Secret Invasion – Útok spoza tuctového plátna Marvelu

Secret Invasion – Útok spoza tuctového plátna Marvelu

Read Time:2 Minute, 51 Second

Musím povedať, že pri produkcii so značkou Marvel si hovorím, že som už videl všetko. A to mi stačilo sledovať jeden jediný film, ktorý vie slúžiť ako šablóna pre tucet iných filmov či seriálov.

Do Secret Invasion som šiel opatrne. Bez veľkých očakávaní, no zároveň som sa náramne tešil na Samuela L. Jacksona. Jeden z mála hercov, ktorý už len svojou prítomnosťou pred kamerou poteší oko, aj dušu.

Setup

Seriál mal premiéru v lete 2023 a obludne pestré obsadenie sľubovalo určite tučné honoráre. Spomínaný Samuel L. Jacksom ako Nick Fury, sympatické šušlanie v podobe Bena Mendelsohna (Talos), jemne preafektovaný Kingsley Ben-Adir (Gravik), šedá myška Olivia Colman (Sonya Falsworth) a vždy ľútostivá Emilia Clarke (G´iah) vytvorili slušnú zostavu, ku ktorej by sa hodil aj kvalitný scenár.

Ostal som mierne zaskočený s akou serióznosťou sa tvorca, Kyle Bradstreet, pustil do budovania dejového oblúka a atmosféry. Terajší svet, zmietaný vojnovými konfliktmi, polarizáciou spoločnosti a pochmúrnou náladou, bol vykreslený ozaj znamenito. Vzhľadom na inak prečačkané marvelovky to bol masívny krok vpred.

Príbeh sleduje snahu vydedenej civilizácie Skrullov, ktorý sa pokúšajú nájsť svoje miesto na planéte Zem. Rasa, ktorá dokáže hravo napodobniť tvár a telo človeka, či skopírovať si jeho myšlienky, to využíva naplno. Časť mimozemšťanov ochotne spolupracuje a splýva s ľudstvom, no druhá si ide svoje tradičné genocídne verklíkovanie a snaží sa zo Zeme spraviť svoju novú domovskú planétu.

Do toho všetkého vstupuje mierotvorca a zároveň aj manžel Skrullky, Nick Fury. 

Nick Fury, the Invincible

Keď Skrullovia rozpútajú nebezpečnú hru na koniec sveta a chcú proti sebe poštvať vojenské mocnosti, jediný kto ich môže zastaviť, je sám Nick Fury. Po dlhých rokoch stratený sa vracia z vesmírneho exilu, aby ukázal niečo zo svojho súkromného života a objasnil nám, koľko mocných ľudí je už v skutočnosti nahradených Skrullmi.

Medzičasom si vodca zákerných Skrullov, Gravik, vybuduje supertajnú základňu v Rusku. Aby neboli nikomu na očiach, obsadzujú bývajú jadrovú elektráreň, v ktorej budujú novú superzbraň. Tu sa už človek chytá za hlavu a pýta sa, prečo musí byť každý ďalší marvelovský počin bombovejší ako ten predchádzajúci. Mali sme Thanosa, ktorý lúsknutím prstov poslal do kytek polovičku života. No tentokrát sa, okrem iného, bojuje aj o zbierku DNA všetkých Avengerov, Thanosov, Grootov a tak ďalej. A prečo? No predsa aby super ultimátne schopnosti celého Marvel universa skončili práve v jednej jedinej osobe antagonistu.

A práve v predposlednej časti začína ísť kvalita masívne dole. Dobre vybudovaná atmosféra a s prižmúrenými očami uveriteľné postavy je zmazaná klasickým klišé na štýl Nick Fury versus all.

Keď iba Fury dokáže zachrániť prezidenta spojených štátov, uniknúť smrtiacim chápadlám nepriateľov, či ako najsledovanejšia osoba na planéte vybaviť expresný let Washington – Helsinki, pravica každého Američana musí hriať na srdci. Tá moja štípala na čele.

Veľké finále neprekvapí plným spektrom farieb, prehnanými súbojmi jeden proti jednému, za ktoré by sa nehanbili ani tie najexpresívnejšie anime. Aj keď vizuál stojí za to, postava Nicka Furyho zrejme nachádza vykúpenie po takzvanom „blipe“, celý seriál sa žiaľ radí len k tuctovým podpriemerným dielam, ktorými je Marvel tak presiaknutý.

Summa Summarum

Ak nie ste fanúšikmi Marvelu, venujte čas niečomu zmysluplnejšiemu. Ak sa predsa len rozhodnete pozrieť si tento seriál, berte ho s rezervou. Je veľká škoda, akým spôsobom vás dokáže nadchnúť tým, ako zdanlivo prekračuje tieň Marvelu. No vzápätí padne do hlbokej studne, ktorej toxikologický rozbor nevyšiel najlepšie.

Ale aspoň tam bol ten Samuel L. Jackson.

About Post Author

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše. Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte. Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim