Slovensko FANTASTICKÉ spája viaceré druhy umenia

Slovensko FANTASTICKÉ spája viaceré druhy umenia

Read Time:2 Minute, 19 Second

Na Startlabe momentálne prebieha veľký projekt – fanúšikovia fantastiky majú možnosť podporiť vydanie zberateľského setu Slovensko FANTASTICKÉ. Jeho súčasťou bude plnofarebná 450-stranová kniha s dvadsiatimi tromi ilustrovanými poviedkami (finálny počet poviedok potvrdila editorka zbierky Ivanka Molnárová Dubcová). Medzi autormi nájdete zvučné mená ako Juraj Červenák, Alexandra Pavelková, Arpád Šoltés, Dominika Madro či Katarína Soyka, a taktiež sa v knihe dočkáte poviedok od dvoch českých autorov – legiend fantastiky Františky VrbenskejJiřího Walkera Procházku. Každá poviedka dostala vlastnú ilustráciu od známych slovenských maliarov. O obálku knihy i audioknihy sa postarala Zuzana Valková a jednotlivé príbehy ilustrovali Katarína Vavrová, Peter Horniak MABE, Tina Gállová, Martin Augustín a mnohí ďalší.

Okrem samotnej knihy je súčasťou setu aj audiokniha s neuveriteľnými 22 hodinami fantastických príbehov, ktoré narozprávali top slovenskí herci ako napríklad Táňa Pauhofová, Miro Noga, Robo Roth, Judit Hansman, Ivo Gogál, Boris Farkaš, Zuzana Porubjaková, Marek Majeský či Marián Miezga. Zážitok z počúvania audiopoviedok vám vylepší aj hudba, na ktorej sa podieľali Para a Korben Dallas, hudobníčka Andrea Bučko, speváčka Jana Gavačová, renomovaný huslista Stano Palúch, harfista Mišo Matejčík, známy aj zo svetového turné s Depeche Mode, svetoznáma flautistka Veronika Vitázková Simonsen, operná diva Linda Ballová, violistka Júlia Bolebruchová, bubeník Valér Tornád, kanadsko-americký basový ekvilibrista Hugo Doyon-Karout či sopranistka Katarína Kurucová, známa z Metropolitnej opery v New Yorku.

Editorkou zbierky je Ivanka Molnárová Dubcová a toto nám o projekte povedala: „V zborníkoch poviedok som sa zatiaľ vždy ocitla iba ako autor. Dodala som text, odsúhlasila korektúry, a tým bola moja úloha splnená. Nikdy mi nenapadlo, aké náročné môže byť zostavovanie zborníka zo strany editora. Oslovovanie autorov, vyberanie vhodných textov, návrhy korekcií, dolaďovanie detailov, naháňanie termínov, aby sa všetko stihlo. Napriek všetkému vyššie spomenutému však pre mňa bola práca na Slovensku Fantastickom predovšetkým zábavou. Prečítala som skvelé texty, spoznala úžasných ľudí. Všetci zúčastnení sme do tohto projektu vložili kus seba a dovolím si tvrdiť, že sme odviedli dobrú prácu. Budeme preto nesmierne radi, ak sa nám Slovensko Fantastické podarí doviesť do úspešného konca a k tomu potrebujeme aj pomoc čitateľov a tých, ktorí nám veria. Nepodporíte totiž len našu kampaň, podporíte to najlepšie, čo tu máme.“

Vydanie kníh (a vôbec umenie) na Slovensku nie je jednoduché. Vyžaduje si to veľa zdrojov – nielen financií, ale aj schopných ľudí, ktorí dokážu projekty úspešne dokončiť, alebo sa na nich aspoň podieľať. Nehovoriac o tom, že fantastika na Slovensku je ešte viac podhodnotená ako bežné literárne žánre. My vo vydavateľstve Príbeh to poznáme veľmi dobre, tiež sme pred pár dňami ukončili kampaň na Donio, aby sme aspoň trochu uľahčili vydanie našich kníh. Ak máte možnosť a záujem, podporte tento projekt našich priateľov a kolegov. Nech fantastika na Slovensku spraví ďalší krok k úspešnej budúcnosti.

Link na projekt tu.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.