V obci Kriaky sa legendy stávajú desivou skutočnosťou

V obci Kriaky sa legendy stávajú desivou skutočnosťou

Read Time:2 Minute, 13 Second

Obec Kriaky by mohla byť ako ktorákoľvek slovenská, trochu rázovitá, obec. Jej obyvatelia riešia každodenné problémy, chodia do práce, študujú a snažia sa udržať si v hierarchii obce čo najlepšie miestečko. Nič nezvyčajné – ale iba do chvíle, kedy sa miestne legendy o jazere začnú meniť na skutočnosť a bude úlohou hlavne detektíva Šípku, aby zistil, čo sa v obci Kriaky deje.

Kniha Lukáša Poláka na prvý pohľad vyzerá ako nie veľmi rozsiahle dielko, ale je nabitá dejom od prvej po poslednú stránku. Príbeh má viacero vrstiev, ktoré autor odhaľuje postupne, a je vyrozprávaný z pohľadu niekoľkých postáv. Ani jedna z nich pritom nie je tuctová. Od detektíva, ktorý má problémy so sebakontrolou, cez Ester, ktorej maliarske schopnosti dýchajú mágiou, až po čudáka Gusta Sedloša, ktorý tvrdí, že jazero je nepriateľom obce. Každá postava má svoju úlohu v príbehu a ako sa čitateľ blíži k poslednej stránke, začína byť jasné, že Lukáš Polák epické happyendy písať asi nebude. Veľké plus dávam za realistický prístup k jednotlivým postavám a že sa záver nezvrhol na zvyčajné klišé.

Samotný príbeh bol pre mňa osobne originálny a hlavne druhú polovicu knihy som čítala raketovou rýchlosťou. Lukáš dobre dávkuje napätie a vie ukončiť kapitolu v tom správnom momente, vďaka čomu sa mi nechcelo knihu odložiť na ďalší deň.

Slovenské prostredie bolo ďalším príjemným prvkom – po záplave zahraničných mysterióznych fantasy príbehov mi naozaj dobre padlo vrátiť sa pri čítaní do známej oblasti.

Ak je niečo, čo by sa na príbehu dalo vylepšiť, tak je to rozsah. Príbeh končí presne na dvestej strane, ale vzhľadom na to, koľko má vrstiev a čo všetko sa v ňom deje, by si zaslúžil ešte pár strán navyše – predovšetkým v prvej polovici knihy mi chýbali dlhšie dialógy, ktoré sa mi občas zdali šablónovité práve preto, že boli krátke, a postavy celkovo nedostali veľa času na to, aby sa trochu spoznali (čo by v zásade až tak nevadilo – ľudia nemusia byť celoživotní kamaráti, aby mohli bojovať bok po boku); lenže samotný čitateľ potom prakticky nemá čas na to, aby si k nim vybudoval vzťah. Priznám sa, že sa mi kniha čítala lepšie druhýkrát, keď už som dej a postavy poznala. Na druhej strane, mnohí čitatelia preferujú kratšie príbehy, takže u nich môže byť toto plusom.

Ak sa pozriem na knihu ako celok, tak ide o vydarenú prvotinu autora. Lukáš Polák vie vytvoriť napínavý príbeh s prekvapivými detailami. Miestami som aj zacítila jemný vplyv Stephena Kinga (zdôrazňujem, veľmi jemný; kópiu Kingových príbehov tu rozhodne nenájdete). Milovníkom mysterióznych fantasy a hororov odporúčam.

About Post Author

Baška Rothová

Čítanie kníh a písanie príbehov nie sú moja záľuba, ale neoddeliteľná súčasť života. Síce som sa ako dieťa hrala na učiteľku, chcela som byť pilotkou stíhačky aj grafičkou, ale nakoniec sa vraciam k tomu, na čo som sa hrávala ešte ako malá škôlkarka - že píšem rozprávky a príbehy. Začalo to príbehom o trpaslíkovi, ktorý som "napísala" vlnovkami, pretože som ešte nevedela písať, a pokračuje dodnes s každou pribúdajúcou stránkou. Čítanie je ako sledovať krásny prúd mágie. Písanie - to je tvorivá mágia sama.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *