Vládci strachu (Jiří Kulhánek)

Vládci strachu (Jiří Kulhánek)

Read Time:2 Minute, 43 Second

J. Kulhánek- vládci strachu

Ako najstručnejšie a najľahšie definovať knihu Vládci strachu? Hororové morbídne fantasy o upíroch. V roku 1995, v ktorom vyšlo, by sme ho vedeli označiť aj za sci-fi z blízkej budúcnosti, kde sa dej odohráva v roku 2023. Však pre čitateľa, ktorý si ju dnes vezme do rúk, by to bol príbeh z prítomnosti. Pomáha tomu aj to, že dej sa neodohráva vo vymyslenom svete, ale na základe nášho reálneho sveta, kde môžete spoznať mestá, kde ste už pred tým mohli byť.

Však toto nie je všetko čo skrýva tento titul. Spracovanie upírov je originálne a funguje na novom systéme, ktorý je ľahko stráviteľný. Nepozastavujete sa nad jednotlivými skutočnosťami, ktoré vám príbeh o nich postupne servíruje na striebornom tanieri, lebo len logicky zapadajú do akčného deja.

Celý príbeh je vážne postavený na akcii, kde chvíľami môže pripomenúť nejakú počítačovú hru podobne ako film John Wick, kde postupujete vo svojej dejovej línii, ako by ste postupovali levelmi počítačovej hry, a ničíte hordy nepriateľov, ktorých máte krásne rozdelených podľa ich sily. Samozrejme nemôže chýbať ani nejaký boss, u ktorého síce viete, že vyhrá hrdina; aspoň v to dúfate, veď ako by mohol taký draniach prehrať? Viac vás zaujíma, ako vyhrá a ako prekoná hrozbu, kde autor nemal vôbec problém čitateľa prekvapiť.

Hrdina v dlhom plášti s katanou v ruke a super zbraňami, kde vám presne povie, ako ich použiť a čo to robí, nie je jediné, o čom sa v príbehu dočítate. Nájdete tam aj veľkú dávku dosť osobitého humoru, skutočný príbeh lásky na viac úrovniach, čo pochopí len ten, kto to čítal. O starých a nových priateľstvách, kde ich hlavná postava komentuje humorom jej vlastným, čo mne sa osobne páčilo zo všetkého najviac.

Autor J. Kulhánek napísal knihu za krátky čas a celý príbeh zmestil na 281 strán. Toto dielo bolo jeho prvotinou (ak nerátame poviedky) a jeho rukopis alebo štýl je možné spoznať aj v jeho ďalších dielach. V knihách od neho, ktoré som mal možnosť zatiaľ čítať, ako je Vyhliadka na večnosť či Nočný klub, som spozoroval dosť podobné črty v príbehu a jeho vývoji. Dej ako by mal dve línie, hlavnú, o čo vlastne ide, dá na bok a rozvíja pásmo postáv, kde si ich obľúbime. Vďaka plynulému a napínavému deju sa rýchlo prelúskate ku koncu knižky (u mňa to bolo 3 dni po večeroch) a tam na posledných stranách sa rýchlo rozpovie celý príbeh a o čo vlastne šlo od začiatku, kým si postavy žili svoje príbehy. Podobne ako Agatha Christie u Poirota (tí skôr narodení budú vedieť, čo myslím) si hlavný hrdina detektív na konci knihy všetkých zavolal do jednej miestnosti a tam všetko vysvetlil, ako sa to vlastne stalo, po celej knižke pátrania. Niekedy vieme predvídať, čo sa stane, niekedy na záver vyjde najavo nová skutočnosť a všetko zmení.

Vládcov strachu hodnotím na 5 hviezdičiek z 5. Kniha je vážne skvelá a v danom štýle je len málo dobrých autorov, ktorý urobia taký pútavý príbeh.

“Někteří v ostatních rádi budí strach – to jsou hlupáci. Jiní se přes svůj strach nikdy nedokáží přenést – to jsou zbabělci. Všichni ostatní, kteří v sobě (alespoň občas) dokáží hlupáka i zbabělce potlačit, jsou Vládci strachu. Tato vláda se ale vždy týká jen nás samotných.”

J. Kulhánek

Vytvoril:
Stanislav Damon Vereš (Dark)

About Post Author

Dark

Embrace your dreams...and whatever happens, protect your honor...

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *