Najlepšia upírska kniha – a nie je to Dracula!

Najlepšia upírska kniha – a nie je to Dracula!

Read Time:5 Minute, 43 Second

Bram Stoker isto netušil, akým kultom sa jeho kniha stane a že založí prakticky samostatný literárny žáner. Upírske príbehy nás fascinujú v knihách aj vo filmoch a každý fanúšik fantasy si isto nejaký prečítal. Keď sa povie „kniha o upíroch“, čitatelia by sa asi rozdelili na dve skupiny podľa toho, čo by im napadlo ako prvé: Dracula, alebo Twilight sága. Klasika verzus moderné zobrazenie upírov. Okrem nich však existuje mnoho ďalších príbehov o upíroch – nádherné knihy od Anne Riceovej, v našich končinách neuveriteľne prehliadané a nedocenené; prečítala som pred rokmi Twilight, Školu noci a našťastie bez újmy na zdraví som prežila aj niekoľko dielov Upírskych denníkov, Anity Blake a pár ďalších – populárnych aj takých, ktoré sú prakticky neznáme, keďže nie sú dostupné na našom trhu. Stokerov Dracula je isto pre mnohých tým najlepším, čo upírsky žáner ponúka, ale hoci som ho čítala dvakrát, u mňa prvé miesto nezískal – príbeh je fascinujúci, ale štýl, ktorý odzrkadľuje dobu, v ktorej kniha vznikla, mi už úplne nesedí. Preto, ak sa povie „kniha o upíroch“, napadne mi hneď jedno skvelé dielo, ktoré v mojom osobnom rebríčku za celé roky nič neprekonalo: ‘Salem’s Lot, resp. Prokletí Salemu od majstra spisovateľa Stephena Kinga.

Táto kniha vyšla ako Kingova druhá v poradí – dalo by sa teda povedať, že bol ešte mladý autor, na začiatku kariéry, avšak nielen príbeh samotný a jeho zložky, ale aj technický štýl rozprávania sú na takej vysokej úrovni, ktorú mnohí spisovatelia nedosiahnu za celý život (našla by som pár príkladov údajne svetových bestsellerových fantasy autorov, ktorých ani dvadsiata kniha v poradí nesiaha Prokletí Salemu po prsty na nohách). Neviem, či za tie roky kniha prešla nejakou zásadnou úpravou – nenašla som o tom žiadnu zmienku; budem teda predpokladať, že pôvodné vydanie bolo rovnako prepracované.

Tak ako sme u Kinga zvyknutí, príbeh má premyslený naozaj výborne. Hlavnou postavou je Ben Mears, mladý spisovateľ, ktorý sa po rokoch vracia do malého mestečka Salem’s Lot, v ktorom strávil časť detstva. Chystá sa napísať ďalšiu knihu – do mestečka ho však privádza aj spomienka na Marstenov schátralý dom na kopci, v ktorom ako dieťa zažil čosi strašidelné, a tá spomienka ho neustále máta. V rovnakom čase, ako Ben prichádza do Lotu, sa v mestečku objaví cudzinec Richard Straker, ktorý kúpi Marstenov dom, a spolu so svojím spoločníkom Kurtom Barlowom sa chystá otvoriť si starožitníctvo. Od chvíle, ako sa v Marstenovom dome usadia noví nájomníci, sa v Lote začnú diať podivné veci. S každým uplynulým dňom je Benovi a jeho blízkym jasnejšie, že Salem’s Lot začínajú ovládať upíri. Boj proti nim bude ťažký a poznačí mnohých.

Kniha, ktorá vyšla v polovici sedemdesiatych rokov, spĺňa všetky charakteristiky Kingových románov:

  • Dej je skvelý, plynie tak, ako vo väčšine kníh od Kinga – autor dávkuje napätie skvele, graduje ho a spomaľuje v tých správnych miestach. Aj v prvej polovici knihy, zatiaľ čo Ben randí so Susan Nortonovou, spoznáva obyvateľov Lotu a jeho život vyzerá byť relatívne v poriadku, dokáže King v čitateľovi udržiavať istý stupeň napätia. Dávkuje informácie postupne, takže je jasné, že keď hrôza vypukne naplno, bude to veľkolepé. Otázkou zostáva, kedy sa to začne a ako to bude prebiehať.
  • Úžasne pestré a realistické postavy. King nemá len jednu, dve alebo tri postavy; väčšinou ich do deja zapracuje dosť veľa, ale dokáže ich vykresliť tak dobre, že sú ľahko zapamätateľné a každá príbeh nejakým spôsobom obohatí, aj keď sa reálne zjaví iba na niekoľkých stranách. A hlavne pri Kingovi je úplne jedno, či je postava muž, žena alebo dieťa; či je to spisovateľ, správca smetiska alebo študentka v maturitnom ročníku; každá postava ožíva a svojím charakterom a správaním je dokonale uveriteľná a svojská.
  • Opisy. King využíva vo svojich knihách mnoho opisov – domov, okolia, histórie, obyvateľov aj ich zvykov. Aj v Salem’s Lot sa nájdu mnohé kapitoly bez dialógov a akčných scén, ale on ich jednoducho vie zapracovať takým spôsobom, že nie je možné si knihu predstaviť bez nich. Jeho opisy dokresľujú atmosféru a zbližujú čitateľa s postavami. Obzvlášť kapitola, v ktorej King predstavil otca Callahana (a jeho vzťah k fľaške), bola úplne skvelá.
  • Nadprirodzeno. King aj v Salem’s Lot vplieta nadprirodzené prvky a bytosti tak jemne, že som mu uverila všetko. Nielen to, že Lot a jeho obyvatelia existovali v sedemdesiatych rokoch presne tak, ako ich opísal, ale že v starých opustených budovách žijú upíri, ktorí nemôžu vstúpiť do domu bez pozvania, dokážu sa zmeniť na hmlu a zaženie ich svätená voda. Výborne spracované, Barlow by pokojne mohol byť Draculovým starým známym. King klasické legendy o upíroch dostal na celkom iný level a nech mi to nekompromisní fanúšikovia Brama Stokera odpustia, Lot je aj v tomto oveľa lepší ako Dracula (na ktorého sa inak celkom otvorene odvoláva – napríklad v scéne, kde stredoškolského učiteľa Matta prirovnávajú k van Helsingovi).
  • Logika. V knihe funguje a dáva zmysel všetko, dokonca aj scéna, kde sa Susan Nortonová sama vyberie do Marstenovho domu, aby presvedčila samu seba, že upíri neexistujú, a mohla Benovi a Mattovi vyvrátiť ich teórie. U iných autorov by podobná scéna vyznela ako hlúpe klišé (vo filmoch sú to presne tie časti, kedy blbá prsnatá blondínka zomiera nejakým absurdným spôsobom), ale vďaka tomu, že King necháva čitateľa nazrieť do Susaniných myšlienkových pochodov, dosahuje ten dojem, že by vlastne ktokoľvek mohol konať rovnako.
  • Detaily, detaily, detaily. Premyslené do najmenších podrobností a častokrát rozhodujúce.

Všetky zložky textu spomenuté vyššie spolu vytvárajú skvelú knihu, ktorú sa oplatí čítať aj viackrát. Nepopieram, Stephen King je mojím dlhoročným vzorom, čo sa týka písania; moja recenzia možno vyznie nekriticky a príliš nadšene, ale po tom množstve prečítaných kníh musím povedať, že King to jednoducho vie (alebo má zázračne dobrého editora/beta readera – ale zase ani tí by slabému spisovateľovi nepomohli dostať sa až na takú úroveň).

Zhrnuté a trikrát podčiarknuté, Prokletí Salemu je pre mňa už celé roky najlepšou upírskou knihou. Ak ste ju ešte nečítali a myslíte si, že by vás moderný draculovský príbeh mohol baviť, tak smelo do toho.

*****

Tip pre tých, ktorí uprednostňujú televízne spracovanie:
Čoskoro by sme sa mali dočkať rovnomenného filmu od produkčnej spoločnosti New Line Cinema. V hlavných úlohách uvidíme Lewisa Pullmana (Ben Mears), Billa Campa (Matt Bourke) či Makenzie Leighovú. Dátum premiéry bol pôvodne v roku 2022, ale bol zrušený a nový zatiaľ nie je stanovený. Zopár informácií sa dá nájsť napríklad na Wiki. Dovtedy môžete skúsiť pozrieť seriály, ktoré boli natočené podľa tejto knihy.

Pôvodný seriál Salem’s Lot z konca 70. rokov
A Return to Salem’s Lot
Seriál z roku 2004 – Salem’s Lot

Baška Rothová

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *