Nemusíte sympatizovať s Muskom, aby vás Mars bavil

Nemusíte sympatizovať s Muskom, aby vás Mars bavil

Read Time:4 Minute, 3 Second

Ľudstvo od dávna vzhliadalo ku hviezdam a snívalo o nich. Pôvodne mýtické bytosti, žiariace na nás z nočnej oblohy, sa vďaka modernej vede zmenili na miliardy nových sĺnk a svetov. Takého medziplanetárneho cestovania, aké vidíme napríklad v Star Treku, sa pravdepodobne nedožijeme ani my, ani niekoľko nasledujúcich generácií, ale návštevu a potenciálne osídlenie nášho suseda – Marsu – by sme teoreticky mohli sledovať v priamom prenose.

Vyslať posádku do vesmíru je nielen drahé, ale aj technicky náročné. Už cesta na Medzinárodnú vesmírnu stanicu predstavuje množstvo rizík; čo potom let na Mars, kde nie sú vhodné podmienky na život? Najskúsenejší vedci sveta roky pracujú na tom, aby sa kolonizácia Marsu stala realitou. My ostatní zatiaľ môžeme snívať svoje vesmírne sny aj vďaka filmovej tvorbe. Seriál Mars z rokov 2016-2018 sa tiež zaoberá osídľovaním červenej planéty, no tvorcovia spájajú dokument s plnohodnotným príbehom. Stretávame sa v ňom so 6-člennou posádkou, ktorá odlieta na Mars a jej úlohou je založiť základy budúcej kolónie a pripraviť podmienky na prílet ďalších tímov.

Narozdiel od klasických filmových príbehov a sci-fi kníh, Mars sa snaží maximálne vychádzať z reálnych výsledkov výskumu a s ním súvisiacich vedeckých predpokladov. Nie sú tu žiadne fantastické predstavy, žiadne marsovské strašidlá, horory ani šialené detaily, také typické pre americké filmy, pri ktorých má divák chuť trhať si vlasy. Každý diel, každá jedna scéna má úžasne realistickú atmosféru. Seriál ukazuje, ako by to vyzeralo, ak by už o pár rokov zamieril k planéte prvý raketoplán s ľudskou posádkou. Herci vo filmovej časti nepreháňajú, nedramatizujú. Pôsobia ako obyčajní ľudia, ktorí by mohli byť pokojne vašimi susedmi do chvíle, kedy vám cestou vo výťahu medzi rečou prezradia, že sa už neuvidíte, pretože sa stanovil dátum odletu raketoplánu. Veľmi príjemná zmena po hollywoodskej klasike.

Dej je skvelý preto, že je perfektne uveriteľný, a zároveň napínavý. Malú skupinku kolonistov ohrozuje nielen neprajné prostredie, ale predovšetkým čas. Ak nestihnú nájsť vhodné miesto na trvalú kolóniu včas, misia bude prerušená. Zároveň musia dávať pozor na každú súčiastku aj činnosť, pretože malá chyba môže viesť ku katastrofe. Musím pochváliť scenáristov, ktorí poskladali príbehovú časť naozaj dobre, takže som pri prvej sérii sedela pri telke vždy do hlbokej noci. Nebolo to len vďaka diváckemu napätiu – zaujímala ma aj technická stránka veci a chcela som vidieť, ako by kolónia mohla fungovať.

V tejto chvíli je seriál stále sci-fi, pretože v reálnom živote vedci ešte nedomysleli, ako dopraviť ľudí na Mars a prípadne aj späť na Zem. Nepotrebuje však komplikované CGI efekty; vystačí si väčšinou s filtrami a šikovnými trikmi kameramanov a konštruktérov scén (posledný diel prvej série ukazuje, ako sa seriál natáčal). V podstate ide o komorné, až minimalistické sci-fi, ale to je jeho silná stránka. Výborná je aj titulná pieseň od Nicka Cavea a Warrena Ellisa, pri ktorej ma vždy zamrazilo.

Tento seriál vznikol v produkcii National Geographic a hoci dáva priestor mnohým svetovým vedeckým kapacitám, vyznieva zároveň ako propaganda. Sleduje totiž pokusy o vytvorenie rakety, ktorá nielenže úspešne vzlietne, ale aj pristane na vopred určené miesto – a toto sa podarilo Muskovej spoločnosti SpaceX. Seriál nazerá do zákulisia konštrukcie rakiet SpaceX, ukáže neúspešné pokusy, ale aj nadšenie celého tímu, keď raketa pristane tak, ako má. Musk v jednodlivých dieloch rozpráva o svojej vízii a o tom, čo chce so SpaceX dosiahnuť. V seriáli sa však nespomína, či aj iné spoločnosti alebo vládne agentúry skúšajú podobné riešenia, resp. či sa im podarilo dosiahnuť nejaké úspechy. Ak nemáte Muska radi z rôznych dôvodov, tieto SpaceX vsuvky vám pravdepodobne budú prekážať. Našťastie ich nie je veľa a aj tak ide v prvom rade o to, že sa tímu vedcov podaril ďalší krok k Marsu. Ak by však NatGeo pristupovalo k téme trochu objektívnejšie, vyznelo by to oveľa lepšie. Povedzme si ale úprimne – SpaceX si s najväčšou pravdepodobnosťou svoje minúty dobre zaplatil. Dnes mnohí ohŕňajú nosom nad Elonom Muskom, ale ktovie, možno sa jeho spoločnosti naozaj podarí jedného dňa dostať ľudí na Mars, alebo aspoň prispeje k vedeckému skúmaniu. Budúcnosť je otvorená a za desaťročie budeme mať celkom iný pohľad na seriál.

Mars má dve série, každú po 6 epizód, a k tomu prequel. Jednotlivé epizódy trvajú približne trištvrte hodinu a dajú sa momentálne pozrieť na streame Disney+. Zatiaľ som videla iba prvú sériu, ale dosť ma chytila a čakám, kedy pridajú aj ďalšie diely. Druhá séria má výrazne nižšie hodnotenie, takže som zvedavá, kam príbeh a vedecké vsuvky tvorcovia (ne)posunuli. Rozhodne ide o zaujímavý počin a ak privrieme oči nad spomínanou propagandou, fanúšika sci-fi a vedy všeobecne by Mars mohol baviť.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.