Little girls – nočná mora z minulosti

Little girls – nočná mora z minulosti

Keď bola Laurie malé dievča, mala zakázané vstúpiť do miestnosti na vrchole schodiska. Bolo to jedno z mnohých pravidiel, ktoré stanovil jej chladný, vzdialený otec. Teraz, v poslednom akte zúfalstva, jej otec vyhnal svojich démonov. Ale keď sa Laurie vráti, aby si nárokovala majetok so svojím manželom a desaťročnou dcérou, je to, ako keby minulosť odmietla zomrieť. Cíti, že číha v rozbitých lištách, vidí, ako hľadí z prázdneho rámu obrazu, počuje, ako sa smeje v plesnivom skleníku hlboko v lese… Laurie si najskôr myslí, že si niečo vymýšľa. Keď však stretne novú kamarátku svojej dcéry, Abigail, nemôže si nevšimnúť jej neskutočnú podobnosť s iným malým dievčatkom, ktoré bývalo vedľa. Kto zomrel vedľa. S každým ďalším dňom je Lauriin nepokoj silnejší a jej myšlienky znepokojujúcejšie. Rovnako ako jej otec, pomaly stráca rozum? Alebo sa s tými sladkými dievčatkami deje niečo skutočne neopísateľné?

Little Girls
Title: Little Girls
Author:
ISBN: 1617736066
Vydavateľ:
Published: 2015
Page Count: 352
Format: pevná väzba
Značka:
Kategórie: ,

(Recenzia môže obsahovať nejaké informácie z deja)

Lauriein otec zomrel. Laura sa vracia do starého domu, kde vyrastala, so svojím manželom a desaťročnou dcérou. Vracia sa do domu, z ktorého by najradšej odišla. A tu sa začína ten správny príbeh. Myslela som si, že som opätovne narazila na knihu, kde sa bude dej odohrávať len niekde v dome, kde nič nebude hlavnej hrdinke dávať zmysel a dom sa stane jej nočnou morou. Bolo pre mňa milým prekvapením fakt, že to nebolo všetko.

Po tom, ako Laurie mala možnosť stretnúť novú kamarátku svojej dcéry, videla v nej niekoho viac. Poslednú dobu sa stretávam s dielami, kde hlavnú úlohu hrajú deti. Či už živé alebo nie, ktoré sa na živé osoby len hrajú. A páči sa mi to! Aj v tomto prípade moje srdiečko bolo potešené a čakal ma zaujímavý príbeh. Počas deja sme mali možnosť nahliadnúť do minulosti Laurie, ale aj do okamihov pred smrťou jej otca. Demencia mu zatienila mozog ale určite nie všetky zmysly. Videl a počul v dome veci, ktoré zapríčinili to, že spáchal samovraždu. Miesto, kde zakazoval chodiť svojej dcére, sa stalo miestom, ktoré ho prinútilo skočiť zo strechy domu.

Dej knihy sa spočiatku niesol pomalým tempom. Už už som si myslela, že kniha nebude mať v mojom prípade nejaké vysoké hodnotenia, ale napokon sa to zmenilo. A to som nesmierne rada. Nešlo len o to, že dievča, ktoré sa podobalo dievčaťu z minulosti, sa začalo objavovať vo zvláštnych okamihoch a vyvolávalo pocit neistoty. Páčil sa mi ten fakt, že autor sa rozhodol poukázať na stránku hlavnej postavy a spomenul aj okamihy z minulosti, ktoré si zažila s dávnou kamarátkou. Priateľstvo, ktoré bolo z jednej strany využívané, strach, ktorý pociťovala ako dieťa voči svojej kamarátke. Nehovoriac o starom skleníku v lese, ktorý bol spúšťačom jej spomienok.

„Vôňa vychádzajúca zo stavby bola dostatočne silná na to, aby prekonala čuch; bolo to, ako keby všetkých jej päť zmyslov bolo schopných brutálne zničiť strašným zápachom. Hnijúca vegetácia“.

Páčilo sa mi, že Laurie nevedela, či prichádza o rozum, alebo sa veci okolo nej skutočne dejú. Na jednej strane sa v jej živote a okolí objavila nová nočná mora v podobe malého dievčaťa a druhá vec bola dom, ktorý žil taktiež svoj vlastný život. Zdalo sa jej, že prichádza o rozum rovnakým spôsobom ako jej otec. Najradšej by si zbalila všetky svoje veci a odišla, no manžel a malá dcéra ju presvedčili, aby ešte nejaký čas ostali. Ako som spomínala, začiatok rozbehu príbehu bol pomalší. Minimálne prvá polovica knihy sa mi zdala ako pomalý začiatok a ja som nevedela, či sa nejaká akcia dostaví alebo nie. Druhá polovica knihy bola ako šialená jazda na bicykli dole kopcom, pričom sú brzdy pokazené.

Možno by stálo za menšiu pozornosť spomenúť aj ten fakt, že dej knihy je smerovaný predovšetkým na psychiku hlavnej hrdinky ako na činy nejakých postáv. Možno mi v tejto knihe chýbalo trocha viac akcie, kedy by som si vedela predstaviť nejaké hrôzostrašné veci. Neberiem to ako veľké negatívum pre knihu. To určite nie. Bolo zaujímavé sledovať budovanie zúfalstva u postavy, ktorá prichádzala o rozum. Nejaké tie akčné scénky sa tam nachádzali, no nebolo nič, pri čom by som si povedala, že mi to spôsobilo mrazivé zimomriavky na pokožke. Ak hľadáš nejaký krvák, tu toho nenájdeš mnoho. Ale! Ak hľadáš knihu v ktorej sa nachádzajú paranormálne veci, toto môže byť kniha určená pre teba.