujú všetko spojené s jeseňou a čítaním. Hlavnou postavou je knihovníčka, ktorá pracuje v najkrajšej knižnici na svete. Nie je to celkom náš svet. 🙂 Kniha je spojením fantasy a reálneho sveta, ako je u mňa zvykom, a je tam aj historická časť. Hlavná mužská postava je hlavný knihovník, kaligraf a introvert. Príbeh začína na jeseň, v tom, pre mňa, ideálnom období pre milovníkov kníh. Oheň v kozube, hrubé ponožky, kniha, káva, alebo čaj a dážď za oknom. Písanie si užívam, knihu som pomaly písala v posledných rokoch. Vždy na jeseň som sa k nej vrátila, bol to relax, netušila som, ako napokon tento príbeh vypáli. Snažím sa v ňom zachytiť atmosféru toho pravého knihomoľského sveta, v ktorom by si možno želal žiť každý knihomoľ, aby stihol prečítať všetky dobré knihy. 🙂 Dúfam, že čitatelia budú spokojní.

Knihu Severská princezná si môžete zakúpiť tu:
Preškoly.sk
Martinus
Panta Rhei

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.