Zuzka „LaKiRi“ Droppová na vernisáži v Bruseli

Zuzka „LaKiRi“ Droppová na vernisáži v Bruseli

Read Time:2 Minute, 21 Second

Spomínate si, kedy naposledy bola v niektorej z našich galérií vernisáž, ktorej téma vychádzala zo žánrov fantastiky, science fiction alebo hororu? Prevládajúca odpoveď by asi bola “nie”. V Bruseli dostávajú tieto žánre oveľa viac priestoru aj vďaka tomu, že sa tam nachádza Múzeum fantastického umenia. Nedávno sa tam konala vernisáž, na ktorej malo zastúpenie aj Slovensko – možnosť vystaviť svoju prácu dostala autorka, grafička a ilustrátorka Zuzka “LaKiRi” Droppová. Detaily poskytla sama autorka:

“Išlo o súťažný projekt s názvom Trolls & Bestioles (Trolovia a príšerky), ktorú zorganizovalo bruselské Múzeum fantastického umenia. Po zaslaní ľubovoľného počtu prác bolo vybraných 40 umelcov s jedným z diel. To bolo vytlačené na formát 120 x 80 a vystavené na vernisáži. Tá sa konala v dňoch 11.-23. apríla 2023 v priestoroch BXL-Expo vo foyeri v rámci slávneho filmového festivalu BIFFF. Takže skutočne vo veľkom štýle. Moje dielo sa volá Just a lil boy.”

Just a lil boy

Múzeum fantastického umenia ma už v minulosti dvakrát vybralo na vystavenie svojho diela. Prvýkrát pre projekt Mascarade en rouge et noir, kde boli obrazy iba vo farbách čierna, biela a červená. Ich formát bol prispôsobený tak, aby sa dal vytlačiť na masku, ktorá bola v tom čase všade povinná. Dielo, ktoré vybrali, malo názov Bros (ako Brothers).

Druhýkrát išlo o Trolls & Bestioles 2021, kde ma vybrali s dielom Fire troll.”

Bros

Fire troll

Prax mnohokrát dokazuje, že tí, ktorí sa dlhodobo venujú umeniu, nezostávajú pri jedinom type kreatívnej aktivity. To platí aj pre Zuzku „LaKiRi“ Droppovú, ktorú môžete poznať napríklad ako autorku poviedky Blízki príbuzní z Prekliatej zbierky. Toto o sebe prezradila:

„Som kreatívec od kosti. Keď sa v škôlke iné deti hrali, ja som si kreslila. V 7 rokoch ma môj starý otec začal učiť fotiť. Ako 11-ročná som napísala 62-stranový scifi-hororový príbeh v štýle Predátor. Písanie ma strašne bavilo, tak som teda písala. Kreslila. Fotila. Modelovala. Vyrábala šperky z kamienkov a medeného drôtu. Batikovala tričká. Rýpala linoryt. Štrikovala, háčkovala, vyšívala… Rada skúšam nové veci a nevzdám sa ľahko. Som technický a umelecký typ zároveň. Akurát orientáciu v priestore mám ako typický ADHD človek, zablúdim aj v tuneli. Na obálky a ilustrácie dostávam čím ďalej tým viac ponúk. Tu v belgicku som robila obálku na knihu o Wrestlingu a momentálne mám rozrobené nejaké wrestlingové tričká.“

Vystavovať na medzinárodných vernisážach nie je jednoduché, takže blahoželáme k tomuto úspechu a Zuzke želáme, aby takýchto príležitostí prezentovať svoje umenie dostala ešte veľa.

S autorkiným dovolením uverejňujeme na ukážku niekoľko jej prác. Ak vás zaujali a chceli by ste Zuzku „LaKiRi“ Droppovú sledovať na sociálnych sieťach, môžete použiť tento link: Galéria

Charon 3 obálka

Až mě povolají k sobě

Obálka Istrocon 6

Obálka Slovenské temno

Ukraine Final Cover

Neuromancer

Jupiter 14 Cover

Her

Cyber_rage_Jup8Reboot

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.