Júnové knižné novinky od Slovartu

Júnové knižné novinky od Slovartu

Read Time:3 Minute, 54 Second

Leto, dovolenky, čas na čítanie? Knihám skôr praje upršaná jesenná či zimná tma, ale ak predsa len patríte do skupiny ľudí, čo čítajú viac v lete, možno vás zaujme niektorá z noviniek, ktoré má v júni v pláne vydať vydavateľstvo Slovart. Tak čo, ktorú knihu by ste si vybrali?

Bod zlomu
Juraj Kováčik

Fotograf, publicista, kníhkupec a finančný analytik. Budúci mesiac mu vyjde kniha poviedok o momentoch, ktoré zmenili život. Nečakaná udalosť, telefonát, gesto, slovo, čin, ktoré obrátia vzťahy a súvislosti hore nohami a prinútia aktérov prehodnotiť svoj pohľad na svet a na seba samých.
„ … Pýtali sa ma, že prečo toľko čítam, a ja som im odpovedal, že chcem napísať knihu. Potom som tam spoznal jednu kamarátku. Bola o niečo staršia, robila tam inšpicientku a fotografku. Vtedy som ešte nefotil. Hovorila mi, aby som písal, ale až keď budem mať štyridsať. Vraj nemá cenu písať skôr. Asi som ten termín prepískol, ale nakoniec som začal. Mám však rád aj autorov, ktorí boli geniálni, keď mali 20 rokov.“

(Z rozhovoru Medzi knihami, 12. 3. 2019)

 

Ukradnutý dedič (Ukradnutý dedič 1)
Holly Black
The Stolen Heir (The Stolen Heir 1)

Bestsellerová autorka Holly Black sa vracia do sveta Elfhamu v prvej časti YA dilógie Ukradnutý dedič (The Stolen Heir). Druhý diel série, The Prisoner’s Throne, vyjde v angličtine vo februári 2024.
Osem rokov po Bitke hada sa Lady Nore z Dvora zubov opäť usadila na neprístupnom severe, kde vdychuje život príšerám z konárov a snehu, verným služobníkom, ktorí sú pripravení svoju paniu pomstiť.
Jediná, kto má nad krutou lady moc, je jej dcéra, mladučká kráľovná Dvora zubov. Suren však utiekla do sveta smrteľníkov a zvolila si divoký život v lesoch, presvedčená, že sa na ňu zabudlo. Všetko sa zmení, keď ju nočnými ulicami začne prenasledovať Bogdana, bosorka búrok, a Suren sa dočká nečakanej záchrany – z rúk princa Oaka, dediča Elfhamu.

 

 

Dúhové údolie (7.)
Lucy Maud Montgomery
Rainbow Valley

Milovníkov klasických príbehov poteší nové vydanie siedmeho dielu zo série Anna zo Zeleného domu. Jeho dej sa však už bude točiť okolo Anniných a Gilbertových detí, ktoré sa spriatelia s deťmi nového pastora, vdovca Johna Mereditha. Po mnohých peripetiách si pastor uvedomí, že deti potrebujú matku. Nájsť však ženu, ktorá by sa ujala štyroch neposedných výmyselníkov, nebude jednoduché. A niekedy musia pomôcť aj samotné deti.

 

Pravidlá pravej princeznej (Pravidlá pravej princeznej 1)
Philippa Gregory
Princess Rules (Princess Rules 1)

Aj malé slečny budú mať v lete čo čítať, vychádza totiž prvá časť trilógie od kráľovnej historických románov Philippy Gregory. V knihe síce čitateľky čaká rozprávkový svet, no jeho princezná porušuje všetky princeznovské pravidlá – odmieta pekné šaty, typické činnosti ako vyšívanie, a už vôbec sa nechce vydať za krásneho princa.
Príbehy zo Siedmich kráľovstiev o Florizelle sú sviežou ilustrovanou oslavou nezávislosti a získali ocenenie Detská kniha roka (Times).     

 

Zákon o zabudnutí
Robert Harris
Act of Oblivion

Robert Harris, pôvodom z anglického Nottinghamu, vyštudoval na univerzite v Cambridge anglický jazyk a literatúru. Píše historické romány a prekladu sa dočkal ďalší z nich – The Act of Oblivion. Anglicko, 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe sú na úteku – hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I. Podľa zákona bolo päťdesiatdeväť mužov uznaných vinnými za rozsudok smrti nad kráľom a z účasti na poprave. Niektorí, vrátane Olivera Cromwella, sú už mŕtvi. Iných zajali, obesili a rozštvrtili. Niekoľkých uväznili na doživotie. Dvom sa však podarilo ujsť do Ameriky. A preto v Londýne Tajná rada poverí svojho sekretára Richarda Naylera, aby zradcov priviedol pred súd – živých alebo mŕtvych. 

 

Malý Mikuláš a nový školský rok (9.)
René Goscinny
La rentrée du Petit Nicolas (9.)

Oficiálna anotácia z webu Slovartu:
Mikuláš je obyčajný malý chlapec, žije v obyčajnej rodine v obyčajnom meste, chodí do obyčajnej školy. A predsa sa z neho stal slávny a obľúbený hrdina, nielen v rodnom Francúzsku, ale na celom svete! Malý Mikuláš spolu s kamarátmi – tučným Aurelom, silným Hugom, namysleným Kazimírom, lenivým Lotarom -, ale aj s rodičmi, učiteľmi či so susedmi prežívajú príhody, ktoré zabávajú a tešia už minimálne tri generácie čitateľov. Vtipné a láskavé rozprávanie, sprevádzané rovnako vtipnými ilustráciami, očarí nielen deti, ale aj rodičov.

 

Most cez rieku chýb
Kristin Dwyer
Some Mistakes Were Made

Romantická YA kniha od mladej americkej autorky Kristin Dwyerovej rozpráva príbeh o Ellis a Eastonovi, ktorí tvorili od detstva nerozlučnú dvojicu. Unáhlené rozhodnutie prevráti Ellisin život aj vzťah s Eastonom naruby. Ellis sa musí presťahovať a prejde celý rok bez toho, že by s Eastonom prehovorila jediné slovo. Možno je to tak lepšie; možno sa tak diera v jej srdci ľahšie zahojí. Eastonova matka ju však pozve domov na oslavu a Ellis sa zamotá do siete trápenia, zrady a hnevu, ktoré chcela nechať v minulosti… spolu s chlapcom, ktorého neprestala ľúbiť.

 

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.