Read Time:2 Minute, 5 Second

Fanúšikovia fantasy a sci-fi poviedok, máte sa na čo tešiť – vychádza ďalšie číslo, už šestnáste v poradí, elektronického časopisu Jupiter, ktorý od roku 2012 zapĺňa dieru na slovenskom trhu ako jediné literárne periodikum zamerané na fantastiku/sci-fi.

Najnovší Jupiter prináša poviedky od autorov zo sci-fi.sk – takých, ktorí na portáli buď začínali, alebo tam svoje diela ešte stále uverejňujú. Môžete si tak prečítať nasledujúce poviedky:

Jana Tabačková – Matildine deti
Titulná postava, Matilda, má dvoch malých synov, dvojčatá. Keď sa u nich v ranom veku prejavia čarodejnícke schopnosti, rodina robí všetko preto, aby to zatajila. Mágov v tomto svete totiž rodičom odoberajú a vychovávajú v špeciálnej “škole”. Matilda s tým má vlastnú skúsenosť – ako malá sa takto musela rozlúčiť so svojím bratom.

Magda Medvecká – Hromotĺk Bralo
Vo svete tejto poviedky do dobrodružstva len tak nespadnete, musí vám ho prideliť špeciálna hrdinská agentúra. Hromotĺk Bralo, jeden z takýchto „nájomných hrdinov“, dostane novú zákazku – oslobodiť unesenú princeznú. Napokon sa však ukáže, že to celé má jeden obrovský byrokratický háčik.

Beáta Takáčová – Utrpenie modernej technológie
Poviedka patrí do Beinej série o emorobotoch. Ďalšie príbehy z tohto sveta sme už mali možnosť spoznať v antológiách Zajtra bude včera a Vianoce, zas Vianoce z vydavateľstva Hydra.
Ani tejto poviedke nechýba humor. Robotickí zamestnanci pizzerie dostanú príkaz doručiť každú objednávku za polhodinu. Snažia sa ho splniť za každú cenu, aj keď naookolo lietajú guľky a riadené strely.

Milan Tichý – Modrooká tanečnica
Táto poviedka prináša príbeh o dvoch pohnevaných čarodejníckych rodoch a krvavej pomste. Čitatelia sa v nej spolu s hrdinom budú zakrádať špinavými uličkami jedného mesta, pričom na každom kroku narazia na záhadnú modrookú tanečnicu.

Kristína Lenárt – Volanie močariska
V jej historickej fantasy Volanie močariska miestny šľachtic pri vysušovaní močiara narazí na tajomné artefakty z dávnych dôb. Okolo jeho rodiny i samotného močiara sa hromadia nadprirodzené udalosti. Boli úmrtia žien z okolia skutočne nehody? A dá sa protagonista dokopy s trochu drzou, ale inak milou dámou, na ktorú pri svojom pátraní narazí?

Bea Tomash – Stanica Hope
Stanica Hope je čistkrvná space opera. Odohráva sa na planéte Ceruleán. Hlavný hrdina, v podstate vyvrheľ, potrebuje zohnať lieky pre svoju milú. Keď sa mu to nepodarí, vydáva sa na napínavú cestu, počas ktorej čitateľ postupne odhaľuje tajomstvá planéty i jej obyvateľov.

Ak vás zaujíma pozadie scifi.sk, v Jupiteri nájdete i veľké interview s redaktormi. Okrem toho časopis obsahuje i publicistické články, konkrétne od Martina Šusta, Juraja Malíčka a Gorana Lenča. Zakúpiť si ho môžete na nasledujúcich miestach:
Martinus
Palmknihy (pre ČR)

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.