Star Wars: The Bad Batch – Príbeh klonov nekončí

Star Wars: The Bad Batch – Príbeh klonov nekončí

Read Time:3 Minute, 43 Second

Návrat ku Clone Wars a chýbajúci kúsok puzzle do Imperiálnej skladačky

Bol som veľmi ostýchavý. Vôbec sa mi do nového projektu Disney o špeciálnej jednotke klonov nechcelo. Clone Wars skončili majestátne a ja som sa bál aby sa mi dobrý dojem, z inak na prvý pohľad nesympatických animácií, nestratil. Možno aj preto túto celú Star Wars ságu doma ľudovo volám “drevené brady” (viď Generála Obi-Wana Kenobiho).

Kto sa ešte neodhodlal na Clone Wars, tak smelo do toho. Pre milovníkov Star Wars univerza je dnes zrejmé, že všetko so všetkým súvisí. Aj preto je vesmír populárnej frančízy v 21. storočí v podaní Davea Filoniho a Jona Favreaua vcelku nasýtený. Práve v poslednej sérií Clone Wars sa človek po prvý krát stretne so štvoricou špeciálnych klonov, ktorá vyčnieva nad ostatnými dôvtipom, silou, technologicku zručnosťou a strategickým myslením.

Ale späť k samotnému seriálu. Prvú sériu som si pozrel už skôr. Okrem príjemných stretnutí s postavami ako Saw Guerrera, či Captain Rex, sa začalo divákovi odkrývať obdobie skorého Impéria Sheeva Palpatina. Order 66 ostal neuposlúchnutý a potomkovia Jango Fetta sa z planéty Kamino dostávajú na druhú stranu barikády. Spolu s Hunterom (veliteľom špeciálnej jednotky), Techom (technologickým špecialistom), Echom (známym klonom z Clone Wars, teraz polorobotom), Wreckerom (kopou svalov a …to je asi všetko) a Omegou (mladým dievčaťom, tiež klonom, ktoré stálo pri obyvateľstvu planéty Kamino pri vytváraní armády klonov) sa vydávame do rôznych zákutií galaxie. Stretávame sa tiež s nostalgiou z trilógie o Galaktickej republike a zrodom impéria, no zároveň rebelského hnutia.

Celú jednotku uzatvára Crosshair, ktorý ako jediný zo skupinky nie je na rovnakej morálnej vlne a ktorého špecifické vlastnosti ťahajú skôr ku uposlúchnutiu rozkazov. Zničiť všetkých Jedi-ov a nasledovať svojích imperiálnych nadriadených. Stáva sa tak vyvrheľom, no niekde vnútri stále vie, že bratstvo je silnejšie ako rozkazy.

Not great, not terrible… But sometimes really good

Kým prvá séria neponúka nič extra – kvalitou aj dejovo sa potĺka niekde v šedom priemere a skôr pôsobí, že nechce ublížiť aby náhodou neprekvapila, druhá séria je napumpovaná niekoľkými vysokokvalitnými momentmi, ktoré si človeka podmania.

Do popredia sa dostáva program klonovania, s ktorým sa neskôr stretávame aj v nepodarených sequeloch (Supreme Leader Snoke, Palpatine) a osudy klonov, ktorí ostali slúžiť novému impériu.

Najmä prvá polovica série je venovná práve dezercii klonov a morálnemu konfliktu, ktorým si prechádzajú. Kým sú od narodenia naprogramovaní slúžiť svojím nadriadeným, sú to tiež ľudia, ktorí sa rozhodujú podľa svojej dobrej vôle. Čím viac sa zločiny a neprávosti Impéria znásobujú, tým viac sa armáda klonov vzpiera ideológii a stáva pre impérium nespoľahlivou a nepohodlnou. Práve tu nastáva moment, kedy na scénu prichádzajú prví Stormtroopri – veľký moment pre celú frančízu a skalných fanušíkov.

Nemenej sa tvorcovia venujú aj Crosshairovi, ktorý zápasí so svojím svedomím a čím ďalej je aj jemu jasné, že stojí na tej nesprávnej strane. Časť Outpost je tiež vyvrcholením tejto dejovej línie.

Posledné diely sa už nesú suverénne na vlne imperiálneho programu klonovania, ktorý je tajným dielom samotného imperátora. Stretávame sa so starými známymi osobnosťami ako Grand Moff Tarkin, Director Krennic a na scénu prichádza aj Doktor Royce Hemlock, ktorý, vyzerá to tak, bude v seriáli zohrávať veľmi dôležitú úlohu záporáka. Pozitívom je, že práve postavu Hemlocka vykreslujú ako intelektuála, ktorý si dokáže súperov podmaniť umom či prezieravosťou a nie silou (ako to nanešťastie v podobných seriáloch býva).

A čo ďalej?

Vyvrcholenie druhej série sa nesie v intenzívnom tempe a láka diváka ku vzhliadnutiu pokračovania. Dramatické udalosti poslednej časti zanechajú na celej dejovej hlboké stopy, dozaista zmenia charakterové vlastnosti hlavných hrdinov a pravdepodobne navedú celý squad na čele s Hunterom definitívne na stranu, ktorá neskôr (pravdepodobne) vyústi do vzniku organizovanej rebelskej jednotky. Tu sa naskytá skvelá možnosť prepojiť obsah seriálu s úspešnými počinmi Star Wars: Rebels alebo Andor.

Je len otázkou budúcnosti ako sa s priemerným seriálom vyrovnajú tvorcovia. Predsa len majú na stole niekoľko projektov s obrovským budgetom a nápaditosť sa môže vplyvom kvantity začať vytrácať (Ach ten Mandalorian).

Ostáva len veriť, že tretia a zároveň posledná séria, ktorá bola oficiálne ohlásená práve dnes (10.4.2023), sa bude niesť kvalitatívne na doterajšej vlne.

Rozuzlenie línie okolo Bad Batch bude ale určite vcelku zaujímavé. To, že sa impériu podarí vyprodukovať vysokokvalitné klony so schopnosťou ovládať silu je jasné. Aké budú ale osudy hlavných protagonistov?

Mňa to láka a kupodivu sa aj teším. Bad Batch ma v druhej sérii svojou hĺbkou dostali. Je to dobrá oddychovka, ktorá vie potešiť aj náročnejšieho a hlavne skalného fanúšika prequelov a animovaných Clone Wars a Rebelov.

About Post Author

jemiplano

Aj keď mám síce milión záľub, no patrí medzi ne hlavne snaha pridať do bežného dňa aspoň do dve-tri hodinky navyše. Ak sa mi to podarí, už sa ma nezbavíte. Ak sa mi to avšak nepodarí, aspoň to tu všetkým znepríjemnim

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *