Február v znamení druhej Duny

Február v znamení druhej Duny

Read Time:8 Minute, 42 Second

Tento mesiac kiná znova ponúkajú dlhý a pestrý zoznam filmov. Milovníkov fantastiky a science-fiction čakajú po dlhom čase hody – konečne sa dočkajú pokračovania Duny a budú mať možnosť pozrieť si aj novú marvelovku Madame Web. Znova nás čakajú anime premiéry, tentoraz slávneho filmu Howl’s Moving Castle a novinky zo sveta Demon Slayer. A samozrejme, k tomu pribudne množstvo filmov z európskej produkcie, ktoré nájdete v našom stručnom prehľade.

Fantasy/Sci-fi/Horor/Animované

VYNÁLEZCA (The Inventor; 1.2.)

Nová rodinná rozprávka od tvorcov Ratatouille. Leonarda da Vinci prichádza na kráľovský dvor experimentovať, stavať lietajúce stroje, obrnené vozidlá a ďalšie fantastické vynálezy. Superhrdinu čaká nielen napínavé dobrodružstvo, ale aj osudové stretnutie s odvážnou princeznou Margaritou, s ktorou hľadá odpoveď na tú najdôležitejšiu životnú otázku. Trailer >>> tu.

NOEMOVA ARCHA (Noah’s Ark; 8.2.)
Dve myši: Vini, charizmatický básnik s trémou, a Tito, talentovaný a šarmantný gitarista, sa prešmyknú na bájnu Noemovu archu, kam smú nastúpiť len jeden samec a jedna samica z každého druhu. Podarí sa dvom muzikantom prežiť 40 dní a 40 nocí na lodi, kde napätie medzi mäsožravcami a bylinožravcami stúpa každým dňom? Trailer >>> tu.

CHUDIATKO (Poor Things; 8.2.)

Vizionársky režisér Yorgos Lanthimos si berie pod drobnohľad tradičný príbeh o Frankensteinovi a stavia ho na hlavu vo svojom doteraz najtemnejšom komediálnom a vizuálne ohromujúcom filmovom diele. Film s hviezdnym obsadením na čele s Emmou Stone je ódou na posilnenie postavenia žien, hravo satirizuje spoločenské a rodové normy, lásku a sexualitu na nezabudnuteľnej ceste jednej ženy za sebapoznaním. Trailer >>> tu.

MADAME WEB (15.2.)

Najnovšia marvelovka Madame Web predstavuje záchranárku Cassie (Dakota Johnson), ktorá po smrteľnej nehode nielenže znovu ožije, ale tiež získa nadprirodzené jasnovidecké schopnosti. Teraz musí čeliť záhadnému Ezekielovi Simsovi, ktorý je na stope trom mladým ženám v snahe zmeniť svoju budúcnosť. Cassie sa musí naučiť používať svoju myseľ ako zbraň, aby ich uchránila pred nepriaznivým osudom. Trailer >>> tu.

FRANTA MIMOZEMŠŤAN (15.2.)

Pokojný život malej moravskej dediny naruší zvláštny úkaz. Amatérsky astronóm Blažej je presvedčený, že je tu návštevník z vesmíru. Lenže nikto mu neverí. Starosta má plné ruky práce s dotáciami a miestna policajtka Marková rozbieha pátranie po ukradnutej cisterne. Prečo sa však sused Franta zrazu správa čudne? Akoby ho niekto vymenil! Keď sa v dedine objaví Rebeka a za ňou neúprosný generál Sokol, miestni obyvatelia sa rozhodnú prísť záhade na koreň. Po svojom! Trailer >>> tu.

MAČKA A PES: ŠIALENÉ DOBRODRUŽSTVO (Chien et Chat; 15.2.)

Excentrická Monica rozmaznáva svoju internetovú celebritu, mačku Divu. Zlodej Jack práve ukradol vzácny drahokam. Ten však prehltol túlavý pes, a tak si ho Jack osvojil. Všetci štyria sa náhodne ocitnú spolu v jednom lietadle, no mačka a pes vypadnú z batožinového priestoru a zostanú trčať na zemi. Vyrážajú na zbesilú cestu do New Yorku, kam mali pôvodne letieť. Popri vlastnej neschopnosti, divokých zvieratách a iných nástrahách sa stretávajú aj s ďalším veľkým problémom – s policajtom, ktorý chce ukradnutý drahokam získať späť. Trailer >>> tu.

GHIBLI WORLD: HOWLOV KRÁČAJÚCI HRAD (GHIBLI WORLD: Howl’s Moving Castle; 19.2.)

Mladá a skromná Sofia, najlepšia klobúčnica v salóne, vôbec nevie, čím si zaslúžila, že ju jedného dňa na ulici zachráni pred dotieravými vojakmi krásny čarodejník. Vezme ju pod svoju ochranu a udivená Sofia zrazu stráca pôdu pod nohami, stúpajú spolu nad mestečko, letia ako vtáky… Lenže potom ju čaká trest od zlej čarodejnice. Sofia príde o svoju mladosť i krásu a ďalej sa musí pretĺkať svetom ako starena. Jej jedinou nádejou je ten krásny mladý čarodejník Howl, ktorý vo svojom zámku na nohách obchádza krajom. Trailer >>> tu.

DEMON SLAYER: KIMETSU NO YAIBA – TO THE HASHIRA TRAINING (22.2.)

Nový film zo série Demon Slayer v sebe spája dve epizódy tohto populárneho japonského anime seriálu. Uvidíme tak záver súboja medzi Tanjirom a Hantengom (Muzanová štvorka), ako aj Nezukov triumf nad slnkom. Nasledovať bude epizóda z novej sezóny Hashira tréning, v ktorej lovci démonov Hashira začnú pripravovať našich bojovníkov na záverečný a epický súboj s prvým démonom Muzanom Kibutsujim. Trailer >>> tu.

DUNA: ČASŤ DRUHÁ (Dune: Part Two; 29.2.)

V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides spojí s Chani a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. Trailer >>> tu.

Ostatné americké filmy

MILLEROVO DIEVČA (Miller’s Girl; 1.2.)
Talentovaná mladá spisovateľka sa vydáva na tvorivú odyseu, keď jej profesor zadá projekt, ktorý ich oboch zamotá do čoraz zložitejšej siete. Keď sa hranice rozmazávajú a ich životy sa prelínajú, profesor a študentka sa musia konfrontovať so svojimi najtemnejšími ja, pričom sa snažia zachovať svoj individuálny zmysel pre život a veci, ktoré sú im najdrahšie.

ARGYLLE: TAJNÝ AGENT (Argylle; 8.2.)
Spisovateľka Elly Conway sa preslávila sériou románov o tajnom agentovi Argylovi. Príbeh jej najnovšej knihy opisuje jeho boj s mocným syndikátom, ktorý plánuje ovládnuť svet. Detaily zápletky sa pozoruhodne zhodujú s plánmi, ktoré sa chystá uskutočniť skutočný zločinecký syndikát. Musia sa rozhodnúť, čo s Elly urobia, aby ich náhodou neprezradila. Našťastie sa v Ellynom živote objaví špión, ktorý jej podobne ako agent Argyl začne pomáhať. Skutočný život je však často oveľa komplikovanejší ako príbehy v knihách.

MILUJE MA, NEMILUJE MA (Anyone But You; 22.2.)
Bea a Ben v minulosti prežili nevydarené rande, od ktorého sa neznášajú. Keď sa po čase stretnú na svadbe v exotickej Austrálii, predstierajú, že tvoria pár, aby sa zbavili svojich dotieravých bývalých. No pod maskou podpichovania, predstierania a doťahovania je jasné, že Bea a Ben k sebe skutočne niečo cítia.

Európske/Iné kino a dokumenty

PÁPEŽOV ZÁKON (Rapito; 1.2.)
Jednej noci v 19. storočí vtrhne do domu židovskej rodiny Mortarovcov pápežská garda s rozkazom zmocniť sa šesťročného Edgarda. Chlapec bol totiž údajne tajne pokrstený a podľa zákona tak teraz patrí katolíckej cirkvi. Na pozadí mnohoročného boja o zjednotenie Talianska, keď sa postavenie cirkvi a jej moc otriasajú v základoch, bojuje Edgardova rodina za spravodlivosť a vrátenie uneseného syna.

VOJNA POLICAJTOV (1.2.)
Miky Miko, samotársky policajný operatívec, sa zručne pohybuje na hrane zákona začiatkom 90. rokov. Prostredie ho vyformovalo tak, aby nikomu neveril. Keď je mu pridelený “neposlušný” partner Igor Molnár, zistí, že sú v mnohom podobní. Sú súčasťou mechanizmu, ktorý chcú zmeniť, pretože ich viac nebaví chytať zločincov, ktorí budú na druhý deň prepustení. Reakcia ohrozeného systému však na seba nenechá dlho čakať a spustí sa sled udalostí, ktorý sa na polceste končí tragédiou.

BOZK (The Kiss; 1.2.)
Anton je mladý muž, ktorý túži očistiť meno svojej rodiny a stať sa dôstojníkom jazdectva. Počas vojenského cvičenia sa zoznámi s Edith, dcérou šľachtica, ktorá je pripútaná na invalidný vozík. Antona prijmú do rodiny, čo mu dáva nádej na dobrú budúcnosť, ale čím bližšie je k Edith, tým viac sa obáva, že ju sklame a zraní. Z tohto dôvodu čoskoro stratí odvahu úprimne vyjadriť svoje city. Dráma o mladom mužovi, ktorý sa zapletie do siete sľubov, lží a morálnych záväzkov.

PIANISTA (The Pianist; 8.2.)
Do kín sa 4K verzia oscarového filmu Romana Polanského. Poľsko je v auguste 1939 bez akéhokoľvek varovania napadnuté nemeckými vojskami. Život mladého, mimoriadne talentovaného a úspešného pianistu židovského pôvodu Wladyslawa Szpilmana sa zmení na nepoznanie. Transportom do koncentračných táborov sa nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw sa na poslednú chvíľu zachráni a s pomocou priateľov sa dostane za stenu, kde prežíva v opustenom byte hrôzy celej vojny.

ŠTYRIA MALÍ DOSPELÍ (Four Little Adults; 8.2.)
Juulia je úspešnou poslankyňou parlamentu a žije v zdanlivo dokonalom manželstve so svojím manželom Matiasom, kňazom. Keď však Juulia zistí, že Matias má už rok pomer s Enni, zrúti sa. Aby zachránila svoje manželstvo, zapojí Enni do svojho života a všetci začnú žiť spolu v polyamornom vzťahu. Keď Juulia prijme nové pravidlá, zamiluje sa do mladého Misca, ktorý sa zdá byť zo štvorice najzrelší. Všetci štyria sa milujú, ale nech sa snažia akokoľvek, nedokážu sa zbaviť svojich problémov.

LIETANIE PRE ZAČIATOČNÍKOV (Northern Comfort; 8.2.)
Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť. Z krátkeho letu na Island sa stane nočná mora a pomyslenie na návrat neznesiteľnou predstavou. Do toho všetkého prichádza snehová búrka, a nesúrodá skupina sa musí ukryť v luxusnom hoteli. Atmosféra hustne a predstava ďalšieho letu už nie je ani zďaleka to najhoršie, čoho sa účastníci kurzu desia. Dokážu sa konečne zbaviť všetkého, čo ich ťaží, aby mohli konečne odletieť?

PIESNE ZEME (Songs of Earth; 15.2.)
Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. V pozadí veľkolepej existenciálnej cesty, ktorej ľudským rozmerom sú režisérovi rodičia, sa skrývajú prapôvodné sily zeme. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti na svete. Miera pozornosti venovaná detailom v tejto vizionárskej lyrickej básni Margreth Olin o jej zemi presahuje všetko, čo ste doteraz mohli vidieť na veľkom plátne.

BOB MARLEY: ONE LOVE (15.2.)
Na začiatku filmu Bob Marley: One Love sa s titulným hrdinom stretávame v čase, keď je už jamajským národným hrdinom. Jeho manželka a manažér sú vážne zranení pri útoku ozbrojeného gangu. Bob si uvedomí, že Jamajka nie je krajina, v ktorej by chcel vychovávať svoje deti. S rodinou sa presťahujú do Anglicka, kde sa jeho kariéra rozbehne spôsobom, ktorý mu právom vynesie miesto medzi najvplyvnejšími hudobníkmi dvadsiateho storočia.

TANCUJ MATYLDA (22.2.)
V príbehu inšpirovanom skutočnou udalosťou žije uzavretý Karel vo svete poriadku a prísnych pravidiel, v ktorom ostáva len málo priestoru na empatiu. Svoju extrovertnú a bohémsku matku Matyldu, bývalú barovú speváčku, navštevuje viac-menej z povinnosti. Matylda nečakane príde o byt a Karlovi nezostáva nič iné, ako sa jej ujať. Ich spolužitie je však pre neho katastrofou. Najmä keď vyjde najavo, že Matylda je v počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby.

Matka na úteku (29.2.)
Hlavná hrdinka Sylvie má lásku, rodinu, manželstvo a dobrú prácu. Je pracovitá a zodpovedná. Sylvie všetko zvládne. Preto sa na ňu ostatní spoliehajú. Ale… Zrazu cíti, že sa jej život rúca pod rukami a ona už to ďalej nevydrží. Má chuť od všetkého utiecť, zobrať si oddychový čas, aby popremýšľala o tom, ako dať veci opäť do poriadku. Ale predovšetkým musí dať do poriadku sama seba. Sylvie stretne Annu, na pohľad silná ženu, ktorú nič nevyvedie z miery. Aj ona potrebuje kamarátku, len o tom ešte nevie.

Ak vás zaujíma, aké februárové filmy sa do našich kín nedostanú, môžete si pozrieť celý vyčerpávajúci zoznam tu.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.