Vydajte sa na cestu pomsty so Sekerášom

Vydajte sa na cestu pomsty so Sekerášom

Read Time:3 Minute, 11 Second

Katka Soyka je skúsená autorka a má na svojom konte niekoľko kníh zo žánru fantasy, resp. sci-fi. Jej novinka Vladykova pomsta sľubuje akciou nabitý dej a ak máte radi príbehy odohrávajúce sa v minulosti, kde meče nezaháľajú, určite túto knihu neprehliadnite. Toto je oficiálna anotácia:

Fantasy o pomste, ktorá zaslepuje. Ale aj o láske, ktorá by možno dokázala liečiť.
Bratia v zbrani si pozreli do očí, plamienok zdieľanej nenávisti medzi nimi preskočil a rozpálil okolie. Ako na povel sa rozbehli k miestu, odkiaľ sa ešte niesla bojová vrava. Zbehli dole schodiskom, rovno do hodovnej siene. Hodovalo sa vo veľkom. Krv striekala, ľudia ručali a vrieskali. Obaja muži však zastali na poslednom schode. Váhali. Ako spoznajú, kto je nepriateľ, a kto by mohol bojovať s nimi?
Ľahko! Karoliho ľudia len čo zočili vladyku, rozbehli sa mu v ústrety, na seč očividne pripravení.
Sekeráš zrazil päty, prstami zovrel rukoväť svojho Pomstiteľa a sekeru nechal, nech sa mu zahniezdi v dlani. Potešila sa.

Pri príležitosti vydania knihy som oslovila Katku s otázkou, či by neprezradila trochu viac o tom, ako Vladykova pomsta vznikala. A tak vznikol tento mikrorozhovor:

Čo ťa inšpirovalo k napísaniu knihy? Čo podnietilo prvotný nápad?
Zasa som sa raz vyžívala v slovenských dejinách. Som vyštudovaná historička, ale nikdy som sa dejinám a latine profesionálne nevenovala, presunula som ich do kolónky – koníček, živila ma čínština. A objavila som stránku hradiska.sk, takže som potrebovala ešte viac odpovedí na svoje otázky. Prečítala som množstvo textov, pozrela si množstvo videí. Dej príbehu o vladykovi, ktorého hrad padol zradou, sa medzitým začal. Pôvodne mal jemne kopírovať skutočné dejiny, nejaký výsek z nich. Zaujímalo ma predovšetkým, čo sa dialo na našom území po páde Veľkej Moravy, pred výskytom strelných zbraní. Lenže kým ja som si študovala, môj príbeh sa rozvíjal, zmixoval všetko, čo som sa kde dozvedela. Odrazu už som ho nechcela násilne zasadzovať do konkrétneho obdobia alebo ho primknúť k nejakej udalosti. Akosi stále držím skutočné dejiny bokom od fantastiky. No podnet tam určite bol. Mňa baví vymýšľať si príbehy, v ktorých je mágia taká silná, až môže ohrozovať alebo zachraňovať vládcov, stáť im po boku. Takto komplikovane a okľukou som sa k fantasy meča a mágie dostala.
Stále teda ostáva moja poviedka Šach-mat zo zbierky Proti besom (Slovart 2022) jedinou poviedkou inšpirovanou skutočnosťou a bez fantastických prvkov. Hlavným hrdinom je Móric Beňovský a vychádzala som predovšetkým z toho, čo o sebe napísal on sám.

Ako dlho kniha vznikala? Písala sa ľahšie alebo ťažšie v porovnaní s inými tvojimi dielami?
Vznikala dlho, ale nie pre nejaké ťažkosti s písaním. Napísaná bola veľmi rýchlo, v roku 2018. Ja už keď raz začnem, a nikto ma neruší, príbeh sa priam sype. Aj ilustrácie k Vladykovej pomste pre mňa Erika Ena Adamcová vytvorila skoro obratom. Lenže vydavateľstvo Hydra sa za covidu dostalo do kolien. Doteraz z nich len pomaličky vstáva. Preto musela pomôcť dotácia FPU. A keď to tak kontrolujem na našej stránke, tak cesta Vladykovej pomsty k publikovaniu bola zrejme úplne najdlšiou cestou textu ku knihe vo vydavateľstve Hydra:)

Ide o samostatnú knihu, alebo súčasť série?
Ide o samostatnú knihu. Akosi sa nedržím jediného sveta a dosiaľ nerobím série. Lenže, nikdy nehovor nikdy. Upírsku fantasy Lokaj mám nielen prepísanú, ale je takmer hotový jej druhý diel a duchárska detektívka Príšery z prímestskej štvrte už si sama začala písať Príšery v problémoch. Mutácia z planéty Zem má v mojej hlave jasné pokračovanie. Takže, takto je to s mojím nepokračovaním. A ak to mám nejako rozumne uzavrieť, dá sa povedať, že o sérii o vladykovi Sekerášovi momentálne síce neuvažujem, ale uvidí sa, čo mi časom z pera vyskočí:)

Náš tím želá Katke veľa predaných kníh. 🙂


Ďalšie informácie nájdete na stránke vydavateľstva Hydra alebo na sociálnych sieťach.
FB >>> Vydavateľstvo Hydra
IG >>> vydavatelstvohydra

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.