Anime Show 2024: AI, draky, upíri a body-horor

Anime Show 2024: AI, draky, upíri a body-horor

Read Time:4 Minute, 50 Second

Tento víkend, od 22. do 24. marca, sa v bratislavskom Dome kultúry Ružinov uskutočnil ďalší ročník Anime Show, obľúbeného conu všetkých otaku, k-pop fans a priaznivcov fantastiky. Pre naše vydavateľstvo Príbeh tohtoročná Anime Show znamenala ďalší posun vpred, pretože po prvýkrát sme na akcii tohto typu mali vlastný knižný stánok. Krátko pred podujatím nám z tlačiarní dorazili nové knihy z hororového žánru – Pahltné od Lukáša Poláka a Trinásť balád pre Lucifera od Radoslava Kozáka. Knihy bolo možné kúpiť si v našom stánku a okrem toho mohli fanúšikovia osobne stretnúť oboch autorov, pozhovárať sa o knihách a vypýtať si autogram. Veľký záujem o naše novinky nás milo prekvapil. Každému, kto si niektorú z kníh (alebo aj obe) kúpil, ďakujeme za podporu slovenského hororu.

Na Anime Show sme mali aj niekoľko prednášok, väčšinu z nich už v piatok. Ako prvá bola prednáška o drakoch vo fantasy literatúre a o tom, prečo ich vlastne všetci tak milujeme (prednášajúci – Barbora Röthová a Stanislav D. Vereš). O niečo neskôr nasledovali dve prednášky za sebou: najprv o upíroch (rovnakí prednášajúci ako pri drakoch), a potom o body horore hovoril náš autor Lukáš Polák, ktorý nielenže tento žáner dobre pozná, ale aj jeho najnovšia kniha Pahltné patrí do body hororu. V nedeľu sme načali trochu kontroverznú tému o AI, ktorú si podelili Radovan Čižmár, náš autor a sci-fi guru, a Tono Stiffel z vydavateľstva Hydra, autor Časonautov Zabudnutého vesmíru. Počas celej Anime Show ste mohli stretnúť našu ambasádorku BukKuk, ktorá prišla každý deň v inom kostýme; pri stánku boli naše grafičky Zuzka Röthová a Bea Juritková, ktorej ručne maľované ilustrácie nájdete v knihe Trinásť balád pre Lucifera. Stretnúť ste mohli aj našu recenzentku Lord of Books, autorku Veroniku Kerekovú i Irwin, beta-readerov, korektorov či ďalších členov tvorivého tímu.

Časť nášho tvorivého tímu, zľava: Zuzka Röthová (asistentka, grafička), Veronika Kereková (autorka, redaktorka), Stanislav Damon Vereš (zakladateľ vydavateľstva), Barbora Röthová (redaktorka, autorka), Wiki Šipošová (Lord of Books; redaktorka, beta-readerka), Radoslav Kozák (autor a šéfredaktor časopisu Charon)

Povedali o Anime Show 2024:

Lukáš Polák
„V prvom rade musím zo seba dostať tú radosť, že sa Pahltné dostalo na pult stolíka vydavateľstva Príbeh. Úžasný pocit! A o to viac sa teším, že sa predaje nepočítali na prstoch jednej ruky, ale v desiatkach kusov. To som, úprimne, naozaj nečakal. Ani som nevedel, koľko mám fanúšikov, a dúfam, že som niekoľko (možno?) získal. Ste úžasní! Taktiež sa na moju prednášku o body horore nazbierala plná miestnosť. Naozaj ma teší, že hororová tematika oslovila toľko ľudí.
Stretol som úžasné množstvo fanúšikov, priateľov z literárnych kruhov a som rád za každého, kto sa zastavil pri našom stánku. Z prednášok ma najviac zaujali – Cestovanie v čase, A.I. (popkultúra vs.realita), Prečo nežiť vo fantasy svete, Démonológia a Draci v literatúre.“

Autori našich knižných noviniek – zľava Lukáš Polák, Radoslav Kozák

BukKuk:
„Na Animeshow chodievam pravidelne a posledný rok a pol už aj v cosplayoch. Tentokrát ste ma mohli stretnúť ako postavy z hier: 2B z NieR: Automata a Raiden Shogun z Genshin Impact.
Tento con som si užila obzvlášť najmä vďaka úžasným ľuďom z nášho vydavateľstva Príbeh. Nielen preto, že mali úplne namakané prednášky, ale aj preto, že nech som kohokoľvek stretla, vedeli ma nabiť pozitívnou energiou a vyčariť mi úsmev na perách. A samozrejme musím spomenúť aktivitku pri našom príbehovom stánku – vymaľuj si satanistického macíka – to bol highlight dňa.“

Radovan Čižmár
„Mimoriadne ma potešilo, že som po dlhšom čase mohol opäť stretnúť toľko skvelých ľudí na jednej kope. Užil som si hlavne skvelé a hodnotné prednášky, ktoré okrem bohatého obsahu aj náramne pobavili. A nemôžem nespomenúť ani skvelú atmosféru pri predajných stánkoch vydavateľstiev, kde sa okrem kníh premlelo aj kopec ľudí a príbehov.“

Stanislav Damon Vereš:
„Každým rokom, ako objavíme na festivale, sa posunieme o trošku ďalej. V tomto roku sme podrástli o stánok, ktorý sa stal takým naším útočiskom, domovom na tomto podujatí.
Za mňa tento festival bol o vydavateľstve, a to nebolo len o mne, čo mal byť v stánku, ale o nás ako o komunite, ktorá je skoro ako rodina. Autori Lukáš Poláš a Rado Kozák veselo si ponúkali svoje knihy, do čoho sa zapojila naša beta a redaktorka Wiki, vďaka čomu sme nemali nulové predaje, ale vedeli ako na to. Radowan Čižmár, čo stánok vlastne vybavil a riešil zásobovanie, Irwin, čo pomáhala stražiť stánok, alebo aj Veronika Kereková, čo mi v piatok postrážila stánok a napiekla koláče, kým som mal prednášky so zástupkyňou Baškou Röthovou. Prvá o drakoch a druhá o úpríroch, kde sme sa dobre dopĺňali a urobili sme si z toho stand up. Behala so mnou, keď som potreboval niečo vyriešiť – ako do Nekonečna, kde nám ponukli podporu pre naše vydavateľstvo, čo si vážne vážim.
Ale keby som mal vymenovať všetkých, bolo by to na dlho, lebo len naše dievčatá BukKuk, Bea Juritková, Zuz Röthová, Nena Turner, Maťka sa tam furt točili a snažili sa pomôcť. Takže v závere by som poďakoval organizátorom za možnosť, čo na mám dali a že môžeme rásť.
Tento ročník bol pre mňa zlomový v tom, že som si uvedomil, ako sme už podrástli, a boli sme tam ako skutočne vydavateľstvo.“

Vo vydavateľstve už pracujeme na nových knihách a tešíme sa na ďalšie milé stretnutia na najbližšom cone. 🙂

Naši autori, prednášajúci a predsedovia poroty Ceny Príbehu – Lukáš Polák za horor a Radovan Čižmár za sci-fi
Sestry v akcii (nie tie) – Baška a Zuzka Röthové s ambasádorkou Príbehu – BukKuk
Kolegovia, priatelia a autori zo susedného stánku vydavateľstva Hydra, zľava: Tono Stiffel, Lenona Štiblaríková, sprava Katka Soyka a na návštevu k nim zaskočil Lukáš Polák
Náš stánok s knižnými novinkami Trinásť balád pre Lucifera a Pahltné

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.